Geri Dön
UzmanparaGüney Kore faizi değiştirmedi

Güney Kore faizi değiştirmedi

Güney Kore Merkez Bankası üst üste 7'nci toplantısında da piyasaların beklediği gibi faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

Güney Kore faizi değiştirmedi

Bankadan yapılan açıklamaya göre gösterge faiz oranı yüzde 3,50 olarak kaldı. Analistlerin beklentisi de faizde bir değişiklik olmayacağı yönündeydi.

Haberin Devamı

Para Politikası Kurulu, herhangi bir hızlı politika gevşemesine karşı uyarıda bulunarak yapışkan enflasyonun yıllık yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kaldığını kaydetti.

Güney Kore'de enflasyon istikrarsız petrol fiyatlarından kaynaklanan son dönemdeki toparlanmaya rağmen bu yıl düşüş eğilimi gösterdi. Enflasyon en son ekim ayı için yüzde 3,8 olarak açıklandı.

Banka enflasyon beklentilerini de yukarı yönlü revize etti. 2023 yılı tahmini yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya, 2024 yılı beklentisi yüzde 2,4'ten yüzde 2,6'ya çıkarıldı. 2025 yılı için ise tahmin yüzde 2,1 olarak açıklandı.

Büyüme beklentileri 2023 yılı için yüzde 1,4 olarak korunurken, gelecek yıl için yüzde 2,2'den yüzde 2,1'e çekildi, 2025 yılı için yüzde 2,3 olarak açıklandı.

Haberin Devamı

Kurul ekonomik büyümeyi izlerken, finansal istikrarı da gözeterek orta vadeli ufukta tüketici fiyat enflasyonunun hedef seviyede istikrar kazanmasına yönelik para politikası yürütmeye devam edeceğini belirtti.