Aids

Aids

Son dakika aids haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan aids gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan aids haber sayfamızda...

Aids

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.425 aids haberi bulunmuştur.
Aşı HIV’li bireyleri Kovid-19’dan korudu
Aşı HIV’li bireyleri Kovid-19’dan koruduDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan uzman Dr. Arzu Nazlı ile Uzm. Dr. Muammer Çelik, AIDS’de neden olan HIV taşıyıcısı bireylerin Kovid-19 hastalığından nasıl etkilendiklerini ortaya koyan bir araştırma yaptı.
20.01.2022Gündem
E ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: E Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
E ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: E Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Bebek bekleyen anne ve baba adayları heyecanlarının yanı sıra isim konusunda da büyük heyecan yaşıyorlar. Kız bebeklerine verecek isimleri seçerken aileler konu üzerine derin bir araştırma sürecine giriyor. Bebeklerine verecekleri isim konusunda kulağa hoş gelen ve anlamlarına dikkat eden aileler duyulmamış, nadir bulunan ve değişik isimleri tercih ediyorlar. Hayat boyu taşıyacakları isimlerinin en güzel olması için aileler kararsız kalabiliyor. Kız bebekler için Kur’an’da geçen birbirinden güzel isimler bulunuyor. E harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “E ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
19.01.2022Bebek
Amerika'daki Türk uzmandan Omicron uyarısı: Global yükü ağır
Amerika'daki Türk uzmandan Omicron uyarısı: Global yükü ağırTeksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi araştırmacılarından İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, Demirören Haber Ajansı'na önemli açıklamalarda bulundu. Delta varyantında yüzde 15 olan hastaneye başvuru oranının Omicron'da yüzde 5'e düşse de nasılsa hafif geçiyor diye rehavete kapılmanın çok riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Özpolat, "20 ila 50 kat daha hızlı bulaşması nedeniyle yüzde 5'lik oran aslında çok daha büyük bir hasta grubuna tekabül ediyor. Bu nedenle sağlık sistemleri üzerindeki global etkisi çok daha büyük. Salgınla mücadelede en önemli şey hasta olanın izole edilebilmesi. Omicron PCR test yükünü artırdı evet. Ama ABD'de hızlı testlere ağırlık veriliyor, evlere ücretsiz test gönderilmeye başlandı. Şüpheli durumlarda insanların teste ulaşabilmesi, test yaptırması lazım" dedi.
18.01.2022Gündem
Karadeniz uyarısı! 'Pancar çorbası' özgüvenine dikkat çekildi
Karadeniz uyarısı! 'Pancar çorbası' özgüvenine dikkat çekildiOrdu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, salgında en çok vaka görülen iller sıralamasında Karadeniz Bölgesi'ndeki illerin daha fazla yer aldığını belirtti. Karadenizlilerin AIDS’in ilk çıktığı yıllarda, ‘Pancar çorbası içiyorum, AIDS bulaşmaz’ dediğini belirten Prof. Dr. Enginyurt, “Karadenizli, pancar çorbasına duyduğu güveni şimdi aşıya duyuyor. ‘Pancar çorbası içtim hasta olmam’ diyen Karadenizli, şimdi ‘aşı oldum hasta olmam’ diyor. Vatandaşlarımızın aşıya güvenmeli ama tedbiri de elden bırakmamaları gerekiyor” dedi.
10.01.2022Gündem
Rusya Vizesi Nasıl Alınır? (2022) - Gerekli Evraklar Ve Vize Ücreti
Rusya Vizesi Nasıl Alınır? (2022) - Gerekli Evraklar Ve Vize ÜcretiKişilerin yurt dışı seyahatleri için vize almaları gerekmektedir. Her ülkenin vize şartları birbirinden farklı olabilir. Rusya için gerekli evraklar hazırlanarak vize alınabilir. Peki Rusya vizesi nasıl alınır? Gerekli evraklar ve vize ücretini sizlere detaylıca açıkladık.
6.01.2022Tatil
Rusya'da yabancılara sağlık kontrolü zorunlu oldu
Rusya'da yabancılara sağlık kontrolü zorunlu olduRusya'da yabancıların ve ülkede uzun süreli ziyaretçilerin parmak izi vermesini ve düzenli sağlık kontrolünden geçmesini zorunlu kılan yeni yasa yürürlüğe girdi.
30.12.2021Dünya
Dünya Sağlık Örgütü: Kutlama yapmayın
Dünya Sağlık Örgütü: Kutlama yapmayınDünya Sağlık Örgütü, Omicron varyantı nedeniyle insanlara Noel ve yılbaşı kutlamalarının yanı sıra tatillerini de iptal etme çağrısı yaptı.
22.12.2021Dünya
Beklenen mutasyon Omicron mu? 'Pandemiyi bitirecek' iddiasına cevap geldi!
Beklenen mutasyon Omicron mu? 'Pandemiyi bitirecek' iddiasına cevap geldi!Son günlerde dünyanın gündeminde olan Omicron varyantına dair bilinmeyenler oldukça fazla. Uzmanların bir kısmı, Omicron'un pandemiyi bitirecek muhtemel varyant olduğuna inanıyor. Peki, gerçekten Omicron varyantı 'umut vadeden' bir varyant mı?
11.12.2021Gündem
Bilim insanları Omicron'un kökenini tartışıyor: Fareler mi, insanlar mı?
Bilim insanları Omicron'un kökenini tartışıyor: Fareler mi, insanlar mı?İlk kez Güney Afrika ve Botsvana'da tespit edildikten sonra tüm dünyada panik yaratan yeni Omicron varyantının nereden geldiği, nasıl ortaya çıktığı tartışmaları sürüyor.
5.12.2021Dünya
'Covid-19 aşıları AIDS yapıyor' diyen Bolsonaro, 'yalan haber yaymaktan' soruşturulacak
'Covid-19 aşıları AIDS yapıyor' diyen Bolsonaro, 'yalan haber yaymaktan' soruşturulacakBrezilya Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Covid-19 aşılarının AIDS'e yakalanma ihtimalini arttırdığı yönündeki yorumları hakkında 'yalan haber yaymak' suçundan soruşturma başlatılmasına karar verdi.
4.12.2021Dünya
Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? Kuru ve Taze Yaban Mersini Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?
Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? Kuru ve Taze Yaban Mersini Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?Fundagiller ailesinden gelen yaban mersini şifa deposu meyveler arasında yer alır. Faydaları saymakla bitmeyen yaban mersininin ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Yüksek oranda C vitamini içeren yaban mersininin tazesi kadar kurusu da pek çok sağlık problemine iyi gelir. Demir açısından zengin bir besindir. İnsan sağlığı açısından faydalı vitamin ve mineraller bulundurur. Ancak aşırı tüketiminin zararları olabilir. Yaban mersini faydaları nelerdir? diyorsanız “Kuru ve taze yaban mersini neye iyi gelir, nasıl kullanılır?” içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.
‘Şüphen olmasın’ HIV’de doğrulara ışık tutacak
‘Şüphen olmasın’ HIV’de doğrulara ışık tutacakDünya AIDS Günü kapsamında hayata geçirilen, HIV ile mücadelede rol üstlenen 5 hekim derneğinden oluşan “Türkiye HIV/AIDS Platformu” bir araya gelerek “Şüphen Olmasın İnisiyatifi”ni hayata geçirdi.
3.12.2021Gündem
BM'den acil insani yardım uyarısı
BM'den acil insani yardım uyarısıBM pandemi, iklim değişikliği ve çatışmalar nedeniyle dünya genelinde 274 milyon insanın gelecek yıl insani yardıma ihtiyaç duyacağı uyarısında bulundu.
2.12.2021Dünya
‘HIV’e rağmen kaliteli yaşam mümkün’
‘HIV’e rağmen kaliteli yaşam mümkün’“Ne mutlu bir derde derman olana” anlayışıyla 2010 yılında Saya Grup bünyesinde kurulan Pharmactive İlaç, 1 Aralık Dünya Aids Günü’nde, hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemleri hatırlattı. Tedaviyle kaliteli bir yaşamın mümkün olduğuna dikkat çekti.
1.12.2021Ege
Prof. Dr. Taşova: HIV devam eden pandemi, Covid'den farkı yok
Prof. Dr. Taşova: HIV devam eden pandemi, Covid'den farkı yokÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, HIV/AIDS taşıyan kişilerin yarısının durumundan farkında olmadığını ve ülkedeki vakalarda yüzde 400 artış yaşandığını söyledi. Taşova, "HIV bizim için devam eden pandemidir ve Covid'den farkı yoktur” dedi.
1.12.2021Gündem
Türkiye'de AIDS'li hasta sayısında artış! 'Vaka sayısı Türkiye’de 30 bini aştı'
Türkiye'de AIDS'li hasta sayısında artış! 'Vaka sayısı Türkiye’de 30 bini aştı'Yeni tanı alan HIV/AIDS vakalarının görülme sıklığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artmaya devam ediyor. Bu sorun ile mücadeleye katkı sağlamak adına HIV/AIDS’e yönelik ülkemizdeki çalışmalarda rol üstlenen 5 hekim derneğinden oluşan Türkiye HIV/AIDS Platformu bir araya gelerek 'Şüphen Olmasın' isimli inisiyatifi hayata geçirdi. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği HIV Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten, HIV’in en fazla Türkiye’nin de içinde yer aldığı Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde artış gösterdiğini vurguladı.
