Unutulmayan çocuk katiller

Adını duyduğumuz, hatta "Bu cinayetleri nasıl işledi?" diyerek şaşkınlıkla karşılaştığımız tonla katil var. Fakat bu yazıda katiller için şaşıracağımız tek şey yaşları. Yaşlarıyla ve işlediği cinayetlerle tarihe damga vurmuş çocuk katiller. Peki bu çocuklar doğduklarında mı katillerdi yoksa toplum mu onları katil yaptı? Bu çocuklar bu cinayetleri neden işledi? Yazıdan sonra karar sizin...

Unutulmayan çocuk katiller

1- Catherine ve Curtis Jones

1- Catherine ve Curtis Jones

Catherine ve Curtis... Belki de aileleri yanında olsaydı akıbetleri çok farklı olabilecek iki çocuk... 13 yaşındaki Catherine kendisinden küçük olan erkek kardeşi Curtis'e bir süredir yakın akrabalarından uğradığı cinsel istismarı anlatmaya karar veriyor. Anneleri tarafından yıllar önce terk edilen bu iki çocuk durumu babasına ve babasının birlikte yaşadığı kız arkadaşına anlatmaya karar veriyorlar. Fakat ne babası ne de kız arkadaşı çocuklara inanmıyorlar. Bunun üzerine 1999 yılında bu çocuklar suskunluklarını bozarak babalarının şahsi silahını alıp ateş açmaya başlıyorlar. Babasının kız arkadaşı oracıkta can veriyor. Bu olayın nihayetinde bu iki çocuk 18 yıl cezaya çarptırılıyorlar. Hayatlarının geri kalanında da gözetim altında geçirmelerine karar kılınıyor.
 

2- Andrew Golden ve Mitchell Johnson

2- Andrew Golden ve Mitchell Johnson

13 yaşında olan ve okulda arkadaşlarının kendisiyle dalga geçmesinden bunalan Mitchell arkadaşlarını korkutmak için kuzeni Andrew'den (11) yardım istedi. Ailesel problemleri olan bu iki kuzen ailelerinin pompalı tüfeklerini aldı, Mitchell de babasının minivanını çaldı ve yola koyuldular. 1998'in karanlığa dönecek bir gününde ikili tüfekleriyle Arkansas'daki okula gittiler ve yangın alarmını çalıştırdılar. Sınıftan koşuşarak çıkan kişilere ateş açan ikili Mitchell'in dört sınıf arkadaşını ve bir de öğretmeni öldürdüler. Küçük yaşta oldukları için 21 yaşında serbest bırakılan çocuk katillerden Andrew iş bulmakta zorlandı. Mitchell ise tekrardan hapise girdi.

3- Christian Fernandez (12)

3- Christian Fernandez (12)

1999 yılında 12 yaşındaki Bianella Susana tecavüze uğrayıp hamile kaldı ve 9 ay sonra Christian Fernandez doğdu. 2 yıl sonra ise Christian Fernandez Florida sokaklarında çırılçıplak yürürken bulundu. Bu sıralar büyük annesi illegal uyuşturucular almakla meşguldü. Christian cinsel olarak, duygusal olarak hayatı boyunca istismara uğramıştı.  Daha 8 yaşındayken Christian okulun bahçesinde bir hayvan öldürmüştü. Okul ailesine 8 yaşındaki bir çocuğun böyle şeyler yapmaması gerektiğini daha farklı davranışları olduğunu da söylemişti. Ve öyle de oldu 1991'de Christian 2 yaşındaki küçük kardeşiyle birlikte terk edildi. Bunun üzerine kontrolü kaybeden Christian kardeşini döve döve öldürdü. Bu cinayetten Christian'ın annesi de sorumlu tutuldu. Çünkü annesi eve gelip 2 yaşındaki oğlunu kanlar içinde gördükten 8 saat sonra ambulansı aramıştı.

4- Lionel Tate (12)

4- Lionel Tate (12)

12 yaşındaki Lionell Tate güreş hayranıydı. 1999 yılında, birgün televizyonda Dwayne Johnson'un birkaç güreş hareketini görüp 6 yaşında Tiffany Eunick üzerinde bu hareketleri denemeye karar verdi. Lionell, Tiffany'nin üzerine öyle yüklendi ki bu ağırlık 6 yaşındaki Tiffany'i öldürdü. 2 yıl sonra ise Lionell ömür boyu hapse mahkum edildi. Mahkumiyetinin 3. yılında ise cezası düşürüldü ve 2004 yılında ev hapsinde olup 10 yıl gözetimde kalmak koşuluyla serbest bırakıldı.  Serbestlik fazla uzun sürmedi 2006 yılında pizza servis eden adamı soymak suçundan tekrar hapse girdi. 

