The Beatles'ın efsane kapağında şans eseri çıkan adamın hikayesi

Müzik dünyasında efsane anlar, efsane eşyalar, efsane olaylar vardır. O efsanelerden birisi de The Beatles'ın Abbey Road albüm kapağıdır. Fenomen haline gelen Abbey Road albüm kapağında ilginç bir detay vardır. İşte o detayın kahramanı Paul Cole’un enteresan hikayesine Molatik olalım dedik.

The Beatles'ın efsane kapağında şans eseri çıkan adamın hikayesi

Sıra kapağa geldi
 

Sıra kapağa geldi<br />
&nbsp;
Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles yeni albümleri Abbey Road albümünün stüdyo çalışmalarını bitirir. Sıra albüm kapağına gelir. Akılda kalıcı bir şeyler yapılması gerekmektedir. 8 Ağustos 1969'da stüdyo dışında bir yerde fotoğraf çekilmek isterler.
 

Iain Macmillan fotoğraf makinesinin başına geçer, grup üyeleri de sokakta fotoğraf çektirmek için yerini alır. Polisle konuşulur ve 11.30’da sokak 10 dakikalığına trafiğe kapatılır. Ekip yaya geçidinde karşıdan karşıya geçerler. İkonik bir kare ortaya çıkar.
 

İlginç detaylar var
 

İlgin&ccedil; detaylar var<br />
&nbsp;
Çekilen fotoğraflar üyelerin içine siner. Albümde kullanılacak kare belli olur. Ancak arkada bir detay vardır, bir adam fotoğrafın içine girmiştir. Kimdir nedir necidir bu adam? O anda orada ne işi vardır?

ABD’li bir turisttir o adam. Londra’ya karısıyla birlikte gelmiş, uzun bir tatil geçirmişler. Tam o anda orada olmasının sebebi ise karısının müze gezmek istemesi üzerine “Ben yeterince müze gezdim, git dolaş sen. Ben dışarıda beklerim” bahanesiymiş.
 

Polisle sohbet ediyor
 

Polisle sohbet ediyor<br />
&nbsp;
Eşini dışarıda bekleyen Paul Cole yolu kesen polisle sohbet etmeye başlamış. Havadan sudan konuşurken bir yandan da The Beatles üyeleri yolda fotoğraf çektiriyormuş. Olaya anlam verememiş, The Beatles’a “Birkaç antika tip” demiş.
 

Nasıl fark edildi?
 

Nasıl fark edildi?<br />
&nbsp;
O anda olayların farkında olmayan Paul Cole aradan bir yıl geçince durumun farkına varmış. Kilisede çalışan karısına çalması için The Beatles’ın albümü verilmiş. İşte Paul Cole da albümü böyle görmüş ve “Bunlar o antika tipler. Şuradaki de benim” demiş. Böylece dünyaca ünlü karenin içinde olduğunu anlamış.
 

Hiç dinlememiş
 

Hi&ccedil; dinlememiş<br />
&nbsp;
İlginç olan şeylerden birisi ise Paul Cole hiç The Beatles dinlememiş. “Birkaç kez dinledim ama bana göre değil müzikleri. Ben daha çok klasik müzik seviyorum” demiş. Daha ilginci ise Abbey Road albümünü hiç dinlememiş çünkü hiç duymamış.
 

2014 yılında, 93 yaşında aramızdan ayrıldı Paul Cole amca. Kendisi şans eseri de olsa ünlendi, bütün dünya kendisini tanıdı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr


 
Bu makaleye ifade bırak