Türkiye'nin eski eğlence mekanları

Halikarnas Disco'nun kapanmasıyla birlikte bir dönemin ruhuna, gece hayatına etki etmiş ve bugün artık olmayan en ünlü büyük mekanları çıkardık..

Türkiye'nin eski eğlence mekanları

Türkiye'nin eski eğlence mekanları
Halikarnas Disco'nun kapanmasıyla birlikte bir dönemin ruhuna, gece hayatına etki etmiş en ün büyük mekanlarını çıkardık..

Kulüp 12 

Kulüp 12 
Yeşilçam'ın uğrak mekanlarındandı. Eğlence hayatında canlı orkestraların sahne aldığı gece kulüplerinin en önde gelenlerinden biridir. Kulüp 12. Yeşilçam şöhretleriyle özdeşleşen mekan o dönem curcunanın hiç eksik olmadığı özel bir yer. Ersen, Salim Dündar, Tanju Okan, Vahdet Vural, Nükhet Duru, Serpil Örümcer, Metin Ersoy, o günlerdeki adıyla Bülent Erkoç (Ersoy), Huysuz Virjin Seyfi Dursunoğlu'nun sahne alması dönemin meşhur yerlerinden biri yapmaya yetiyor. 
 

Çatı
 

&Ccedil;atı<br />
&nbsp;
İstanbul Şişli'de Site Sineması'nın da bulunduğu İlham Genver'in kendisine ait binada açılan "Çatı Kulübü" dönemin konservatuarı niteliğinde.

Ruj e Nuar

Ruj e Nuar
70'li yıllarda Nişantaşı'nda açılan mekan o dönemin uğrak yerlerinden. 

 Vagon Blö

&nbsp;Vagon Bl&ouml;
60'lı yılların eğlencelerinin değişmez mekanlarından biri de Vagon Blö. ‘Az masrafla, temiz ve çok eğlence’ prensibini benimseyen mekanların başında geliyor.

Lambo'nun Meyhanesi

Lambo&#39;nun Meyhanesi
40 kuşağının “Alaylılar Akademisi” diye nitelediği Lambo’nun Meyhanesi, Orhan Veli’nin Nevizade’deki keşfiydi. Hatta ünlü şair, büyük aşkı Nahit Fıratlı ile burada buluşurdu. Mekân o kadar küçüktü ki İlhan Berk burayı “Bir tramvay büyüklüğündedir” diye andı.

Leyla Erbil, Leyla Umar, Güner Kuban ve Mina Urgan gibi dönemin kadın edebiyatçılarının da sık sık uğradığı meyhane, veresiye defteri ile ünlüydü. Müdavimlerinin paraları çıkışmadığında Mösyö Lambo o deftere ya bir şiir, ya bir söz yazdırırdı.

Degüstasyon

Deg&uuml;stasyon
Mekân, Orhan Veli’ye “Canan ki Degüstasyon’a gelmez / Balıkpazarı’na hiç gelmez” dizelerini yazdıracak kadar popülerdi. Ahmet Haşim’in burada sandalyesi olduğu rivayet edildi. 1920’de İtalyan Subayı Maurandi Çiçek Pasajı’nın girişinde, bugün Otantik’in olduğu yerde açtığı Degüstasyon’u üç yıl sonra Edmondo Morrigi’ye devretti.

Lokanta 1930-1960 yıllarında en parlak dönemini geçirdi. Yahya Kemal, Ercüment Ekrem Talu, Faruk Nafiz Çamlıbel, Tarık Buğra, Eşref Şefik ve Sait Faik’in sık sık uğradığı meyhane, yazın Çiçek Pasajı’na masa koyduğunda, bugün de süren bir geleneği başlattığından habersizdi. 1970’lere gelindiğinde kadrosu değişen ve eski havasını yitiren meyhane 10 Mayıs 1970’te Çiçek Pasajı çökünce diğer meyhanelerle birlikte kapandı.

Ece Bar

Ece Bar
80’li yıllara  damgasını vuran mekan Ece Bar. Ece Bar farklı çevrelerin bir arada sosyalleştiği ilk mekanlardandı. Bol otlu mutfağı ve gece yarısı dolma servisi Ece bar'a olan ilgiyi artırmış o yıllarda.

Zihni Bar

Zihni Bar
80'li yılların bir diğer anılmaya değer mekanlarından biri Zihni Bar. Bu mekan iş çıkışı çıkışı uğranılan ilk barlardandı. Fakat ömrü uzun olamamış.

Maksim Gazinosu

Maksim Gazinosu
Bir devrin eğlence kültürü bu mekanda başlamış desek yeridir. Fahrettin Aslan nam-ı değer Gazinocular Kralı, Taksim'deki Maksim'e "Büyük Maksim" ismini veriyor. Caddebostan, Bebek ve Taşlık'ta şubeler açarak İstanbul'u adeta bir gazinolar şehrine çeviriyor. Maksim bu haliyle de o dönemin yıldızı oluveriyor fakat bundaki en büyük etken de asla bir araya getirelemeyecek kadar şöhretli sanatçıları bünyesinde topluyor oluşu.Maksim bu haliyle de o dönemin yıldızı oluveriyor fakat bundaki en büyük etken de asla bir araya getirelemeyecek kadar şöhretli sanatçıları bünyesinde topluyor oluşu. Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Sezen Aksu, Emel Sayın, İbrahim Tatlıses ve niceleri...

Halikarnas Disco

Halikarnas Disco
Dünyaca ünlü 35 yıllık Halikarnas Disco kapanmasıyla bir devir de kapanmış oldu.  Prenses Caroline, Prenses Margareth, Lady Sarah Armstrong, Mick Jagger, Phil Collins, Rockefellers, Ahmet Ertegün, Michael Caine, Bette Midler, Dustin Hoffman, Richard Bronson (Virgin Records), Hamburger Kralı Mr. Mc Donald, Blues Brother, Pamela Anderson, Adriana Karembeau ve Kid Rock da diskoyu ziyaret edenler arasında.
Bu makaleye ifade bırak