Tuğba Yurt 'Taş Yürek' şarkısıyla 3'te 3 yaptı

Tuğba Yurt, Türkçe pop'un en çalışkan isimlerinden biri. Adını her geçen gün daha da çok duyuyoruz. Şarkılarıyla gündeme geliyor, radyolar onu çok seviyor. 'Sığınak' albümüyle başarısını daha da büyüttü Yurt. Ve sonunda 'Sığınak'ın gizli hit'i 'Taş Yürek'i kliplendirdi. Tuğba Yurt'un başarısının sırrı ne peki?

Tuğba Yurt 'Taş Yürek' şarkısıyla 3'te 3 yaptı

Türkçe pop ölmez, ölemez

Türkçe pop ölmez, ölemez

Türkçe pop'un öldüğünü düşünenlere inanmayın. Pop ölmez. Özellikle de bizde pop müziğin öyle 1-2 yılda ölmesi gibi bir şey olamaz. Kabuk değiştirir, çağa ayak uydurur ama pop müzik her zaman vardır ve her zaman var olacaktır.

Radyolardaki şarkılar birbirinin aynısı

Radyolardaki şarkılar birbirinin aynısı

Türkçe pop'ta evet müthiş bir boşluk var. Beste sıkıntısı var en çok da. Türkçe pop ağırlıklı yayın yapan radyolardaki şarkılara bakıyorsunuz, birbirinin aynısı şarkılar. Soner Sarıkabadayı ya da Aynur Aydın gibi isimler dijitali hedefleme peşinde biraz daha rap, trap esintili şarkılara kaymış durumda.

Hem çağı yakalamak hem de tarz oturtmak

Sarıkabadayı'nın 'Ölümüne'si, Aynur Aydın'ın 'Yağdır'ı hatta Mustafa Ceceli'nin 'Bedel'i hep bu ekolden... Bu şarkılar çağı yakalama gayretinde farklı denemeler. Ama asıl başarı bir yandan çağı yakalarken diğer yandan da 'kendi tarz'ını oturtmaktan geçiyor. Güzel bir haber vereyim: Tuğba Yurt tam olarak bunu başarıyor.

'Güç Bende Artık' hâlâ akıllarda

Tuğba Yurt, özellikle radyo dinleyicilerinin yakından tanıdığı bir isim. Bugüne kadar çıkardığı her şarkısı mutlaka radyolarda çalındı. Onurr & Alper Narman bestesi 'Güç Bende Artık' şarkısını hatırlayın mesela. Muazzam bir vokal performansı vardı orada Yurt'un. Şarkı da iyiydi. Ama Tuğba Yurt'un güçlü vokali, başarılı bir besteyi adeta göklere çıkartmıştı.

'Vurkaç' şahane bir goldü

Tuğba Yurt, 2019'un sonlarında 'Sığınak' adını verdiği yeni bir albümle karşımıza çıktı. Albümde daha önce single olarak yayınlanan 'Masal' da yer aldı. İlk klip Gülden şarkısı 'Vurkaç'a çekildi. Öyle şahane bir şarkıydı ki 'Vurkaç', hem modern hem de Tuğba Yurt'un çizgisindeydi. Klip de keza etkileyiciydi. Gülden'in bugüne kadar yazdığı en iyi şarkılardan birini Tuğba Yurt şık bir gole çevirmişti. Radyolar da 'Vurkaç'ı çok sevdi, çok çaldı.

'Sığınak'ın gizli hit'i 'Taş Yürek'ti

Bu şarkıdan sonra Sezen Aksu cover'ı 'Yas' geldi ikinci video olarak. Sezen Aksu şarkılarını çok iyi söylüyor Yurt. Ama benim beklediğim gol başka bir şarkıdaydı. O da sözleri Meral Turan'a, müziği Gökçer Turan ve Birkan Şener'e ait olan 'Taş Yürek'ti. Şarkı özellikle nakaratının akılda kalıcılığı sayesinde albümün gizli hit'iydi ve acilen kliplendirilmesi gerekiyordu.

3'te 3 yaptı

3'te 3 yaptı

Tam da Corona sürecinde şahane bir sürpriz yaptı Tuğba Yurt. 'Taş Yürek'e oldukça sade ve şık bir klip çekti Mustafa Özen yönetmenliğinde. "Acaba ne keşfetsek, ne dinlesek yeni bir Türkçe pop şarkısı olarak mesela?" filan yapanlara direkt Tuğba Yurt'un 'Taş Yürek'ini yollayabilirsiniz rahatlıkla. 'Taş Yürek'le birlikte 3'te 3 yapmış oldu 'Sığınak'ta Tuğba Yurt.

Hem modern hem de 90'lar sıcaklığında

Hem modern hem de 90'lar sıcaklığında

Gökçer Turan ve Birkan Şener'in aranjesi çok sağlam olmuş. Hem modern hem de akıllara 90'lar enerjisini, sıcaklığını getiriyor. Sanki 90'larda yazılmış bir şarkıyı 2020 sound'uyla harmanlamış Tuğba Yurt bu şarkıda. 'Sığınak'ın açık ara en büyük hit şarkısı 'Taş Yürek'. Radyolara da yavaştan adım atmış durumda şarkı.

Attığı adımlar sağlam

Attığı adımlar sağlam

Tuğba Yurt, çizgisini bozmadan her defasında daha da doğruyu seçerek, kendine en yakışan şarkıyı bularak ve o şarkıyı içselleştirerek müzik yolculuğuna devam ediyor. Derdinin müzik olduğu çok ortada. Attığı adımlar sağlam. 

Biraz daha risk almalı

Biraz daha risk almalı

Ancak artık cover şarkılardan vazgeçmesi gerekiyor Yurt'un. 'Yas'ı çok güzel söylemiş. Ama artık biraz daha risk alması gerekiyor. 'Vurkaç'ın başarısı, 'Taş Yürek'in "Geliyorum" diyen çıkışı ona daha iddialı, farklı şarkılar söyleme konusunda yardımcı olmalı diye düşünüyorum. Ondaki ses her şarkıyı canlandırır. Ama artık bir tık daha risk lazım sanki. O güç Tuğba Yurt'ta var, beklemedeyiz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak