The Cranberries'in veda albümü Grammy kazanmayı hak ediyor mu?

Grammy Ödülleri'ndeki adaylar arasında en Molatik olunası kategorilerden biri tabii ki 'Yılın Rock Albümü' oldu. Sebebi ise elbette Dolores O'Riordan'ın beklenilmeyen kaybından sonra yayınlanan The Cranberries albümü 'In The End'in adaylık kazanması...

The Cranberries'in veda albümü Grammy kazanmayı hak ediyor mu?

'Nirvana'ya erişmiştik

'Nirvana'ya erişmiştik

İrlandalı grup The Cranberries, 90'larda 'Zombie'yle tüm dünya çapında tanınan, dinlenen bir müzik grubuna dönüşmüştü. Malum, 90'lar grunge'ın patladığı, 'Nirvana'ya eriştiğimiz, rock'ın ana akımda kendine rahatlıkla yer bulabildiği bir dönemdi.

Rock eskisi kadar ana akım değil

Rock eskisi kadar ana akım değil

Bu dönemi geride bıraktık (maalesef). Özellikle Coldplay'in daha popüler, Muse'un da daha elektronik işler yapması; Radiohead'in kendi kabuğuna çekilmesi; tüm bunlar yetmiyormuş gibi Garbage ve Skunk Anansie gibi kadın vokalli grupların birer birer müziğe ara vermeleri vs. rock'ın ana akımlığından çok götürdü.

2000'ler onlara pek yaramadı

2000'ler onlara pek yaramadı

The Cranberries için de duygusal bir dönem yaşadık. 1999 tarihli 'Bury the Hatchet' albümü, özellikle 'Animal Instinct' ve 'Promises' gibi hit single'larıyla Türkiye'de de çok sevilmişti. 2000'li yıllar ise The Cranberries'e pek yaramadı.

İstanbul'a da geldiler

İstanbul'a da geldiler

Her ne kadar 2002'de 'Wake up and Smell the Coffee' ile melankolik-rock tarzlarına devam etseler de bir süre sonra dağıldılar.

Yıllar sonra bir araya geldiler, hatta İstanbul'da konser dahi verdiler. 

Bu kez Dolores'i kaybettik

Bu kez Dolores'i kaybettik

Tam "Hah!" derken, eski şarkılarını akustik olarak yorumladıkları yeni bir albüm yayınlayıp "Geliyoruz" derken bu sefer de ne oldu? Grubun vokalisti Dolores O'Riordan hayatını kaybetti.

Veda albümü yayınlandı

Veda albümü yayınlandı

Uzun, hem de çok uzun bir süre Molatik olduk Dolores'in ölümüne. Hayatını kaybettiği 46'ncı yaşında grubun diğer üyeleri, ellerindeki demolardan albüm yayınladı.

'No Need to Argue' olmasa da...

'No Need to Argue' olmasa da...

'In the End', içinde özellikle 'It's All Over Now' ve 'Wake Me When It's Over' gibi hit şarkılarla oldukça sağlam bir albüm. Ancak tabii ki bir 'No Need to Argue' değil. Olamaz da.

"O kadar da değil" dedirtir

"O kadar da değil" dedirtir

Fakat 2020 Grammy Ödülleri'nde 'Yılın Rock Albümü' dalında İrlandalı bir grup olan The Cranberries'i görmek şahane güzel bir detay. Ödülü kazanmayı hak ediyor mu, şüphelerim var. Hani "O kadar da değil" derim objektif bakarsam. (Ve şu aralar sabahtan akşama kadar 'It's All Over Now'ı dinlesem de...)

Cape the Elephant hayranlarına haksızlık

Cape the Elephant hayranlarına haksızlık

Çünkü Bring Me the Horizon ya da Cage the Elephant gibi epey ciddi rakipleri var The Cranberries'in. Şayet 'In The End' yani The Cranberries'in albümü ödülü kazanırsa bence biraz fazla hoş bir veda olacak. Yakışır mı, evet. Ama Cape the Elephant hayranlarına haksızlık. Bu kadarına gerek var mı? Hani adalet? Ödülü, büyük bir The Cranberries hayranı olsam da Cape the Elephant'a gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Bakalım 2020'nin ilk ayında neler olacak...
 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak