Türk dizilerinin en güçlü kadın karakterleri

Dizi dediğimiz zamanda, özellikle son zamanlarda dramdan geçemiyoruz. Fakat bu kadar dramın içinde güçlü karakterleriyle dikkat çeken kadın karakterleri de izliyoruz haliyle. Başlarına gelen olayların altından güçleri, zekaları sayesinde kalkmayı bilen kadın karakterlere Molatik olduk. Bakalım Türk dizi tarihinin en güçlü karakterleri kimlermiş…

Türk dizilerinin en güçlü kadın karakterleri

Bihter Ziyagil

Bihter Ziyagil
Şüphesiz, Türk dizilerindeki güçlü kadın denince akla ilk gelen isimlerden biri.
Ardına bakmadan, korkusuzca ateşe yürüyen ve o ateşte yanmayı daha en başta göze alan bir kadın. Aşktan kadın Bihter…
Her ne kadar yenilgiyi kabul edip namluya basıp ateşlediği tek mermi ile hayatına son verse de o bu listede yer almayı hak eden ve yıllar geçse de unutulmayacak bir isim.
Ruhun şad olsun Bihter!

Firdevs Yöreoğlu

Firdevs Yöreoğlu
Her darbede bir öncekinden daha da güçlü bir şekilde ayağa kalkan, tüm kadınların idolü!
“Hadi ya oradan! İşi gücü dalavere” dediğinizi seziyorum.
Kurnazlığı ve asaleti ile, dalaverenin de en asil olanını ortaya koyan bir kadındı o. Tamam belki biraz olsun paraya düşkündü ama olsundu…
Gözlerinden çıkan güç parıltısı, karşısına dikilen herkesi yerle bir eder nitelikteydi.

Ayşegül Umman

Ayşegül Umman
Depremler, doğal afetler barınıyordu onun kitabında… Kendisinin en sevdiği kelimeydi 'biçare'. Bir o kadar da çetin. Aramızdan çaresiz bir şekilde ayrıldı…
Ve ayrılırken, kendi kitabının son sayfasına geldiğinde dahi gözlerinden akan her yaşta salt 'aşk' ve Ayşegül’ün evreninde kocaman bir ağaç olarak mesken edinen 'sevgi'si ile veda etti.
O sevgi, o aşk Ayşegül’deki en büyük güçtü. Tarihteki her unutulmaz karakter gibi onun da o gücünü bir gün mezara gömmesi gerekiyordu.

Yeşim Taşkıran

Yeşim Taşkıran
Sevdiği adam uğruna istisnasız her şeyi göze alan, malını mülkünü değil babasında göremediği sevgiyi emanet ettiği adama karşı beslediklerini kozu olarak kullanan bir kadın düşünün.
'Kötü', 'acımasız' yaftaları ile baştan aşağı taşlansa da avucunda beslediği ama asla karşılığını alamadığı aşkı ile kendisini suya hapsedenlerden oldu.
Kendisini suya hapseden bir kadın… Yeşim Taşkıran.

Elif Eylül

Elif Eylül
Çok sevdiği aşkını bir kaza sonrası kaybetti, hayatı başına yıkıldı. Uzun süre sevgilisinin 'hayaleti' ile yaşadı.
Sonra yeni aşka yelken açmak için düştüğü yerden kalktı, işlerini yoluna koydu. Ancak bu sefer de yaşadığı kaza buna izin vermedi.
Onlarca zorluğun içinde kendi gibi kalmaya başardı Elif Eylül.

Ferhunde

Ferhunde
'Aile' dizileri denince anımsadığımız bir yapım Yaprak Dökümü. Şüphesiz her çarşamba televizyon karşısında “Ulan bu ailenin de çekmediği kalmadı be!” diyorduk ve bu serzenişlerde Ferhunde karakterinin parmağı büyüktü!
Zaman zaman esen rüzgarın peşinden gitse de Ferhunde, evin direği Ali Rıza Bey’den sonra en sarsılmaz isimlerden biriydi.

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan
Sen tut koca cihan padişahını kendine aşık et, güzelliğinle aklını başından al. Hem aşık hem hırslıydı Hürrem Sultan.
Rakiplerinin hakkından gelmeyi biliyor, kısa sürede istediklerini elde edebiliyordu.
Ah sen yok musun Hürrem Sultan…

Asya

Asya
Kocasının kendisini aldatmasını affetmeyerek onu boşamış, karşısına çıkan zorlukları bir bir geçmiştir. Dost bildikleri bile kendisini sırtından vurmuştur.
Duygusallığa yer vermeyip akıllıca hareket etmiştir her defasında Asya.

Şahika

Şahika
Diziye sonradan katılıp en çok dikkat çeken isim olmayı başardı Şahika. Planları, projeleri ile bir anda ön plana çıktı.
Alfa kadın nedir bizlere gösterdi Şahika.

 
Bu makaleye ifade bırak