Türkiye'nin en azılı 11 seri katili

Seri katil deyince akla ilk olarak yurt dışı geliyor. Genellikle ABD ya da Avrupa kentlerinde rastladığımız seri katiller zaman zaman Türkiye’de de ortaya çıkıyor. İşte Türkiye’nin en azılı 11 seri katili.

Türkiye'nin en azılı 11 seri katili

Antep Canavarı Abdullah Dayı
 

Antep Canavarı Abdullah Dayı<br />
&nbsp;
43 kişinin katili Antep Canavarı Abdullah Dayı 38 ayrı cezaevinde 48 yıl geçirdi. Abdullah Palaz nam-ı diğer Antep Canavarı Abdullah Dayı bir dönem Nazım Hikmet ile aynı koğuşta kalmış. Bunu da cezaevi müdürünü tehdit ederek yapmış. Nazım Hikmet ile aynı koğuşta kalmazsa onu öldüreceğini söylemiş. Nazım başka cezaevine gönderilince müdürü öldürdüğü yazılmış bir kitapta. ‘İnsan kasabı’ denilen cinsten birisiymiş gerçekten.
 

Hristo Anastadiyadis Ahilya
 

Hristo Anastadiyadis Ahilya<br />
&nbsp;
İstanbul’un ilk seri katiliydi Hristo. Molatik için de yazmıştık, merak edenler linki tıklayabilir. Özet geçecek olursak, abisiyle birlikte kurduğu çete sayesinde esnafı haraca bağlamış, sonu ise ünlü ismin babasının elinden olmuştur.
 

Ali Kaya
 

Ali Kaya<br />
&nbsp;
Lakabı ‘Bebek Yüzlü Katil’di. Amcasını öldürerek başladığı cinayetler sonucu ünlenmişti. Cezaevinden ilginç şekilde kaçan Ali Kaya’nın hayatı için linke tıklamanız yeterli.

Süleyman Aktaş
 

S&uuml;leyman Aktaş<br />
&nbsp;
İlginç bir katildi Süleyman Aktaş. Denizli'deki Türkiye Elektrik Kurumu Müessese Müdürlüğü'nde hat işçisi olarak görev yaparken 31 bin 500 volt elektriğe maruz kalınca beyninde hasar meydana geldi. Halüsinasyon görmeye başlayan Aktaş bir başkomiseri öldürerek cinayetlerine başladı. Akıl hastanesine yatırıldı. 5 yıl sonra dışarı çıkınca 4 komşusunu öldürdü. Bununla da kalmadı, öldürdüğü kişilerin kafalarına çivi çaktı. Savunmasında "Çivi görünce dayanamıyorum, insanların kafasına çakmak istiyorum." diyen Aktaş, halk arasında "Çivici Katil" olarak anılmaya başlandı. Tekrar akıl hastanesine sevk edilen ancak buradan da kaçmayı başaran Aktaş, yakalandıktan sonra bu kez de koğuş arkadaşı Ömer Yılmaz'ı taşla yaraladı. Halen akıl hastanesinde yatmakta.
 

Adnan Çolak
 

Adnan &Ccedil;olak<br />
&nbsp;
3 yıl içinde 11 kişiyi öldüren Adnan Çolak’ın hedefinde 65-95 yaşındaki kişiler vardı. 11 kişinin 6’sına tecavüz eden Adnan Çolak cinayetleri balta ile öldürdüğü için Baltalı Katil ya da Artvin Canavarı olarak biliniyordu halk arasında. Elinden yaralı kurtulan birinin ifadesindeki "Yaşlı insanları öldürüyorsam da bunlar zaten zamanlarını doldurmuşlar. Onlar bizim yerimize fazladan yaşıyorlar. Belki de bizim kısmetimizi yiyorlar. Hem kendimi tatmin ediyordum hem de onları öldürerek toplumu rahatlatıyordum.” sözleri Adnan Çolak’ın nasıl bir katil olduğunu gözler önüne serdi.
 

Seyit Ahmet Demirci
 

Seyit Ahmet Demirci<br />
&nbsp;
11 yaşında mobilyacının tecavüzüne uğradığını söyleyen Seyit Ahmet Demirci, rastgele seçtiği mobilyacıları dükkanların depolarında kafalarına kurşun sıkarak öldürüyordu. Aynı kişi Demirci'nin bir arkadaşına daha tecavüz etmiş ve Demirci de buna şahit olmuştu. Arkadaşı ile bu olayı sonsuza dek unutmaya karar veren Demirci, arkadaşının intiharı ile cinayet işlemeye başladı. Yakalanmasa cinayetleri 11’e tamamlamayı planladığını itiraf etti.
 

Hamdi Kayapınar
 

Hamdi Kayapınar<br />
&nbsp;
1998-2001 yılları arasında cinayet işleyen Hamdi Kayapınar 7 kişinin canına kıymış, 4 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etmiştir. Kendisini avcı, maktulleri av olarak nitelendiren Hamdi Kayapınar, insanlardan nefret ettiğini, onların kendini dışlamasından rahatsız olduğu için cinayetleri işlediğini söylemişti.
 

Yavuz Yapıcıoğlu
 

Yavuz Yapıcıoğlu<br />
&nbsp;
‘Tornavidalı Katil’ olarak ünlenen Yavuz Yapıcıoğlu, polis kayıtlarına göre 20 kişiyi öldürmüş, 50’ye yakın kişinin cinayet sanığı olmuştur. Lakabını cinayetleri işlerken kullandığı tornavidadan alıyordu. İlk olarak kendisine "Günaydın" dediği için aynı mahalleden komşusu olan bir kızı, onun nişanlısını ve 3 arkadaşını ardından da kaçarken durduğu bir aracın şoförünü öldürdü. Daha sonra kendi anneannesinin canına kıydı. Ankara otogarında simit parası istediği bir kişi ona para vermeyi reddedince tenha bir köşeye kadar onu takip edip sonra da öldürdü. O sırada bu olaya şahit olan biri daha vardı ve ne yazık ki o kişi de canından oldu. Belçikalı bir turiste dondurma ısmarlamak istedi, reddedilince o anki sinirle onu da öldürdü. Pertevniyal Lisesi'nin önünde tartışan bir hademe ile kız öğrenciye saldırıp hademeyi öldürdü. Kız öğrenci ise kurtulmayı başardı. Bu cinayetlerden sonra da yakalanan Yavuz Yapıcıoğlu akıl hastanesine yatırıldı. Ancak daha sonra hastaneden çıkıp tekrar cinayet işlemeye başladı. Akıl hastası rolü bu kez tutmayan katil, 2002 yılında yakalanıp cezaevine konuldu.
 

Özkan Engin
 

&Ouml;zkan Engin<br />
&nbsp;
6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis alan Özkan Engin’in hedefinde eşcinsel insanlar vardı. Onlarla samimiyet kurup, boş bir alana götürüp öldürüyor, sonra da bir kuyuya atıyordu cesetleri. Lakabı da ‘Kuyucu Katil’ olmuştu. Cinayetleri neden işlediği sorulduğunda ise "Erkeklerden nefret ediyorum. İlk cinayetin ardından adam öldürmek alışkanlık oldu. Onlardan nefret ettim, nefretim öldürme hissiyle birleşince de öldürdüm. Cinayetler gazetelerde haber olunca öldürmeye ara verdim. Yakalanmasaydım içimdeki nefret nedeniyle öldürmeye devam edecektim." yanıtını verdi.
 

Orhan Aksoy
 

Orhan Aksoy<br />
&nbsp;
İnsanları naylon iple boğarak öldüren Orhan Aksoy öldürdüğü insanları koliye yerleştirip evlerin önüne bıraktığı için ‘Kolici Katil’ olarak anıldı. Çıkarıldığı mahkemede kolundaki saati hakime fırlatan ve taşkınlık çıkaran Aksoy, 2004 yılında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 

Durmuş Anuçin
 

Durmuş Anu&ccedil;in<br />
&nbsp;
Seri katil Ahmet Demirci ile girdiği iddia sonucu cinayet işlemeye başlayan Durmuş Anuçin 5 kişiyi öldürdüğü 4 kişiyi gasp ettiği ve 1 kişiye tecavüz ettiği suçlamalarıyla 2002 yılında yakalandı.
 
selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 
Bu makaleye ifade bırak