Terrence Malick filmlerinde kullanılan olağanüstü görsellik

Doğa kendi tanıtım filmini sinema aracılığıyla çekmeye kalkışsa sanırım kendine yönetmen olarak Terrence Malick'i seçerdi. Filmlerinde  neredeyse görsel bir şölen yaratan Malick'e hep beraber göz atalım...

Terrence Malick filmlerinde kullanılan olağanüstü görsellik

Terrence Malick filmlerinde kullanılan olağanüstü görsellik
Doğa kendi tanıtım filmini sinema aracılığıyla çekmeye kalkışsa sanırım kendine yönetmen olarak Terrence Malick'i seçerdi. Filmlerinde  neredeyse görsel bir şölen yaratan Malick'e hep beraber göz atalım

1969'dan beri devam eden Terrence Malick inema hayatında beş uzun metrajlı film yönetti.

1973 yılında yönettiği Badlands ve 1978 yılında yönettiği Days of Heaven isimli filmlerle adından söz ettiren ve büyük başarılar kazanan yönetmen daha sonra 20 yıl kadar sinemaya ara verdi.
 
Malick, 1998 yılında yönettiği İnce Kırmızı Hat filmiyle 1998 yılı En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Aynı filmle 49. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazandı. Yönetmen, 2011 yılında ise 64. Cannes Film Festivali'nde The Tree of Life isimli filmiyle Altın Palmiye ödülüne layık görüldü.
 
İşte Terrence Malick'in filmlerindeki izleyenleri büyülü bir gerçekçiliğe davet eden enfes görseller;

BADLANDS (KANLI TOPRAK) 

BADLANDS (KANLI TOPRAK) 
Badlands", 1973 tarihi bir gerilim filmi. Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate’in 1958 yılında işledikleri vahşi cinayetler beyazperde'ye aktarıldı. Gerçek olaylardan ilham alınan bu yapımda, gençlerin içlerindeki büyük boşluk ve bunaltı, sarsıcı bir biçimde gözler önüne seriliyor. Terrence Malick'in yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmde, genç bir çöp toplayıcısı olan Kit Carruthers ve kız arkadaşı Holly Sargis'in Güney Dakota’dan Montana’ya doğru yaptıkları kanlı yolculuk anlatılıyor.

Tüm amaç, Holly’nin ilişkilerini onaylamayan babasını ortadan kaldırmaktır. Bu yolculuk sırasında kendilerini kaybeden çift, yol boyunca karşılaştıkları insanları öldürmeye başlarlar. Herhangi bir amaç gütmeden, düşünmeden yaptıkları bu eylemler onlar için yalnızca birer oyundan ibarettir. Çok geçmeden eğlenceli oyunları polisin dikkatini çeker.
 

DAYS OF HEAVEN (CENNET GÜNLERİ) 

DAYS OF HEAVEN (CENNET GÜNLERİ) 
20. yüzyılın başlarında geçen hikaye, iki yoksul aşığın, Bill ve Abby’nin hikayesini anlatır. Bill çalıştığı yerdeki patronunu öldürdükten sonra kız arkadaşı Abby’i de yanına alarak, Texas’a kaçar.

Burada varlıklı bir çiftçi için çalışmaya başlayan genç adamın patronu teşhisi konulmayan bir hastalığa kapılır.

Kısa bir sürede ölecek olan bu adamın mirasını ele geçirebilmek için son derece kurnaz bir plan hazırlayan Bill, kendisini ve sevgilisini içinden çıkılması güç bir durumda bulacaktır. 

Eşsiz bir görselliğe sahip olan ve ‘En İyi Sinematografi’ kategorisinde Oscar’ı kazanan film usta yönetmen Terrence Malick’in başyapıtlarından biri.
 

THE TİN RED LİNE ( İNCE KIRMIZI HAT) 

THE TİN RED LİNE ( İNCE KIRMIZI HAT) 
1998 yapımlı James Jones'in eserinden yola çıkarak çekilmiş, Terrence Malick'in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği, kadrosunda Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack gibi ünlü isimleri kadrosunda barındıran ve müziklerini Hans Zimmer'in hazırladığı II. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin stres dolu dakikalarını ve savaş sırası ve sonrasında yaşadıklarını anlatan dramatik bir savaş sinema filmidir.

Film çıktığında iyi yorumlar almıştır. Film 170 dakika sürmektedir. 7 Akademi Ödülüne aday gösterilen film aynı zamanda En iyi Film Akademi Ödülüne de aday gösterilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsü. 

Film Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durduracak olan, savaşta anahtar görevi görmüş çatışmalardan birini arkaplanına almış.

Ama öykü, bunun ötesinde, hayatta kalmak için savaşan, korkunç stres altındaki insanların aralarında gelişen güçlü bağların arasında dolaşıyor.

THE NEW WORLD (YENİ DÜNYA AMERİKA'NIN KEŞFİ) 

THE NEW WORLD (YENİ DÜNYA AMERİKA'NIN KEŞFİ) 
Yönetmenliğini Terrence Malick'in yaptığı ve başrollerini Colin Farrell ve Q'Orianka Kilcher'ın paylaştığı 2005 yapımı dram türü ABD filmi. 17. yüzyılın başlarında Denizci John Smith ile kızılderili kız Pocahontas arasındaki aşk konu ediliyor. Koloniciler, kendilerini, dostça karşılayan kızılderililer ile dengeli bir ilişki kurmayı başarırlar. Kızılderili reisinin kızı Pocahontas ve John Smith birbirlerine aşık olduklarıda ise, iki tarafın farklı kültürleri birbirine çakışır ve devamında trajik olaylar yaşanır.

THE TREE OF LİFE ( HAYAT AĞACI) 

THE TREE OF LİFE ( HAYAT AĞACI) 
1950’li yıllarda, Orta Batılı bir aileyi merkezine alan film ailenin en büyük oğlu Jack’in, çocukluk masumiyetinin kaybolmasından başlayarak buruk bir yetişkinlik evresine geçişini konu alıyor.

Tam bu geçiş sürecinde de babası (Brad Pitt) ile yaşadığı çalkantılı baba-oğul ilişkisi, öykünün merkezine oturuyor. 

Jack'in olgunluk hali (Sean Penn) artık modern çağda yolunu yitirmiş bir bireydir. Kaderin varlığını ve çıkmazlarını sorgularken, diğer yandan yaşamın anlamını bulmaya çalışır... 

Terrence Malick'in 2011 Cannes Film Festivali'nde eleştirmenleri ikiye bölen son filmi Hayat Ağacı, yönetmenin baştan aşağıya imzasını taşıyan bir yapıt.

Başrollerde Brad Pitt, Sean Penn ve Jessica Chastain yer alırken, filmin teknik ekibi de özellikle göze çarpıyor. 
 

4 kez Oscar adayı olan görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki, başka bir Brad Pitt filmi olan benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi'ndeki kostüm çalışmasıyla Oscar adaylığı olan Jacqueline West 

ve yaptığı film müzikleriyle 3 ayrı filmle (The Curious Case Of Benjamın Button, The Queen ve The King’s Speech) Oscar adaylığı olan Alexandre Desplat yapım ekibinde göz çarpan isimler...

Terrence Malick'in bir motif gibi doğadan kotarıp işlediği o enfes anlar: 

 

Malick Motifs from Rachel Glassman on Vimeo.

Bu makaleye ifade bırak