Hıv

Hıv

Son dakika HIV haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan HIV gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan HIV haber sayfamızda...

Hıv

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 429 hıv haberi bulunmuştur.
Perikardiyal Efüzyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? Perikardiyal Efüzyon Kaç Olmalıdır?
Perikardiyal Efüzyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? Perikardiyal Efüzyon Kaç Olmalıdır?Perikardiyal efüzyon, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle kullanım alanı açısından da yüksek öneme sahip konular arasındadır. Bu bakımdan Perikardiyal efüzyon nedir öğrenebilir ve belirtileri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Perikardiyal efüzyon nedir, belirtileri nelerdir? Perikardiyal efüzyon kaç olmalıdır tüm detaylarıyla derledik.
15.04.2022Eğitim
Bilim Kurulu Üyesi'nden gizli tüberküloz uyarısı
Bilim Kurulu Üyesi'nden gizli tüberküloz uyarısıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyada 2 milyar kişinin gizli tüberküloz (verem) olarak bakteriyi taşıdığını, Türkiye'de ise nüfusun yüzde 10 ila 30'unda gizli tüberküloz bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Özlü, risk gruplarına gizli tüberküloz açısından tarama yapılması gerektiği ve bunlara önleyici tedavi verildiğinde toplumun da korunduğunu belirtti.
24.03.2022Gündem
İlk kez bir kadın HIV'den tamamen kurtuldu
İlk kez bir kadın HIV'den tamamen kurtulduABD'de HIV pozitif bir kadın, lösemi tedavisi sırasında yaptırdığı yeni geliştirilen bir kan nakli yönteminin ardından bir kez daha HIV testi taptırdı; test negatif çıktı.
17.02.2022Dünya
Pandemi engel oldu, Türkiye'de 30 bini aştı! HIV ölümcül değil ama...
Pandemi engel oldu, Türkiye'de 30 bini aştı! HIV ölümcül değil ama...Pandemi döneminde insanların test yaptırmak için sağlık kuruluşlarına başvurmaktan çekinmeleri, HIV'in erken tanısında ciddi sıkıntılar yarattı. Öyle ki Türkiye'de vaka sayısı 30 bini aşmış durumda. "HIV enfeksiyonu ancak tedavi edilmez ve AIDS’e dönüşürse ölümle sonuçlanabilir. Artık ölümcül değil, kronik bir hastalık" diyen Prof. Dr. Serhat Ünal, önemli bilgiler paylaştı.
28.02.2022Genel Sağlık
Ağız kuruluğu bazı hastalıkların habercisi olabilir
Ağız kuruluğu bazı hastalıkların habercisi olabilirAğız içindeki tükürüğün azalmasıyla ortaya çıkan ağız kuruluğu, birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Kserostomi olarak da bilinen ağız kuruluğu, diş çürükleri ve ağız içi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bazı ciddi hastalıkların belirtisi de olabilen ağız kuruluğundan kurtulmak için altta yatan nedenin belirlenmesi gerekiyor. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, ağız kuruluğu ve nedenleri hakkında bilgi verdi.
26.01.2022Genel Sağlık
Aşı HIV’li bireyleri Kovid-19’dan korudu
Aşı HIV’li bireyleri Kovid-19’dan koruduDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan uzman Dr. Arzu Nazlı ile Uzm. Dr. Muammer Çelik, AIDS’de neden olan HIV taşıyıcısı bireylerin Kovid-19 hastalığından nasıl etkilendiklerini ortaya koyan bir araştırma yaptı.
20.01.2022Gündem
Bilim insanları Omicron'un kökenini tartışıyor: Fareler mi, insanlar mı?
Bilim insanları Omicron'un kökenini tartışıyor: Fareler mi, insanlar mı?İlk kez Güney Afrika ve Botsvana'da tespit edildikten sonra tüm dünyada panik yaratan yeni Omicron varyantının nereden geldiği, nasıl ortaya çıktığı tartışmaları sürüyor.
5.12.2021Dünya
‘Şüphen olmasın’ HIV’de doğrulara ışık tutacak
‘Şüphen olmasın’ HIV’de doğrulara ışık tutacakDünya AIDS Günü kapsamında hayata geçirilen, HIV ile mücadelede rol üstlenen 5 hekim derneğinden oluşan “Türkiye HIV/AIDS Platformu” bir araya gelerek “Şüphen Olmasın İnisiyatifi”ni hayata geçirdi.
3.12.2021Gündem
‘HIV’e rağmen kaliteli yaşam mümkün’
‘HIV’e rağmen kaliteli yaşam mümkün’“Ne mutlu bir derde derman olana” anlayışıyla 2010 yılında Saya Grup bünyesinde kurulan Pharmactive İlaç, 1 Aralık Dünya Aids Günü’nde, hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemleri hatırlattı. Tedaviyle kaliteli bir yaşamın mümkün olduğuna dikkat çekti.
1.12.2021Ege
Türkiye'de AIDS'li hasta sayısında artış! 'Vaka sayısı Türkiye’de 30 bini aştı'
Türkiye'de AIDS'li hasta sayısında artış! 'Vaka sayısı Türkiye’de 30 bini aştı'Yeni tanı alan HIV/AIDS vakalarının görülme sıklığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artmaya devam ediyor. Bu sorun ile mücadeleye katkı sağlamak adına HIV/AIDS’e yönelik ülkemizdeki çalışmalarda rol üstlenen 5 hekim derneğinden oluşan Türkiye HIV/AIDS Platformu bir araya gelerek 'Şüphen Olmasın' isimli inisiyatifi hayata geçirdi. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği HIV Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten, HIV’in en fazla Türkiye’nin de içinde yer aldığı Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde artış gösterdiğini vurguladı.
1.12.2021Gündem
Şüphen Olmasın inisiyatifi HIV/AIDS’e karşı şüpheleri ortadan kaldırıyor
Şüphen Olmasın inisiyatifi HIV/AIDS’e karşı şüpheleri ortadan kaldırıyorDünya AIDS Günü kapsamında hayata geçirilen Şüphen Olmasın inisiyatifi HIV/AIDS ile ilgili akıllardaki sorulara ve yanlış bilinen doğrulara ışık tutuyor.
30.11.2021Advertorial
Japonya’da geliştirilen HIV aşısı maymunlar üzerinde etki gösterdi
Japonya’da geliştirilen HIV aşısı maymunlar üzerinde etki gösterdiJaponya’da AIDS'e neden olan HIV virüsüne karşı geliştirilen aşının maymunlarda etki gösterdiği belirtildi.
29.11.2021Dünya
Dünya bunu konuşuyor: HIV bir kadında kendi kendine yok oldu!
Dünya bunu konuşuyor: HIV bir kadında kendi kendine yok oldu!Arjantinli bir kadında HIV virüsünün kendi kendine yok olduğu tespit edildi. Söz konusu vaka, HIV'in doğal bağışıklıkla yok edildiğini düşündüren ikinci örnek.
16.11.2021Dünya
Gana'da her gün 52 kişiye HIV bulaşıyor
Gana'da her gün 52 kişiye HIV bulaşıyorBatı Afrika ülkesi Gana'da her gün yaklaşık 52 kişinin İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) ile enfekte olduğu bildirildi.
11.10.2021Dünya
Boynun Sağ İle Sol Tarafında Ağrı Ve Şişlik Neden Olur, Nasıl Geçer?
Boynun Sağ İle Sol Tarafında Ağrı Ve Şişlik Neden Olur, Nasıl Geçer?Boynun hem sağ tarafında hem de sol tarafında ortaya çıkan şişlikler ve ağrılar çoğu kişide görülebilmektedir. Bu şişlikler için kulak burun boğaz bölüne gidilmesi gerekmektedir. Boynun her iki tarafında da şişlik ve ağrı oluşmasının nedenlerini ve nasıl geçebileceğini sizler için derledik.
11.09.2021Sağlık
HIV/AIDS sivrisinek ısırığı yoluyla bulaşır mı?
HIV/AIDS sivrisinek ısırığı yoluyla bulaşır mı?Sivrisinekler kan emdikleri için dünyadaki farklı bölgelere göre çeşitli hastalıkları bulaştırma riski taşımaktadır. Bunun yanı sıra sivrisinek ısırıkları bazı kişilerde şiddetli seyredebilmektedir. Bu nedenle kişiler sivrisinek kovucu ürünleri kullanmaya yönelmektedir. Sivrisinek alerjisi olan kişilerde ve çocuklarda sinek kovucu ürünler kullanılırken dikkatli olunması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Doruk, sivrisinek ısırıkları hakkında bilgi verdi.
27.08.2021Genel Sağlık
Moderna, mRNA teknolojili iki HIV aşısını insanlarda denemeye hazırlanıyor
Moderna, mRNA teknolojili iki HIV aşısını insanlarda denemeye hazırlanıyorABD merkezli ilaç şirketi Moderna, mRNA teknolojisiyle geliştirdiği iki HIV aşısının insanlı denemelerine başlamaya hazırlanıyor.
24.08.2021Dünya
Ağız bölgesinde iyileşmeyen yaralara dikkat! HIV pozitif hastalarda...
Ağız bölgesinde iyileşmeyen yaralara dikkat! HIV pozitif hastalarda...Ağız bölgesinde 3 hafta boyunca iyileşmeyen sürekli kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli ve muhakkak bir doktora danışılmalıdır. Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya konu hakkında bilgiler verdi.
28.07.2021Genel Sağlık
Her 30 saniyede 1 kişi hepatite bağlı hastalıktan ölüyor!
