Türklerin ve Yunanların komşu olduğunu gösteren 10 yemek

Yıllardır konuşulur, ara ara hep gündem olur. Yunanlıların bizden 'çaldığı' yemekler diye. Evet bazen Türklerin olduğu tescillenmiş yemeklere de "Bizim" diyorlar fakat biz komşu olduğumuzu ve kültürlerimizin birbirinden etkilenebileceğini hesaba katarak 'komşu olduğunu gösteren' yemekler demeyi tercih ediyoruz. Kimine göre Yunanların bizden çaldığı kimine göre komşu olduğumuzu gösteren 10 yemeği sizler için derledik toparladık. İşte o 10 yemek...

Türklerin ve Yunanların komşu olduğunu gösteren 10 yemek

1- Baklava / Baklava

1- Baklava / Baklava

Yunan kardeşlerimize "Bari adını baklavaki falan yapsaydınız" şeklinde laf atmak üzereyken 1987 yılında Birleşmiş Milletler'in yaptırdığı araştırma sonucu baklavanın bir Suriye tatlısı olduğunu unutmamak gerektiğini de şöyle kenara köşeye iliştirelim.
 

3- Kourabiedes / Kurabiye

3- Kourabiedes / Kurabiye

Yunanlılar kourabiedes'i yaparken mastika, vanilya gibi lezzetlendiricileri kurabiyenin hamuruna katıyor. Etrafı pudra şekeriyle kaplanarak servis ediliyor. Yani Kurabiye aslında 'Kavala' dediğimiz şey. 

2- Halva / Helva

 2- Halva / Helva

Helva konusunda Birleşmiş Milletler'in bir dahiliyeti olmasa da, Kuzey Afrika'dan Balkanlar'a birçok ülkede yer alan geleneksel bir tatlı. O yüzden karşı yakanın tarifinde badem ve üzüm yer aldığı bilgisi dışında pek bir şey demiyoruz.
 

4- Moussaka / Musakka

4- Moussaka / Musakka

İsim benzerliği can alsa da diğer bütün komşu yemekler arasında birbirine en az benzeyenler bunlar. Yunanlıların moussaka'sı kat kat ve kuzu eti kullanılarak yapılıyor. Meze ve ana yemek olarak servis ediliyor.

5- Mydia / Midye

5- Mydia / Midye

Valla Yunanistan'da da "Mekruh" ya da "Safi pislik yemeyin" gibi şeyler de deniyor mu bilmiyoruz ama bizdekine nazaran feta peyniriyle, domatesle falan yapıldığını biliyoruz. 

6- Spanakopita / Ispanaklı börek

6- Spanakopita / Ispanaklı börek

Yunanca'da 'spanaki' ıspanak anlamına geliyor. Spanakopita da ıspanaklı börek. Karşı yaka spanakopita'yı meyhanelerde meze olarak servis ederken biz akşam yemeği olarak dahi tüketebiliyoruz. Bir de yer yer içine kuzukulağı ve pırasa koymaları da var tabii.

7- Dolmadakia / Yaprak sarma

7- Dolmadakia / Yaprak sarma

Tahmin ettiğiniz üzere 'dolmadakia' kelimesindeki 'dolma' bizim yaprak sarma da dediğimiz dolmadan geliyor. Dolmanın yanına gelen 'kia' kelimesi de küçük anlamına geliyor. Ayrıca dolam değil sarma ya. Dolma biber dolması olur. Lütfen bari doğru kopyalayalım. 

8- Tzatziki / Cacık

8- Tzatziki / Cacık

En popüler üzerinde en çok espri yapılan benzer yemeklerimiz. Biz de biraz daha sıvı oluyor cacık. Yemeklerin yanına servis ediliyor. Fakat komşu bu yemeği yoğurt kıvamında servis edip ekmeğin üzerine sürüyor.

9- Greek Gyro/ Döner

9- Greek Gyro/ Döner

Yurt dışında 'Greek Gyro' lokantaları çok meşhur, oysa bizim dönerden esinlenmedir. Ya da biz onlardan esinlenmişizdir. Kim bilir?

10- Giouvetsi/ Güveç

10- Giouvetsi/ Güveç

Eski Türkçeden gelen 'güveç' sözcüğü komşuya 'giouvetsi' diye geçmiş. Olabilir. Komşu da güveci bizim gibi bu yemeği 'güveç' dene toprak kaplarda yapıyor. 

 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet 

Bu makaleye ifade bırak