Toksik ilişki nasıl anlaşılır?

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birisi de toksik ilişkiler. Sadece kişileri değil toplumu da yakından ilgilendiren bir mevzu toksik ilişkiler. Huzuru, güveni bizlerden alıp götüren toksik ilişkilerin ne olduğuna Molatik olduk. Toksik ilişki nasıl anlaşılır?

Toksik ilişki nasıl anlaşılır?

Strese mi giriyorsunuz?

Strese mi giriyorsunuz?
Sevdiğiniz kişiyle konuşurken, bir şeyler paylaşırken stres yaşıyor musunuz? Geçmiş olsun, karşınızdaki sizi toksik bir ilişki içine sokmuş bulunmakta. Fikrinizi söylemekten çekinmek, ‘hayır’ diyememek gibi örneklerle açıklayabiliriz bu durumu.

Duygusal yönden tatmin olamamak

Duygusal yönden tatmin olamamak
İlişki yaşarken insan duygusal olarak doygunluk yaşamak istiyor lakin partneriniz sizin o istediğiniz duyguları yaşatmıyorsa yine toksik ilişki ile karşı karşıyasınız demektir. İnsan güzel söz, sürpriz bekliyor. Lakin karşınızdaki bunları yapmak istemiyor, sizi duygusal tatminden uzak tutuyor. Haliyle duygularınız kötü etkileniyor.

Gergin bir hava

Gergin bir hava
Partnerinizle birlikteyken sürekli bir gerginlik hissediyor musunuz? Örneğin, ufacık bir şeye bağırıp çağırması, kavga etme potansiyeliyle davranış sergileme var mı? Toksik ilişki olma durumu çok yüksek. Her şeyin başı sakinlik…

Saygı önemli

Saygı önemli
İlişkilerin en önemli yapı taşı bana göre saygıdır. İnsanlar birbirilerine öncelikle saygı göstermelidirler. Sonuçta karşınızdaki insanların da fikirleri, görüşleri (aptalca olmadığı müddetçe) var. Gerekirse konuşulur, tartışılır bir noktada buluşulur ama saygısızca davranmak o ilişkiyi ve kişiyi yıpratır.

Şiddet varsa durmanın manası yok

Şiddet varsa durmanın manası yok
Şiddetten kastım fiziksel değil sadece. Psikolojik şiddet fiziksel şiddetten daha acıdır. Fiziksel yaralar iyileşiyor ancak psikolojik yaraların iyileşmesi daha zor oluyor. Bu tip ilişkiler de toksik ilişki göstergesidir.

Kendi fikirlerinizin önemi yoksa

Kendi fikirlerinizin önemi yoksa
Bir şey yapacaksınız, örneğin bir kursa başlayacaksınız, bunu yaparken ‘Acaba sevgilim ne der?’ diye düşünüyorsanız bir daha düşünmenizi öneririm. Sonuçta bunu siz istiyorsunuz. Tabii ki partnerinizin fikri önemli ancak sizin isteğiniz daha önemli. Siz onu yapmak istiyorsanız yapmak istediğinizi göstermeniz gerekiyor. Toksik ilişki emaresi daha…

Ve bunun gibi birçok şey…

 
Bu makaleye ifade bırak