Geri Dön
Uzmanpara 'BoE ilk faiz indirimini ağustosta yapacak'

'BoE ilk faiz indirimini ağustosta yapacak'

Goldman Sachs, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) ilk faiz indirimini ağustos ayında yapacağını ve indirim hızının daha önce tahmin edilenden yüksek olacağını söyledi.

'BoE ilk faiz indirimini ağustosta yapacak'

Aralarında Sven Jari Stehn'in de bulunduğu Goldman Sachs ekonomistleri pazar günü yayınladıkları bir notta 25 baz puanlık ilk indirimi, faiz oranı 2025 yılı ortalarında %3'e ulaşıncaya kadar her politika toplantısında benzer indirimlerin takip etmesinin beklendiğini belirtti.

Haberin Devamı

Yapılan açıklamada "Bu daha hızlı tempo, tarihsel kesinti döngüleriyle, Avrupa Merkez Bankası (ECB) için güncellenmiş tahminimizle ve enflasyonda daha hızlı bir düşüş tahminimizle daha uyumludur" denildi.

Bloomberg Economics de BoE'nin zayıf bir ekonomiye karşı güçlü temel fiyat baskılarını dengelemesi nedeniyle ağustos ayında ilk faiz indirimini öngörüyor. Bankanın bu hafta üst üste üçüncü toplantıda da borçlanma maliyetlerini %5,25'te tutması bekleniyor.

Goldman ayrıca görünümde "önemli" bir belirsizlik olduğunu ve enflasyonun öngörülenden daha yavaş düşmesi halinde banka faizinin 2024 yılı boyunca %5,25'te kalmasının gerekme olasılığının %30 olduğunu vurguladı.