Tıbbın çare bulamadığı 10 hastalık

Tıptaki bilimsel gelişmelere her gün bir yenisi eklense de henüz çare bulunamamış pek çok hastalık var. Öte yandan Korona virüs için aşı çalışmaları devam ediyor. Gelin çaresi bulunamayan 10 hastalığa Molatik olalım...

Tıbbın çare bulamadığı 10 hastalık

1- Ebola

1- Ebola

İlk kez kuzey Kongo'da 1967 çıkan bu hastalık Filoviridae virüs ailesine mensup.

2- Polio

2- Polio

Tam ismi Poliomyelitis olan bu hastalık halk arasında çocuk felci olarak da bilinir.

3- Lupus (SLE)

3- Lupus (SLE)

SLE, bağışıklık sisteminin bedenin kendisine karşı geliştirdiği antikorlara (oto-antikorlar) bağlı olarak gelişen enflamasyon ve doku zedelenmeleri ile giden bir kendine bağışıklık hastalığı (otoimmün hastalık) olarak tanımlanır. SLE'da çoklu organ sistemlerinin tutulması söz konusudur; yani, SLE multisistemik bir hastalıktır.

4- Grip

4- Grip

Birçok insanın hayatında bir kere bile olsa yakalandığı bu hastalık bildiğiniz gibi bulaşıcı. A, B, C olmak üzere 3 çeşidi olan bu hastalığa dünyanın harcadığı toplam ilaç parasını hesaplayabilmek bile mümkün değildir herhalde.

5- Creutzfeldt - Jakob Hastalığı (CJH)

5- Creutzfeldt - Jakob Hastalığı (CJH)

Dünyada milyonda bir oranında olmak üzere insanlarda görülen prion infeksiyonuna bağlı bir hastalıkdır. CJH bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalığın ilginç olan yanı kan yolu ile bulaşmamasıdır. Hastalık genellikle unutkanlıkla başlar ve bunu takiben ilerleyen demans, halusinasyonlar, kişilik değişikliği, hareket kontrolünün kaybı, serebellar ataksi, myoklonus, rijidite, felç ve koma ile seyreder.

6- Diabet

6- Diabet

Çevrenizde bu hastalıktan muzdarip en birkaç kişi illaki vardır. Vücudun yeterince insülin üretememesinden kaynaklanan bu hastalığın çözümü bulunabilmiş değil.

7- HIV/ AİDS

7- HIV/ AİDS

Her geçen gün bu hastalığa bağlı ölüm sayısı artmakta. Her ne kadar bu konuda hummalı bir çalışma sürse de henüz elle tutulur bir sonuç elde edilemedi.

8- Astım

8- Astım

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin hastalığı olan astım, en fazla çocukları etkiliyor. Türkiye'deki çocuk astımlı sayısı 1.5 milyonu ve yetişkin astımlı sayısı ise 6 milyonu buluyor. Dünyada 150 milyon insan astıma yakalanırken, her yıl 180 bin kişi bu hastalığa yenik düşüyor. Astımlı çocuklar, hayatlarının ilk yıllarında başlayan öksürük, çabuk yorulma ve tekrarlayan nefes darlığı gibi yakınmalarla dikkati çekiyor. Bu yakınmalar alerjenlerin veya hava kirliliğinin bulunduğu ortamlarda ve gribal enfeksiyonlar, yoğun kokular, egzersiz gibi nedenlerle tetikleniyor. Global olarak astımın maliyeti tüberküloz ve AIDS'in toplam maliyetinden fazla olduğu tahmin edilmektedir. Yalnızca ABD'de maliyet yılda 6.4 milyar dolar.

9- Kanser

9- Kanser

Duymayan kaldı mı? Kanser, kötücül urların anormal bir şekilde çoğalmasına verilen addır. Bütün kanserlerde ortak olan özellik, bir hücre tipinin denetimsiz biçimde çoğalması ve normal dokuları kaplamasıdır. Bunun nedeni, hücre DNA’sında iki aşamada gerçekleştiği sanılan değişikliklerdir. 19. yüzyılda "beyaz ölüm" diye nitelendirilen verem, Ortaçağ'da "kara ölüm" diye nitelendirilen veba, ondan önce de cüzzam gibi, günümüzün toplumunda da kanser, insanların çoğunluğu tarafından en çok korkulan hastalıktır.

10- Soğuk Algınlığı

10- Soğuk Algınlığı

Nezle, virüsler tarafından meydana getirilen bir burun, boğaz hastalığıdır. 200'den fazla virüsün nezleye yol açtığı anlaşılmıştır. Hastalığın diğer adı ise soğuk algınlığıdır. Hastalığı meydana getiren başlıca virüsler; rinovirüsler, coronavirüsler, adenovirüsler ve RSV'dir. Hastalık sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Hastalığın kuluçka süresi 24 - 72 saattir. Soğuk algınlığının süresi genellikle 1 hafta kadardır. Küçük çocuklarda bu süre uzayabilir. Nezle sıklıkla grip hastalığı ile karıştırılır. Ancak nezle gribe göre daha hafif seyreden bir hastalıktır. Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte burun akıntısı olmamasıdır. 

Bu makaleye ifade bırak