Time dergisine kapak olmuş 9 Türk

Biliyoruz ki Time dergisi dünyaca ünlü bir dergi ve orada kapak olmanın yarattığı prestij de doğal olarak dünya genelinde oluyor. Bu zamana kadar belirli yıllarda Türkiye'den de kapak olan isimler oldu Time dergisine. İşte Time dergisine kapak olmuş 9 Türk...

Time dergisine kapak olmuş 9 Türk

1- Mustafa Kemal Atatürk (24 Mart 1923 ve 21 Şubat 1927)

1- Mustafa Kemal Atatürk (24 Mart 1923 ve 21 Şubat 1927)

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile tüm dünyada ses getirmişti. Time dergisi onu şöyle tanıtmıştı: “Mustafa Kemal Paşa; ‘Türk nerede kendisinin efendisidir?’ deyimine, her zamanki ‘cehennemde’ yanıtının yerine, ‘Türkiye’de yanıtını vererek bu sözün aksini ispat etti. O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir. Ve şimdi Türkiye’nin kazandıklarına sahip çıkmaya azimli olarak Batı’nın gizli güçlerine karşı duruyor.” Dergi 1927 yılında Atatürk’ü ikinci kez kapağına taşıdı. Bu sırada genç cumhuriyet hızla büyümesiyle övgü topluyordu.

2- İsmet İnönü (19 Mayıs 1941)

2- İsmet İnönü (19 Mayıs 1941)

Kurtuluş Savaşı’nın 22. yıldönümünde kapak oldu. Nazi ordularının Fransa’yı ve Balkanlar’ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye’ye doğrulttukları bir ortamda kapak olan İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lânse edilmişti. Derginin kapağında Turancı politikalara karşı “Allah’a çok şükür sağırım” sözleri yer aldı.

3- Şükrü Saracoğlu (12 Haziran 1943)

3- Şükrü Saracoğlu (12 Haziran 1943)

Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin yanında olacağına karar verdiği gerekçesiyle kapak oldu. Time, başbakanı şöyle anlatıyor: “Saraçoğlu, ABD’nin siyasi arenasında kendine kolayca yer bulacaktır. ABD’yi, Amerikalıları, Amerikan otomobillerini, sigaralarını, filmlerini, hükümetini seviyor. Avrupalı liderlerin aksine ulaşılabilir, resmi değil, kalpten ve dolaysız.”

4- Adnan Menderes (3 Şubat 1958)

4- Adnan Menderes (3 Şubat 1958)

Adnan Menderes Türkiye’yi IMF ve NATO’ya sokmasının ardından “Türkiye’nin başbakanı” başlığıyla kapak oldu. Time, Menderes’i şöyle anlatmıştı: “İyi ya da kötü Türkiye’nin bugünkü şeklini Adnan Menderes verdi. Ancak görev başında olduğu her yıl, Menderes daha otokratik, eleştiriye daha hassas oldu. Politikalarını sorgulayan herkese öfkeyle çıkışarak basını ve muhalefet partilerini baskıcı yasalar ile hapsetti.”

5- Mehmet Ali Ağca (9 Ocak 1984)

5- Mehmet Ali Ağca (9 Ocak 1984)

Mehmet Ali Ağca, Papa İkinci Jean Paul’e düzenlediği suikastin ardından tüm dünyanın gündemindeki isimdi. “Neden Bağışladı?” başlığı ile basılan Time, Papa’nın Ağca’yı affetmesinin nedenlerini bulmaya çalışmıştı.

6- Naim Süleymanoğlu (3 Ocak 1988)

6- Naim Süleymanoğlu (3 Ocak 1988)

Yakın bir zaman önce kaybettiğimiz “Cep herkülü” lâkaplı güreşçi Naim Süleymanoğlu, 1996 yılında her organizasyonda dünya rekorları kırmıştı. Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarı “Herkes kazanıyor” başlığıyla Time’a kapak olmuştu.

7- Mine Karakaş (15 Temmuz 2007)

7- Mine Karakaş (15 Temmuz 2007)

22 Temmuz seçimlerine bir hafta kala çıkan “Türkiye’nin ikilemi” başlıklı kapakta dergi Mine Karakaş isimli bir genç kadının resmini kullandı. Karakaş dergiye türbanla üniversiteye alınmayınca ABD’de okuduğunu anlattı.

8- Prof. Dr. Mehmet Öz (Haziran 2011)

8- Prof. Dr. Mehmet Öz (Haziran 2011)

ABD'de "sağlık gurusu" olarak ün kazanan ve ‘Dr. Oz’ isimli programıyla izlenme rekorları kıran doktor Mehmet Öz, dünyanın en saygın dergilerinden Time’a kapak olan bir başka Türk oldu ve Haziran 2011 kapağında kalınbağırsağında polip tespit edilmesinin ardından kanser riskine karşı korkularını anlattı.

9- Recep Tayyip Erdoğan (17 Kasım 2011)

9- Recep Tayyip Erdoğan (17 Kasım 2011)

Time dergisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için attığı manşet "Erdoğan'ın Yolu" (Erdoğan's Way). Erdoğan'ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye'nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtildi.

Bu makaleye ifade bırak