5- Mary Bell (11)

5-  Mary Bell (11)

11 yaşına yeni girmiş olan Mary Bell ve arkadaşı öldürmenin nasıl bir his olduğunu merak ederek insan öldürmeye karar verdiler. 25 Mayıs 1968'de  4 yaşındaki bir çocuğu boğarak öldüren Mary Bell, birkaç hafta sonra da 3 yaşındaki bir çocuğu boğarak öldürdü. Bunun üzerine Birleşik Krallık'ta mahkumiyete maruz kaldı. 21 yaşında serbest bırakılan Mary kimliğini değiştirerek ortadan kayboldu. Peki çocuk yaşta buna ne sebep oldu? Mary Bell'i ne katil yaptı? 

6- Jon Venables ve Robert Thompson (10)

6- Jon Venables ve Robert Thompson (10)

1993 yılında yeni yürümeye başlayan iki yaşındaki James Patrick Bulger Birleşik Krallık'ta annesiyle alışveriş yapıyordu. Bu sırada okulu asan Jon Venables ve Robert Thompson iki yaşındaki çocuğu kaçırıp işkence etmeye ve sonra öldürmeye karar verdiler. Nitekim de öyle yaptılar. İki yaşındaki James'i kaçırıp önce işkence yaptılar sonra da tuğla ve kayalarla döverek öldürdüler. Ardından da tren yoluna attılar. İki çocuk da cinayetten tutuklandı. Birisi 18 yaşını dolurduğunda serbest bırakıldı. Yeni bir kimlik ve yeni bir yaşam verildi. Diğeri ise hapise tekrar geri döndü.

7- Amarjeet Sada (8)

 7- Amarjeet Sada (8)

Amarjet Sada bir yaşından küçük üç oyun arkadaşını öldürdü. Bu kişilerin içerisinde kız kardeşi ve kuzeni de vardı. Üçünü tahtayla döverek öldüren Amarjet ailesi tarafından ceza almadı ve bir süre daha gizlendi. Daha sonraları bu iğrenç cinayetlerin ardında Amerjet'in olduğu öğrenilince mahkeme hakkında tutuklama emri çıkardı. Hindistan yasaları gereğince 18 yaşında serbest kalma durumunda olan seri katil Amarjet 2017'de serbest kaldı. Şimdi nerede ne yapıyor? Bilemiyoruz.
 

8- Carl Newton Mahan (6)

8- Carl Newton Mahan (6)

Carl Newton Mahan doğu Kentucky'de yaşayan varlıksız bir ailenin oğluydu. Carl ve arkadaşı bir şeyler bulup bunları satıp para kazanmanın peşine düştüler. 18 Mayıs 1929'da Carl ve 8 yaşındaki arkadaşı Cecil, bir metal parçası buldular ve bunu satmaya karar verdiler. Ardından aralarında tartışma çıktı. Cecil, Carl'ın suratına o metalle vurdu. Birçok çocuk gibi ağlayıp ailesine şikayet etmek yerine Carl eve koştu ve babasının silahını alığ geri döndü. Silahı Cecil'e doğru tuttu ve "Seni vuracağım" dedi. Sözünü tuttu ve tetiği çekti. Mahkeme 6 yaşındaki çocuğa ne yapacağını bilemedi ve ailesine teslim edip reform okuluna gönderilmesine karar verdi. 
 

9- Michael Hernandez

9- Michael Hernandez

2004 yılında, 14 yaşındaki Michael Hernandez en iyi arkadaşını bir şey göstermek istediği bahanesiyle tuvalete çekerek öldürdü. Polis, Hernandez'in kız kardeşi de dahil olmak üzere başka bir çok öğrenciyi öldürme hazırlığı içinde olduğunu ortaya çıkardı.

10- Brenda Ann Spencer

 10- Brenda Ann Spencer

1979 yılında Cleveland'de yaşanan olayda, 16 yaşındaki Brenda Ann Spencer, yatak odasının penceresinden okuluna ateş etti. 8 kişinin yaralandığı olayda, iki kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden biri çocukları korumaya çalışan bir öğretmendi.

Bu makaleye ifade bırak