Geri Dön
UzmanparaÇin inşaat sektörünün payını düşürecek

Çin inşaat sektörünün payını düşürecek

Çin ülke ekonomisinin temel direklerini daha yeşil, akıllı ve güvenli hale getirmek için 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) inşaat sektörü için bir kalkınma planı açıkladı. İskan ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı’nın açıklamasına göre inşaat sektörü 2025 yılına kadar ülkenin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'sının (GSYİH) yüzde 6’lık payını elinde tutacak.

Çin inşaat sektörünün payını düşürecek

Plan, endüstriyel zincirin daha büyük ölçüde modernize edileceğini, yeşil ve düşük karbonlu bir üretim modunun ön aşamalarını oluşturacağını, bilgi teknolojilerinin daha yaygın uygulamasını göreceğini ve binaların güvenliğini ve kalitesini istikrarlı bir şekilde iyileştireceğini belirtiyor.

Spesifik olarak kısmen veya tamamen fabrikalarda üretilen ve daha sonra montaj için şantiyelere taşınan prefabrik binalar ülkenin yeni inşaatının yüzde 30’undan fazlasını oluşturacak. Yeni şantiyelerde bina atığı 10 bin metrekarede 300 tondan daha az olacak.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre hükümet inşaat şirketleri, internet işletmeleri ve araştırma enstitüleri arasındaki iş birliğini teşvik ederek, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi bilgi teknolojilerinin yapı sektöründe kullanımını teşvik edecek.

Plan, 2025 yılına kadar bazı alanlarda inşaat robotlarının toplu olarak uygulanmasının altını çiziyor. Parça üreten robotları teşvik etmek, şantiye robotları üzerinde araştırma geliştirmeyi hızlandırmak, operasyon ve bakımda kullanılan robotlar için uygulama senaryolarını keşfetmek nedeniyle çaba sarf edilecek.

2035 yılına bakıldığında plan, sektörün özellikle akıllı inşaat alanında dünyada lider rekabet gücü sergilerken, binaların kalitesinde büyük iyileştirmeler ve iş-inovasyon kabiliyeti ile kapsamlı bir sanayileşme gerçekleştireceğini öngörüyor.

Çin’in inşaat sektörü ekonomiyi güçlendirmede ve istihdamı istikrara kavuşturmada giderek daha önemli bir rol oynadı. 13. Beş Yıllık Plan döneminde (2016-2020), sektör katma değerde yıllık yüzde 5,1 büyüyerek GSYİH’nın yüzde 6,9’unu aştı. 2020 yılında sektör 53,66 milyon kişiye istihdam sağladı.