Geri Dön
UzmanparaKripto paralarda büyük çöküş

Kripto paralarda büyük çöküş

Çarşamba günü yüzde 5’in üzerinde yükselerek 40 bin dolar direncinin üzerine çıkan Bitcoin geçtiğimiz gün büyük bir çöküş yaşadı. Lider coin yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Ethereum’da düşüş yüzde 9’a yaklaştı. Peki kripto para birimleri neden geriliyor? İşte detaylar...

Kripto paralarda büyük çöküş

Piyasaların gözü kulağı çarşamba günü açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararındaydı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0.75-1 aralığına çekti. Kritik gelişme sonrası piyasalara mesajlar veren Fed Başkanı Jerome Powell önümüzdeki toplantılarda Fed’in 75 baz puan faiz artırımına gitmesinin gündemde olmadığını söyledi. Bu gelişme sonrası kripto para birimlerinde yükselişler hız kazandı. 

KRİPTO PARALAR FED’İN ETKİLERİNİ SİLDİ 

Bitcoin ve Ethereum, Fed’in faiz kararı sonrası yüzde 5’in üzerinde değer kazanmıştı. Bitcoin çarşamba günü 40 bin dolar direncinin üzerine çıksa da burada kalıcılığını sağlayamadı. Ethereum ise 2 bin 965 dolara kadar yükseliş gerçekleştirmişti. Fed’in faiz hamlesi piyasalarda olumlu karşılansa da bu durum kısa sürdü. Perşembe günü kripto para piyasasında rüzgar tersine döndü ve büyük kayıplar yaşandı. 

RESESYON ENDİŞESİ PİYASAYI ALLAK BULLAK ETTİ 

Fed’in parasal sıkılaşmaya gitmesi ve 75 baz puanlık faiz artışının gündemde olmadığının açıklanması sonrası kripto para birimleri kısa süreliğine yükselse de ABD ekonomisinin resesyona girebileceğine yönelik endişeler piyasayı allak bullak etti. 

Pandemi sürecinde ultra gevşek para politikası izleyen Fed’in mart ayından itibaren faiz artışlarına başlaması ve yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu daraltacağını açıklamasıyla birlikte ekonomiye enjekte edilen sıcak paradan vazgeçildi. 

Politika faizinin artırılmasıyla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizi 3 yılın zirvesine çıkarken, kredi faizleri de yükselmeye devam ediyor. Bu durum ABD ekonomisinin resesyona girebileceği yönünde endişeleri beraberinde getiriyor. 

BITCOIN YÜZDE 10’UN ÜZERİNDE DÜŞTÜ 

Geçtiğimiz güne 39 bin 690 dolar seviyesinden başlayan Bitcoin sabah saatlerinde sakin bir seyir izledi. Akşamüzeri sert düşüş kaydeden Bitcoin 35 bin 571 dolara kadar geri çekilerek yüzde 10’dan fazla düştü. Bitcoin bugün de aşağı yönlü hareketini sürdürerek 35 bin 258 dolara kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 35 bin 969 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’de gerçekleşen sert hareketler kripto para birimlerinin geneli üzerinde etkili oluyor. 

ETHEREUM YÜZDE 9'A YAKIN GERİLEDİ

Bitcoin'in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık Ethereum fiyatı geçtiğimiz gün 2 bin 940 dolar seviyelerinden 2 bin 683 dolara kadar geriledi. Ethereum'da günlük değer kaybı yüzde 9'a yaklaştı. Ethereum bugün de düşüşünü sürdürerek 2 bin 632 dolara kadar geri çekildikten sonra şu dakikalarda 2 bin 674 dolardan işlem görüyor. En yüksek hacimli kripto para birimlerinde görülen sert düşüşler yatırımcıları tedirgin ediyor.

ABD BORSALARI ÇAKILDI 

Öte yandan resesyon endişelerinin etkisiyle birlikte ABD borsaları geçtiğimiz gün büyük bir kayıp yaşadı. ABD’de en büyük 500 şirketin yer aldığı S&P 500 endeksi yüzde 3.56 oranında düşerken, en büyük 100 teknoloji şirketinin yer aldığı Nasdaq 100 endeksi yüzde 5, Dow Jones endeksi yüzde 3.12 oranında değer kaybetti. 

ABD borsalarının sert gerilemesiyle birlikte kripto para birimlerinde düşüş hız kazandı. Özellikle son dönemde Nasdaq 100 endeksi ile Bitcoin arasındaki pozitif korelasyon yatırımcıların dikkatini çekiyor. Nasdaq 100 endeksi geçtiğimiz gün gerçekleşen büyük çöküşün etkisiyle birlikte 2020 yılı Haziran ayından bu yana en kötü performansı sergiledi. Bu durum kripto paralardaki sert düşüşü tetikledi. 

400 MİLYON DOLARDAN FAZLA KRİPTO PARA BUHAR OLDU 

Kripto para birimlerinde görülen sert düşüşün etkisiyle birlikte son 24 saatte kripto para birimlerinde kaldıraçlı işlemlerde tasfiyeler görüldü. 400 milyon dolardan fazla kripto para likit olurken, en büyük tasfiye 3.74 milyon dolar ile Okex borsasında BTC/USDT paritesinde görüldü

Son 24 saat içerisinde 191 milyon dolar Bitcoin, 64 milyon dolar da Ethereum pozisyonu tasfiye oldu. 

KRİPTO PARA BİRİMLERİ KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ 

Bitcoin ve Ethereum öncülüğünde gerçekleşen sert düşüşün etkisiyle birlikte kripto para birimleri geçtiğimiz gün 1.80 trilyon dolardan 1.64 trilyon dolara kadar geri çekildi. Dijital varlıklarda günlük kayıp yüzde 7.13 oranında gerçekleşti. Kripto paraların toplam sermaye değeri bugün de düşüşünü sürdürerek 1.60 trilyon dolara kadar geriledi.