Geri Dön
UzmanparaAltın fiyatları kritik gelişmeyle yön buldu

Altın fiyatları kritik gelişmeyle yön buldu

Geçtiğimiz gün ABD’de enflasyonun 31 yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler görüldü. Bu gelişmeyle birlikte ons altın 5 ayın zirvesine ulaşırken, gram altın ise 596 lirayı test etti. İşte detaylar...

Altın fiyatları kritik gelişmeyle yön buldu

Tedarik zincirindeki sıkıntılar ve arz kısıntıları küresel çapta enflasyonist eğilimi artırmaya devam ediyor. Enerji maliyetleri ve gıda fiyatlarında görülen yükselişler ABD ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada etkisini hissettiriyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı sonrası faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmemesiyle birlikte ons altında değer kazancı artmıştı.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ONS ALTIN 5 AYIN ZİRVESİNDE

Dün altın yatırımcıları tarafından merakla takip edilen ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklandı. ABD’de tüketici fiyatları ekim ayında yüzde 0.9 oranında artarken, yıllık bazda ise yüzde 6.2 yükseldi.

Tüketici fiyatlarının aylık ve yıllık bazda beklentilerin çok üzerinde gelmesiyle birlikte enflasyon 31 yılın zirvesine çıktı.

ABD’de enflasyonun tırmanışa geçmesiyle birlikte geçtiğimiz gün ons altında yükseliş eğilimi hız kazandı. Kritik veri öncesi 1826 dolardan işlem gören ons altın, 1867 dolara kadar yükseldi ve 5 ayın zirvesine ulaştı.

Bugüne ise 1850 dolardan başlayan ons altın, önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0.90 oranında yükselişle 1864 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1845 dolar, en yüksek ise 1866 dolar seviyeleri görüldü.

GRAM ALTIN YÜKSELİYOR

Geçtiğimiz güne 572 liradan başlayan gram altın, öğleden sonra ons altının yükselişe geçmesinden destek bularak primlendi. Gram altın, 589 lirayı test ettikten sonra 585 liradan kapandı.

Bugüne ise 585.3 liradan başlayan gram altın, önceki kapanış seviyesine göre primli bir seyir izleyerek 597 lirayı test etti ve 595 lira seviyesinde dengelendi.

Meteoroloji'den yurt geneli için uyarılar! Kuvvetli olacak
'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'
Görüşmede yüzler gülüyordu ama...  Zehir zemberek açıklama
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
Günah evi! Fotoğraflar ortaya çıktı...
Sadakatsiz'de Aras ve Asya'ya davetsiz misafir şoku! 'En mutlu anların katilleri'
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Fenerbahçe'den transfer hamlesi! Pereira istedi
Ambargo kapıda! Dünya çalkalandı
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Aleyna Tilki'den Gülşen'e destek! 'Çok ayıp yaptığınız'
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.