Geri Dön

Çin ülkedeki internet devlerine karşı harekete geçti

Çin hükümeti, ülkedeki internet devlerinin gücünü sınırlamak için harekete geçti. Özellikle e-ticaret şirketlerinin tekelini kırmayı amaçlayan düzenleme, Pekin'in dijital platformların nüfuzunu giderek artırmasından duyduğu rahatsızlığı yansıtıyor. Alibaba, JD.com, Tencent, Xiaomi ile Meituan'ın hisselerinin toplam değeri 200 milyar dolardan fazla azaldı.

Çin ülkedeki internet devlerine karşı harekete geçti

Yeni kuralların özellikle Alibaba, Ant Group, Tencent'le yemek sipariş platformu Meituan'i etkileyeceği belirtiliyor.

Bloomberg haber ajansı, geçen hafta itibarıyla toplam piyasa değeri 2 trilyon doların üzerinde olan Alibaba, Ant Group ve Tencent'in Çin'de tamamı devlete ait Bank of China'nın değerinden çok fazla olduğuna dikkat çekti.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri internet devlerinin gücünü sınırlamaya çalışıyor. Tasarının, Çin'de internet üzerinden en fazla satışın yapıldığı gün olan "Bekarlar Günü'nden (11.11- 11'inci ayın 11'inci günü) hemen önce açıklanmasıyla teknoloji hisselerinin değeri hızla düşüşe geçti.

BBC Türkçe'nin haberine göre; düşüş bugün de devam etti ve Alibaba, JD.com, Tencent, Xiaomi ile Meituan'ın hisselerinin toplam değeri 200 milyar dolardan fazla azaldı.

GÜNCEL DÖVİZ KURU İÇİN TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber