Usain Bolt'un hayali olan futbolculuk için paraya ihtiyacı mı var?

Usain Bolt'un futbolculuk hayalini bilmeyen yok. Manchester United, Borussia Dortmund gibi büyük takımların futbolcularıyla gösteri için sahaya çıkmış ve yeteneklerini sergilemişti. Daha sonra Mamelodi Sundowns ve Stromsgodset takımlarıyla ciddi ciddi profesyonel futbolculuk için görüştü ve son olarak Avustralya'nın en üst liginde oynayan Central Coast Mariners ile deneme antrenmanlarına çıkmaya başladı. Mariners ile profesyonel sözleşme imzalamaya oldukça yakınken parada anlaşamayarak takımdan ayrıldı.

Usain Bolt'un hayali olan futbolculuk için paraya ihtiyacı mı var?

Teklif edilenle talep edilen arasında uçurum var

Teklif edilenle talep edilen arasında uçurum var

Usain Bolt'un atletizmdeki kariyeri eşsiz. Eğer atletizmde de sözleşme imzalama gibi bir şey söz konusu olsaydı, talep ettiği her ücret kendisine helali hoş olurdu. Sonuçta bu alanda dünyanın en iyisiydi ve rekorları güle oynaya kırıyordu.

Fakat 32 yaşında hayatında ilk kez profesyonel futbolcu olacak biri olarak Mariners gibi mütevazı bir takımdan talep ettiği ücret çok yersiz. Avustralya'daki haber sitelerine göre Bolt, yıllık 3 milyon dolara yakın bir maaş istemiş. Mariners'in teklifi ise 100 bin dolar.
 

Bolt için biçilmiş kaftandı

Bolt için biçilmiş kaftandı

Central Coast Mariners, Avustralya'nın en üst futbol liginde oynayan orta halli bir takım. Avustralya ise önde gelen futbol ülkelerinden biri değil. Zaten futbol Avustralya'da tutkuyla takip edilen bir spor dalı da değil; sadece eğlence aracı.

Yani 32 yaşında ilk defa futbolculuk kariyerine başlamak isteyen Bolt için çok uygun bir ligti. Mariners ve az sayıdaki taraftarı da Bolt gibi bir dünya yıldızını ağırlamaktan memnuniyet duyardı.

Mariners'in eti ne, budu ne?

Mariners'in eti ne, budu ne?

Fakat Bolt hayallerini gerçekleştirmek yerine Mariners'in gücünü aşan bir ücret talep etti. Bu ücreti Manchester United ya da Borussia Dortmund'tan talep etseydi bir nebze anlaşılabilirdi.

Fakat Avustralya'nın mütevazı bir takımından, hele hele bu takım hayallerinizi gerçekleştirmek için size olanak tanırken, milyonlar talep etmek açgözlü bir tutum. Anlaşmanın sağlanabilmesi için araya giren birkaç yerel sponsor da aradaki uçurumu kapatamamış.

Hayaller mi para mı?

Usain Bolt atletizm kariyerinde inanılmaz başarılara imza attı ve hakkıyla çok büyük paralar kazandı. O kadar parayı 2 yılda yiyip bitirmiş olması mümkün değil. Yani Mariners'ten talep ettiği 3 milyon dolara ihtiyacı yok.

Yalnızca futbola profesyonel olarak başlamak için bile parayı ikinci plana atabilirdi. Sonuçta futbol onun tutkusuydu.

Rızkına koşarken hayallerinden oldu

Rızkına koşarken hayallerinden oldu

Usain Bolt bundan sonra kendisine kapılarını açacak yeni bir takım bulabilir mi, merak ediyoruz. Herhangi bir profesyonel lig takımının istediği ücretleri vermesi mümkün değil. Daha önce hiç profesyonel futbol oynamamış 32 yaşında bir sporcunun (rekortmen atlet olsa bile) bu paraları Katar'da, Çin'de bile kazanması mümkün değil.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak