Tınısıyla sizleri etkileyecek eski Türkçeden kelimeler

Türkçe çok etkileyici bir dil. Kelime dağarcığınızı genişletince oldukça akıcı bir şekilde konuşabilir, karşınızdaki insanları etkileyebilirsiniz. Bizler de tınısıyla sizleri etkileyecek eski Türkçe kelimelere Molatik olduk.

Tınısıyla sizleri etkileyecek eski Türkçeden kelimeler

Beynelmilel

Beynelmilel
“Uluslararası” demek yerine “Beynelmilel” diyebilirsiniz. İkisi de güzel kelimedir o ayrı ama sürekli “uluslararası” diyeceğiniz bir konuşma varsa araya “beynelmilel” katabilirsiniz. Filmi bile vardı.

Mütevellit

Mütevellit
“Velet” sözünden gelme bir kelime “Mütevellit”. Anlamı ise “sebep, neden, -den dolayı”dır. Güzel bir sözcüktür, cümle içinde ahenk yakalamanıza yardım eder.


 

Mütemadiyen

Mütemadiyen
“Devamlı, sürekli, durmadan” sözcüklerinin eş anlamlısı olarak kullanabileceğiniz bir kelimedir. Özellikle 60’lara kadar kullanılan bir kelime. Sonrasında zamanla unutuldu.

Namütenahi

Namütenahi
“Sonsuz” anlamı taşıyan kelimeyi, bir durumu abartmak için kullanırsanız etkileyici olur. Örneğin sevgilinize onu ne kadar sevdiğinizi söylerken araya sıkıştırabilirsiniz.

“Namütenahi bir aşk sana olan hislerim”

Malik

Malik
Arapça kökenli malik kelimesinin anlamı “sahip olmak, sahip” anlamına gelmektedir. Bu kelimeyi sahip olunan özelliklerde kullanırsanız etkileyici bir cümle kurabilirsiniz.

Mamafih

Mamafih
Kelimeyle ilk defa ortaokul yıllarında tanışmıştım. Çalıkuşu romanında sıklıkla geçen bir kelimeydi. “Ama, fakat, lakin” anlamları taşıyor. Zaman zaman kullanırsanız insanlar “Mamafih mi? Ne demek mamafih?” deyip size konsantre olurlar.

Velhasıl

Velhasıl
Konuşmanızı bitirecekken kullanabileceğiniz enfes bir sözcük. “Özetle, sözün kısası” manasında bir kelime velhasıl. Velhasılıkelam şeklinde de kullanabilirsiniz.

Müktesebat

Müktesebat
Okulda, hayatta öğrendiğiniz bilgi sizin müktesebatınızdır. Anlamı “edinilen, öğrenilen bilgi”dir. Cümle içinde kullanırken biraz dikkat etmek gerekiyor.

Bu makaleye ifade bırak