Ülkeleri temsil eden sembol hayvanlar

Tarih boyunca ülkeler ve milletler kendilerine semboller seçmiştir. Genellikle ülkelerin seçtiği semboller hayvanlar oluyor. Peki, ülkeleri temsil eden semboller hangileri? Gelin Molatik olup öğrenmeye çalışalım.

Ülkeleri temsil eden sembol hayvanlar

Almanya - Kartal
 

Almanya - Kartal<br />
&nbsp;
Genellikle kara kartal olan sembol tarih boyunca Almanlar tarafından kullanılmış. Zaman zaman yerini çift başlı kartala da bırakmış. Kartalın gücü ve özgürlüğü seçilme nedeni.
 

Çin - Panda
 

&Ccedil;in - Panda<br />
&nbsp;
Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pandalar Çin kültüründe önemli bir yere sahip. Güçlü olmasının yanı sıra oldukça şirin canlılar olması Çin’i anlatan bir özellik. Çizgi filmini bile yaptılar o derece.
 

Rusya - Ayı
 

Rusya - Ayı<br />
&nbsp;
Bizde birine “Ayı” dendiği vakit kavga çıkabilir ancak söz konusu Ruslar ise bunu iltifat kabul ederler. Güçlü ve kurnaz olarak gördükleri ayıları kendilerini en iyi temsil eden hayvan olarak görürler.

İngiltere - Aslan
 

İngiltere - Aslan<br />
&nbsp;
Güç sembolü olan aslan İngiltere için biçilmiş kaftan. Bir dönem ismi Güneş Batmayan İmparatorluk olan İngiltere kendisine çok uygun bir hayvanı seçmiş.
 

Fransa - Horoz
 

Fransa - Horoz<br />
&nbsp;
İlginç bir sembol horoz. Neden seçildiğine gelirsek horozlar irade sahibi ve liderlik özelliği taşımaktadır. Fransa da kendisine horozu sembol olarak seçmiş. Milli takım da bile kullanılıyor o derece.
 

Avusturalya - Kanguru
 

Avusturalya - Kanguru<br />
&nbsp;
Anavatanı olan Avusturalya’nın sembolü de oldu kangurular haliyle.
 

Yeni Zelanda - Kivi Kuşu
 

Yeni Zelanda - Kivi Kuşu<br />
&nbsp;
Kivi kuşunun anavatanı da Yeni Zelanda. Onlar da sembol olarak kivi kuşunu seçmişler. Şirin, tatlı bir hayvan kendisi.
 

Hindistan - Kaplan
 

Hindistan - Kaplan<br />
&nbsp;
Güç ve zarafet denilince akla gelen ilk hayvanlardan birisi kaplanlardır. Hindistan’da da çok fazla bulunduğu için haliyle sembol haline gelmiş.
 

ABD - Beyaz Başlı Kartal
 

ABD - Beyaz Başlı Kartal<br />
&nbsp;
ABD’nin en önemli özelliği olan ‘özgürlüğü’ en iyi temsil eden ve çok güçlü olan beyaz başlı kartal ABD’nin sembolü haline geldi. Birçok logoda kullanıyorlar.
 

İspanya - Boğa
 

İspanya - Boğa<br />
&nbsp;
Neden kullanıyorlar tam bir nedeni yok ama ülkedeki boğa güreşleri İspanyolların boğa lakabını almasında en büyük neden sanırım.
 

Türkiye - Bozkurt
 

T&uuml;rkiye - Bozkurt<br />
&nbsp;
Türk mitolojisinin en önemli unsurlarından birisi bozkurttur. Orta Asya’dan beri kullanılan bozkurt zamanla sembol haline de gelmiştir. Özgürlüklerine düşkün olmaları, aralarında korumacı olmaları, gözü karalıkları, korkusuz olmaları, esarete boyun eğmemeleri nedeniyle Türkler tarafından seçilmişlerdir.
 

Kanada - Kunduz
 

Kanada - Kunduz<br />
&nbsp;
Bir dönem Kanada’da kunduz postu ticareti çok yapıldığı ve çok para kazandıkları için Kanada’nın sembolü haline gelmiş. Sakinliği ve çalışkanlığı da bunda bir etken tabii ki.
 

İsveç - Sığın
 

İsve&ccedil; - Sığın<br />
&nbsp;
İhtişamının ve saygınlığının sembolü olan sığınlar İsveç’te sık sık görülebilen bir hayvan. “Sığın nedir?” diyecek olursanız, attan büyük bir geyik çeşidi.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak