Telegram mı Signal mi? Hangisi daha güvenli?

WhatsApp öyle işlere imza attı ki sonunda herkes isyan etti. Verilerimizi zaten depoladığını bildiğimiz WhatsApp bunu aleni biçimde yapacağını söyleyince herkes panik oldu. Başta Telegram ve Signal olmak üzere birçok mesajlaşma uygulamasına ‘kaçamaya’ başladı insanlar. Peki, Telegram mı Signal mi? Hangisi daha güvenli? Bu defa Molatik olduğumuz mesele Telegram ve Signal’in güvenliliği.

Telegram mı Signal mi? Hangisi daha güvenli?

WhatsApp bey neler yapıyorsunuz?

WhatsApp bey neler yapıyorsunuz?
Bir anda gelen haberle hepimiz şoke olduk. WhatsApp çıkıp “Bilgilerinizi toplayacağım, reklam olarak size döndüreceğim” dedi. Herkes panik oldu, korku dolu anlar yaşadı. “Ya çektiğimiz, attığımız fotoları alıp şirketlere satarsa?” paranoyası başladı.

Zaten bizi dinliyordu

Zaten bizi dinliyordu
Bu kadar korkacak bir şey görmüyorum ben çünkü zaten ortada olan bir şeyi sözleşmeye döktü WhatsApp. Hepimiz denk gelmişizdir, konuştuğumuz bir konu birkaç dakika sonra Instagram ve Facebook’ta karşımıza çıkıyor. Verdiğimiz ‘mikrofon’ izinleri sonrası dizi gizlice(!) dinleme hakkını elde ediyor bu uygulamalar. Hatta geçtiğimiz yıl ABD’li bir genç “Instagram kameramı gizliden kullanarak beni izliyor” diyerek dava açmış, Instagram da “Pardon, kuzenim yapmış” diyerek ‘yazılım hatasına’ suçu atmıştı.

Telegram ne kadar güvenli?

Telegram ne kadar güvenli?
WhatsApp’tan kaçanların ilk sığındığı liman Telegram oldu. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov uygulamayı 3 gün içinde 25 milyon kişinin indirdiğini söyledi. Bu da oldukça fazla bir sayı. Telegram harici eski SSCB ülkelerinin ‘Facebook’u olarak bilinen VK sitesinin de kurucusu. Telegram’ın en büyük iddiası hükumetler de dahil olmak üzere 3. partiden kimseyle veriler paylaşılmıyor. Uçtan uca şifrelenen mesajlar sadece siz ve mesajı yazdığınız kişi arasında kalıyor. Bu da Telegram’ın güvenli olduğu izlenimi veriyor.

Signal ne kadar güvenli?

Signal ne kadar güvenli?
Signal’i birçok kişi Elon Musk’ın açıklamalarından sonra tanıdı. WhatsApp’ın yaptıklarından sonra “Herkes Signal’e davet ediyorum. WhatsApp’tan daha güvenli, daha gizli” minvalinde tanıtmıştı programı. Programın kurucusu eski bir WhatsApp çalışanı. Programı Facebook satın aldıktan sonra ayrılan Brain Acton kendi yeni bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Uçtan uca şifreli mesajlaşma imkanı sunan Signal açık kaynaklı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme nedir?
Uçtan uca şifreleme, sadece uç noktadaki kullanıcıların (yani sadece mesajı gönderen ve mesajı alanın) okuyabildiği bir iletişim sistemidir. Hedefi; internet sağlayıcıları ve ağ yöneticileri gibi aradaki potansiyel gizli dinleyicilerin, şifreyi çözmek için gereken anahtarlara erişmesini engellemektir.

Açık kaynak kodlu yazılım nedir?

Açık kaynak kodlu yazılım nedir?
Açık kaynak kodlu yazılımda kaynak kodun telif hakkı sahibi, yazılımın kullanım, inceleme, değiştirme ve dağıtım haklarını dileyen herkese, hangi amaçla olursa olsun sunmakta. Firefox, Chrome, Android, Open Office ve Linux tabanlı işletim sistemleri açık kaynak kodlu yazılımlar olarak öne çıkarken; özel mülk yazılımlara ise Microsoft Office, Windows, Mac Os, iOS Photoshop gibi pek çok yazılım örnek gösterilebilir.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak