Üçüncü Dünya Savaşı mı geliyor?

Koronavirüs, iklim değişikliği, deprem, yangın ve tonla felaket derken bir Dünya Savaşı eksik diyorduk ABD'li uzmanlardan Dünya Savaşı haberini de aldık. 2034 yılında öngörülen olacağı öngörülen Üçüncü Dünya Savaşı gerçekten olabilir mi? Buna hazır mıyız?

Üçüncü Dünya Savaşı mı geliyor?

Askerî yatırımlar

Askerî yatırımlar

Yaklaşık iki yıldır Koronavirüs'le yoğun bir mücadele halindeyiz. Her şey iyi hoş. "Daha beteri ne olabilir?" dediğimiz her yeni bir gün daha beteri olduğuna da gördük. Komplo teorileri de fırlamış bulunmaktalar. Bütün bunlarla birlikte özellikle son yıllarda ülkeler arasında artan gerilim ve askerî yatırımların hızla artmasını uzmanlar bir hayli eleştiriyor. "Bir durun sakin olun daha hastalık bitmedi" derken ABD'de yazılan bir kitap ise tehlikenin ne boyutta olduğuna dikkat çekmiş.

'2034 Dünya Savaşı Senaryosu'

'2034 Dünya Savaşı Senaryosu'

Basit bir bilimkurgu ya da distopya kitabı gibi görünse de ülke basınında yer alan '2034: A Novel of the Next World War' (2034 Dünya Savaşı senaryosu) isimli kitapta 'küresel yangın' olarak adlandırılan en kötü senaryoya yer verilmiş.

ABD savaş gemileri Çin Denizi'ne...

ABD savaş gemileri Çin Denizi'ne...

ABD’li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman’ın kaleme aldığı kitapta 2034’te ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi’ne girmesiyle 3'üncü Dünya Savaşı başlıyor. ABD ya da Çin'in bu savaşı başlatması olağandı zaten ama savaşın bahanesine yer verildi mi bilemiyorum. 

Kullanılacak silahlar

Kullanılacak silahlar

Belki de Çin başkanı Şi Cinping'in duvara Apple ürün fırlattığı bir videoyu yayınlamasıyla başlayabilir. Biden'ın ömrü yeteceğini sanmıyorum ama dönemin ABD başkanı da aynı şekilde duvara Huwaei marka bir şey fırlattığı video da olabilir bilemiyoruz. Neyse konumuza dönelim. Savaşın sebeplerini henüz öğrenemediğimiz bu kitapta böyle bir savaşın yaşanması durumunda hangi silahların kullanılabileceği hakkında da bilgiler sunulmuş.

İnsansız askeri araç

İnsansız askeri araç

Bu bilgilere göre de savaş alanına otonom yani insansız askeri araçlar hakim olacakmış. Güzel. Burdan bakınca canı sıkılan devletlerin oyuncaklarıyla beyblade turnuvası düzenliyorlarmış gibi bir hava hâkim ama meselenin öyle olmayacağını biliyoruz. 
 

'Call of Duty: World War 2034'

'Call of Duty: World War 2034'

Ya da bütün devletler toplanıp canlı olarak 'Call Of Duty: 2034 World War' oynarlar. Bakarsınız ortalıkta "Sis atma" sesleri yükselir. Ya da Ruslar oyuna girdiğinde herkesin yüzü düşer. 

Hackerlar devrede olacak

 Hackerlar devrede olacak

Stavridis ve Ackerman konvansiyonel savaşın yanı sıra böyle bir çatışmada bir ilk yaşanacağı görüşünde. İkiliye göre, bu ölçekte bir savaşta iki tarafta 'düşman sistemleri'ni saf dışı bırakmak için geniş çaplı hack saldırıları düzenleyecek. E yani bir zahmet. 2034 yılında da insanlar keleşin ucundaki bıçakla savaş kazanmaya çalışmasınlar.
 

'Altın tepsi'

'Altın tepsi'

Politico'dan Maximilian Terhalle'ye göre ise ABD - Çin savaşı Rusya Devlet Başkanı Putin'in yıllardır beklediği fırsatı tabiri caizse 'altın tepside' sunabileceği görüşünde. 
 

Türkiye işin neresinde?

Türkiye işin neresinde?

Peki Türkiye işin neresinde diye sorarsanız bilmiyorum. Fakat pek çok askeri uzman son yıllarda ülkelerin askeri harcamalarının hatırı sayılır düzeyde arttığının altını çiziyor. Global Firepower tarafından hazırlanan, rapor ise 2021'in en güçlü ordularını belirlemiş. Listede Türkiye de yer almış. Türkiye robot konusunda ne yapar bilemiyoruz.

Hazır mıyız?

Hazır mıyız?

Ama bana soracak olursanız dünya böyle bir savaşı kaldırabilir mi bilmiyorum. İnşallah robotlara 101, batak gibi oyunlar oynamayı öğretmişlerdir. Direkt yok etmeye planlandılarsa sıkıntı büyük. Yoksa cidden bir de dünya savaşı kaldıracak psikoloji kalmadı bizde. Olursa robotlar okeye dördüncü olsunlar. Savaştan, hastalıktan gına geldi. Ciddi ciddi olursa da böyle bir şey herkes 2034 yılına kadar iyi yaşayıp ölmenin bir yoluna baksın. Ya da uzaydan falan yer bakalım dünyanın çivisi çıkmış. Yerimizi robotlara bırakacaklar belli ki. Neyse bu Amerikalı abiler biraz canımızı sıktılar. Umarız ki 2034'te gerçekten robotlar erik dalı falan oynarlar. Yoksa diğeri sıkıntı. 2034'te tekrardan görüşmek dileğiyle...


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak