Geri Dön
UzmanparaÇin'de büyüme beklentilerin altında kaldı

Çin'de büyüme beklentilerin altında kaldı

Çin ekonomisi 2023 yılının son çeyreğinde piyasanın büyüme beklentilerini yakalayamadı.

Çin'de büyüme beklentilerin altında kaldı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre 2023 yılının son üç ayında GSYH %5,2 oranında arttı. Ekonomistler ise yüzde %5,3-%5,6 arasında değişen tahminlerde bulunmuştu.

Haberin Devamı

2023 yılının tamamında da GSYH büyümesi de %5,2 olarak gerçekleşti.

Pinpoint Asset Management'ın Başkanı ve Baş Ekonomisti Zhiwei Zhang yayınladığı yatırımcı notunda, "Emlak sektörüne yapılan yatırımların düşmesiyle ekonomi imalat sektörüne ve hizmet sektörüne daha bağımlı hale geldi. Bu geçişin tamamlanması zaman alacaktır. Piyasadaki en önemli soru, emlak sektöründeki geçişin ne zaman tamamlanacağıdır" dedi.

Ulusal İstatistik Bürosu dördüncü çeyrek GSYH verisi ile birlikte genç işsizliği de yeniden açıklamaya başladı. Halen okula devam edenler hariç tutulduğunda, 16-24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı %14,9 olurken, aralık ayında şehirlerdeki oran %5,1 oldu.

Büro hesaplama yöntemlerini yeniden değerlendirme ihtiyacını gerekçe göstererek genç yaş grubunun işsizlik oranını açıklamayı yaz aylarında geçici olarak askıya almıştı. Söz konusu işsizlik oranı daha önce %20'nin üzerine çıkmıştı.

Haberin Devamı

Perakende satışlar aralık ayında bir önceki yıla göre %7,4 oranında artarak %8'lik büyüme beklentilerini karşılayamadı.

Sanayi üretimi aralık ayında bir önceki yıla göre %6,8 oranında artarak %6,6'lık büyüme tahminlerini aştı.

Sabit varlık yatırımları 2023 yılı için öngörülen %2,9'luk artışın bir miktar üzerinde %3 oranında arttı.

İstatistik bürosu ayrıca hizmet sektöründeki perakende satışların 2023 yılında bir yıl öncesine göre %20 arttığını belirtti.