Telefonu açtığımızda neden 'Alo' diyoruz?

Telefonsuz hayatımız geçmiyor. Hele ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle daha da odak noktası oldu yaşamımızın. Telefonun icadından günümüze kadar değişmeyen bir şey varsa o da alo’dur. Peki, alo nasıl ortaya çıktı? Alo’ya dair efsaneye ve gerçeklere Molatik olduk.

Telefonu açtığımızda neden 'Alo' diyoruz?

Tarihin en büyük icatlarından

Tarihin en büyük icatlarından
18. yüzyılın sonunda telgraf icat edilmiş, iletişim bir anda başka bir boyuta geçmişti. "Uzaktan yazan" anlamına gelen telgraf ile günler süren iletişim dakikalara düşmüştü. Sonraki 70 yılda telgraf dünyaya yayıldı, herkes de kullanmaya başladı. Taa ki telefonun icadına kadar...

Gidişatı değiştirdi

Gidişatı değiştirdi
Graham Bell bu devirde icatlarıyla adından söz ettiren bir isimdi. Telgraf üzerine de çalışmalar yapmıştı. Sağırlarla ilgili çalışmaları, Bell'i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş, "armonik telgraf" adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini bulmuştu. Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu.

Kısa sürede dünyaya yayıldı

Kısa sürede dünyaya yayıldı
Telefonun icadı sonrasında kısa sürede Graham Bell şöhretine şöhret kattı. Dünyanın dört bir tarafından telefon için talepler gelmeye başladı. Türkiye de o ülkelerden biriydi. 1876’da icat edilen telefon 1908’de Türkiye’ye gelmiş, kısa sürede de birçok santral kurulmuştu.

"Alo Adana çık aradan"

"Alo Adana çık aradan"
Haliyle kendine göre bir geliştirdi telefon da. İlk açıldığında insanlar "Alo" şeklinde insanları karşılamaya başladı. Peki, nereden çıktı bu alo? Efsaneler ile gerçekler birbirine karıştı, alo’nun ne olduğunu ortalığı karıştırdı.

Graham Bell’in sevgilisi mi?

Graham Bell’in sevgilisi mi?
Önce efsaneyi anlatalım sonra da gerçekleri. Efsaneye göre Graham Bell telefonu icat ettikten sonra ilk olarak sevgilisinin evine telefon hattı çekmiş. Telefon da her çaldığında “Alessandra Lolita Oswaldo” şeklinde açmaya başlamış. Zaman içerisinde “Ale Lol Os” olarak kısaltarak telefonları açmış. Bu da uzun gelmiş olacak ki “ALO” olarak kısaltmış. Çalışmalarından bıkan sevgilisi bir süre sonra Graham Bell’i terk etmiş. Bell de her telefon çaldığında Alessandra aradı zannederek “Alo” şeklinde telefonu açmış. İnsanlar da Graham Bell’e saygılarını göstermek için telefonu “Alo” diyerek açmaya başladılar.

Gerçekler çok başka

Gerçekler çok başka
Bu hikayeyi bilenler varsa, artık bilmesinler çünkü tamamen ‘sıkma’ bir bilgi. Ufak bir araştırma ile bunun yanlış olduğunu öğrenebilirsiniz.

Neyse gerçeklere gelelim biz. Alo sözcüğünün Alessandra Lolita Oswaldo diye bir kadınla alakası yok çünkü öyle bir kadın yok. Graham Bell’in eşinin adı Mabel Gardiner Hubbard-Bell’dir. Yani ALO gibi bir kısaltmaya sahip değildir. Alo kelimesi eski Fransızcada “Ha lo” olarak kullanılan "Hey oradaki" anlamına gelen sözcükten gelmekte. İngilizcedeki “hello”nun kökeni olan bu sözcük Fransızlar tarafından “Alo” şekline çevrilmiş ve dünyanın bütün dillerine girmiş.

-Alo! Muhittin! Uzaylılar tarafından kaçırıldım! Ney? Evet, tarafından!

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak