Twitter’ın yeni cevap verme özelliği iyi mi olacak yoksa kötü mü?

Sosyal medya hayatımız gün geçtikçe daha da fazla yer almaya başladı. İster istemez de dünyanın her tarafından insanla temas halinde olabiliyoruz. Twitter işte bunu göz önünde tutarak yeni bir güncelleme yapıyor. Trollerden bıkanların dört gözle beklediği bir özellik.

Twitter’ın yeni cevap verme özelliği iyi mi olacak yoksa kötü mü?

Kafa dağıtmaya yarıyor
 

Kafa dağıtmaya yarıyor<br />
&nbsp;
İnternetin yayılması, akıllı telefonların ortaya çıkması bizleri bir anda dünya ile etkileşim içine soktu. İstanbul’un ara sokaklarında otururken New York caddelerinde dolaşabilir, oradakilerle konuşabilir hale geldik. Ancak bu kadar avantajın yanı sıra dezavantajı da vardı.
 

Özellikle de Twitter
 

&Ouml;zellikle de Twitter<br />
&nbsp;
İstenmeyen durumların en önemlisi troller oldu. Anonim ya da gerçek adıyla internette dolaşan bu kişiler sizi adeta “taciz” ediyorlar. En çok kullanılan mecra ise Twitter oluyor.
 

Her konuda fikirleri var
 

Her konuda fikirleri var<br />
&nbsp;
Bu troller o kadar tehlikeli bir hal aldılar ki her şeye laf yetiştirmeye başladılar. Hatta ile gidip özel mesaj yoluyla da tacize başlıyorlar. Twitter bunu engellemek için “Takip etmediğin kişilerden mesaj alma” seçeneği ile bir nebze insanların nefes almasını sağladı.
 

O yolu da kapatıyor
 

O yolu da kapatıyor<br />
&nbsp;
Twitter özel mesajdan sonra, istemediği kişilerle etkileşime girmemek için yeni bir yenilik sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar artık attıkları tweetleri koruma altına alabilecekler. Yani şöyle olacak, attığınız tweete kimse cevap veremeyecek ya da sadece takip ettiğiniz kişiler mention (yorum) atabilecek. Tıpkı özel mesajdaki yöntem gibi.
 

Gereksiz sesler çıkmayacak
 

Gereksiz sesler &ccedil;ıkmayacak<br />
&nbsp;
Twitter bu hamlesiyle gereksiz seslerden uzak kalmanızı sağlayacak. Böylelikle istemediğiniz bir yazıyı görmek zorunda kalmayacaksınız ya da çok bildiğini düşünen bir ‘troll’ü.
 

Kötü yanı yok mu?
 

K&ouml;t&uuml; yanı yok mu?<br />
&nbsp;
Elbette kötü yanları da var böyle bir durumun. Örneğin yanlış, hatalı, çarptırıcı bir tweeti düzeltmek için iyi niyetle yorum yapabiliyorsunuz. Ancak bu durumda o bilgiyi doğrulama imkanı kalmayacak. Adeta çamur at izi kalsın durumu ortaya çıkacak.
 

Twitter’ın, bana göre olumlu adımı umarım daha temiz bir sosyal medya sunar bize. Sonuçta ipini koparan sosyal medyaya geliyor, gereksiz seslerin susmasını sağlar.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak