Geri Dön
UzmanparaOPEC+ şubatın ilk haftasında toplanabilir

OPEC+ şubatın ilk haftasında toplanabilir

OPEC+'ın düzenli petrol piyasası izleme toplantılarına önümüzdeki ayın başlarında online olarak devam etmesi bekleniyor.

OPEC+ şubatın ilk haftasında toplanabilir

İsminin açıklanmasını istemeyen delegelere dayandırılan haberlere göre OPEC+ Ortak Bakanlar İzleme Komitesi'nin (JMMC) şubat ayının ilk haftasında toplanması öngörülüyor. Toplantının 1 Şubat için planlandığı da öne sürüldü. 

Haberin Devamı

OPEC+ JMMC, bakanlar adına petrol piyasası koşullarını gözden geçirmek üzere genellikle iki ayda bir toplanır. 22 ülkeden oluşan koalisyonun tamamı bir sonraki toplantısını 1 Haziran'da Viyana'da gerçekleştirecek. 

ABD ve diğer ülkelerden gelen rekor arzın OPEC+'ın arz kısıtlamaları ve güçlü yakıt talebinin etkisine karşı koymasıyla petrol dördüncü çeyrekte neredeyse %20 düştü. Petrol tüketimindeki büyümenin bu yıl keskin bir şekilde yavaşlayacağı tahminlerinin de fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığı ortamda OPEC+, ilk çeyrekte küresel arz fazlasını önlemek ve ham petrol fiyatlarını korumak amacıyla bu ay yeni bir üretim kesintisi turuna başladı.

OPEC+ kasım ayındaki son toplantısında mevcut arz kesintilerini bu çeyrekte günde yaklaşık 900.000 varil derinleştirmeyi kabul etmişti. 

Haberin Devamı

Fiyatlar son haftalarda bölgedeki ticari gemilere yapılan saldırılarla alevlenen Orta Doğu'daki kargaşadan bir miktar destek alıyor.