1.12.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi İlhan: Hızlı bulaşmadan endişe ediyoruz
Bilim Kurulu üyesi İlhan: Hızlı bulaşmadan endişe ediyoruzSağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yeni koronavirüs varyantı 'Omicron'un daha kolay vücuda girdiğini söyleyerek, "Virüs, şeklinde gördüğümüz gibi dışındaki vantuz yapılarında değişiklik meydana getiriyor. Değişiklik de virüsün yapışmasını artırıyor, böylece de daha kolay vücuda girebiliyor, bu da riski artırıyor, hızlı bulaşmayı sağlıyor” dedi.
1.12.2021Gündem
Şüphen Olmasın inisiyatifi HIV/AIDS’e karşı şüpheleri ortadan kaldırıyor
Şüphen Olmasın inisiyatifi HIV/AIDS’e karşı şüpheleri ortadan kaldırıyorDünya AIDS Günü kapsamında hayata geçirilen Şüphen Olmasın inisiyatifi HIV/AIDS ile ilgili akıllardaki sorulara ve yanlış bilinen doğrulara ışık tutuyor.
30.11.2021Advertorial
Japonya’da geliştirilen HIV aşısı maymunlar üzerinde etki gösterdi
Japonya’da geliştirilen HIV aşısı maymunlar üzerinde etki gösterdiJaponya’da AIDS'e neden olan HIV virüsüne karşı geliştirilen aşının maymunlarda etki gösterdiği belirtildi.
29.11.2021Dünya
Son dakika haberleri: Avrupa'da yeni varyant krizi! Yüzlerce kişi mahsur kaldı
Son dakika haberleri: Avrupa'da yeni varyant krizi! Yüzlerce kişi mahsur kaldıABD'li CNN'in geçtiği son dakika haberine göre, koronavirüsün dünyayı alarma geçiren yeni varyantı Avrupa'yı birbirine kattı. Yeni yasakların devreye sokulmasıyla yüzlerce kişi uçaklarında mahsur kalırken, ABD Başkanı Biden yeni varyantın 'büyük bir endişe kaynağı' olduğunu söyledi. Mahsur kalan yolculara yapılan koronavirüs testlerinde 61'i pozitif çıktı.
27.11.2021Dünya
Son dakika haberleri: AIDS'le koronavirüs birleşti! ABD'de acil durum ilan edildi
Son dakika haberleri: AIDS'le koronavirüs birleşti! ABD'de acil durum ilan edildiSon dakika haberlere göre, ilk kez Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantının gücü uzmanları korkuttu. Aşılardan kaçmasına ve daha hızlı bulaşmasına yardımcı olacak şekilde mutasyona uğradığı belirtilen yeni varyantın, tüm dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. New York'ta acil durum ilan edilirken, Dünya Ticaret Örgütü'nün toplantısı yeni varyant nedeniyle ertelendi.
27.11.2021Dünya
Yeni varyant korkusu!
Yeni varyant korkusu!Dünya, Afrika’nın güneyinde ortaya çıkan yeni Kovid-19 varyantı nedeniyle büyük endişeye kapıldı. Bunun bugüne dek görülen en tehlikeli ve en bulaşıcı varyant olduğu açıklamaları sonrası sınırlar yeniden kapatılmaya başlandı
27.11.2021Dünya
Dünya bunu konuşuyor: HIV bir kadında kendi kendine yok oldu!
Dünya bunu konuşuyor: HIV bir kadında kendi kendine yok oldu!Arjantinli bir kadında HIV virüsünün kendi kendine yok olduğu tespit edildi. Söz konusu vaka, HIV'in doğal bağışıklıkla yok edildiğini düşündüren ikinci örnek.
16.11.2021Dünya
Koronavirüs Bilim Kurulu'nun aşı kararı öncesi flaş 3. doz Biontech açıklaması
Koronavirüs Bilim Kurulu'nun aşı kararı öncesi flaş 3. doz Biontech açıklamasıKoronavirüs Bilim Kurulu'nun, 2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı kararı merakla bekleniyordu. Virüs uzmanı Semih Tareen, 3. doz Biontech aşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 6 ay sonra aşının koruması tamamen bitiyor algısının doğru olmadığını söyleyen Tareen, aşı işlemi sonrası görülebilecek yan etkilere de dikkat çekti.
4.11.2021Gündem
Bolsonaro'nun sosyal medyadan men edilmesi istendi!
Bolsonaro'nun sosyal medyadan men edilmesi istendi!Brezilya'da Covid-19 salgını ile mücadeleye ilişkin soruşturmayı yürüten Senato komisyonu, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun salgın hakkında yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle sosyal medyadan men edilmesini istedi.
27.10.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Aids ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.