Geri Dön
Uzmanpara Gram altında dikkat çeken hareket!

Gram altında dikkat çeken hareket!

Geçtiğimiz hafta ortasında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklamasının ardından rekor kıran altın fiyatları sonraki günlerde geri çekilmişti. Altın fiyatları yeni haftaya hızlı başladı. Gram altın bugün öğleden sonra sert yükseldi. Peki yükselişin nedeni ne? İşte detaylar...

Gram altında dikkat çeken hareket!

Para ve emtia piyasalarında yönü ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen gelişmeler belirlemeye devam ediyor. Fed geçtiğimiz hafta politika faizini yüzde 5.50 seviyesinde tuttu. Banka faizi 23 yılın zirvesinde bırakırken, bu yıl için 3 faiz indirimi öngörüsünü korudu.  

Haberin Devamı

ABD’de son açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından piyasalarda Fed’in faizi daha uzun süre yüksek tutabileceği fiyatlanıyordu. Fed’in bu yıl 3 faiz indirimi öngörüsünü korumasının ardından altın fiyatları hafta ortasında rekor seviyeleri gördü. 

ONS ALTIN GEÇEN HAFTA REKORDAN DÖNDÜ 

Ons altın fiyatı perşembe günü 2222 dolar ile rekor kırdıktan sonra geri çekildi. 2157 doları gören ons altın haftayı 2165 dolardan kapattı.   

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Yurt içinde ise geçen hafta ons altındaki yükselişe bağlı olarak gram altın fiyatı hızla yükseldi. Perşembe günü 2317 lira ile rekor kıran gram altın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı sonrası döviz kurlarında yaşanan geri çekilmenin etkisiyle birlikte düşüş gösterdi.  

Haberin Devamı

MERKEZ BANKASI’NDAN SÜRPRİZ FAİZ KARARI  

TCMB perşembe günü saat 14.00'te politika faizini açıkladı. Banka sürpriz bir şekilde 500 baz puan faiz artırarak politika faizini yüzde 50 seviyesine çıkardı. Karar sonrası döviz kurlarında geri çekilme yaşandı. Gram altın fiyatında aşağı yönlü seyir dikkat çekti.  

GRAM ALTIN GEÇEN HAFTA GERİLEDİ  

Gram altın fiyatı perşembe günü rekor seviyeden hızla geri çekildi. 2218 lira seviyesine kadar gerileyen gram altın fiyatı haftayı 2225 liradan kapattı. 

YENİ HAFTADA YÖN DEĞİŞTİ

Geçtiğimiz güne 2172 dolardan başlayan ons altın 2174 dolara kadar yükseldikten sonra 2172 dolardan kapandı. Dün 2228 liradan açılan gram altın 2254 lirayı gördükten sonra 2241 liradan günü tamamladı. 

PİYASA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA HAREKETLENDİ

Haftanın ikinci işlem gününe 2172 dolardan başlayan ons altın öğleden sonra yükselişe geçti. Ons altın 2200 dolar seviyesine kadar yükseldi. Şu sıralarda ons altın 2184 dolardan işlem görüyor. Gün içerisinde en düşük 2167 dolar seviyesi test edildi.

Güne 2244 liradan başlayan gram altın ons altındaki yükselişe bağlı olarak saat 12.00'den sonra hareketlendi. Gram altın fiyatı 2277 lira seviyesini test etti. Şu sıralarda gram altın 2261 liradan işlem görüyor.