Her 30 saniyede 1 kişi hepatite bağlı hastalıktan ölüyor!Covid-19’un etkileri tüm dünyada halen devam ederken, hepatit virüsleri salgın sürecinde hastalar ve taşıyıcılar hastaneye gitmekten çekindiği için yayılmaya devam ediyor. Bu süreçte en çok hepatit B ve C gibi kronikleşmiş hastalığı olan veya bunun farkında olmayanların tedavilerini aksatması olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Gastroenteroloji Uz. Dr. Koray Tuncer; 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle hepatit virüsü ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
27.07.2021Genel Sağlık
Dünyada Büyük Yıkıma Neden Olmuş Virüs Çeşitleri Nelerdir? En Büyük Virüs Salgınları...
Dünyada Büyük Yıkıma Neden Olmuş Virüs Çeşitleri Nelerdir? En Büyük Virüs Salgınları...Yaşadığımız bu hayatta birçok virüs ve salgın hastalıklarla karşı karşıya gelebilmekteyiz. İnsanlar tarih boyunca birçok virüsle mücadelede bulunmuşlardır. Bazı tedavi şekilleri ve ilaçlarla bu hastalıkların yayılımını ve azalmasını sağlanmıştır. Virüsler insan hayatını tehlikeye sokan ve insanın ölümüne dahi sebebiyet veren bulaşıcı bir hastalık çeşididir. Dünya da büyük yıkıma neden olmuş virüs çeşitleri nelerdir? En büyük virüs nedir? İşte, tüm detaylar.
5.05.2021Sağlık
İhmal var, suçlu yok! 10 yıl sonra karar çıktı
İhmal var, suçlu yok! 10 yıl sonra karar çıktıBöbrek nakli sırasında HIV’li kan verilmesi sonucu hayatını kaybeden Ahmet Emin Bilgin’in taksirle ölümüne sebebiyet vermekten yargılanan 16 kişi beraat etti. Karara itiraz ederek davayı istinaf mahkemesine taşıyan ailenin avukatı Sema Kılıç “İhmalden kaynaklanan bir ölüm olayı var ancak mahkemeye göre kimse suçlu değil” dedi.
24.04.2021Gündem
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Korunma Ve Tedavi Yöntemleri
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Korunma Ve Tedavi YöntemleriSon zamanlarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, cinsel ilişkiye başlama yaşının düşmesi, nüfusun artması gibi pek çok durumun dünya çapında cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğalmasına neden olduğunu belirtmek kesin olacaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için pek çok korunma yöntemi geliştirilmiş olsa da bu yöntemlere rağmen yalnızca temasla bile bulaşan birçok hastalık vardır. Peki, cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir? Korunma ve tedavi yöntemleri nedir? İşte, tüm detaylar.
10.03.2021Sağlık
Savaş ve şiddette kadınlar! Köleliğe zorladılar
Savaş ve şiddette kadınlar! Köleliğe zorladılarBoko Haram, DAEŞ, El Kaide ve Eş-Şebab gibi örgütler, nüfusu terörize etmek, sivilleri stratejik alanlardan uzaklaştırmak ve insan ticareti yoluyla gelir elde etmek için kadınlara cinsel şiddet uyguluyor. Avrupa’dan Asya’ya dünyanın birçok bölgelerinde yaşanan kriz ve savaş kadınların sırtına ek yük bindiriyor. Eşleri savaşta yaralanan, ölen veya esir alınan kadınlar hayatta kalma mücadelesi verirken savaş stratejisi olarak kullanılıyor.
8.03.2021Gündem
Lenf Bezi Nedir, Ne İşe Yarar? Vücutta Lenf Bezi Neredelerde Bulunur?
Lenf Bezi Nedir, Ne İşe Yarar? Vücutta Lenf Bezi Neredelerde Bulunur?Çoğu kişi Lenf bezlerinin vücudumuzda hangi işlevi gördüğünü bilmemektedir. Lenf bezleri şiştiğinde ise bunun başka bir hastalık olduğunu düşünmektedir. Lenf bezi nedir, ne işe yarar, neden şişer ve bu şişkinliklerin tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara ışık tutarak, genel bir bilgi metni oluşturduk.
6.03.2021Sağlık
Hıv Pozitif Hastaları Ne Kadar Yaşar? Hıv Ömür Beklentisi Ne Kadardır, Nasıl Tedavi Edilir?
Hıv Pozitif Hastaları Ne Kadar Yaşar? Hıv Ömür Beklentisi Ne Kadardır, Nasıl Tedavi Edilir?Açılımı, Human Immunodeficiency Virus olan HIV, Türkçeye İnsandaki Bağışıklık Yetmezliği olarak çevrilmiştir. Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bu virüsün bulaştığı kişilere HIV Pozitif denir. AIDS, kanser ile birlikte en fazla görülen ölümcül hastalıklar arasında yer alıyor. Hıv pozitif ne kadar yaşar ve ömür beklentisi ne kadar? Hastalığın tedavisinde hangi yöntemler kullanılır? İşte, tüm detaylar.
5.03.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Hıv ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.