Geri Dön
UzmanparaPowell'dan 'sıkılaştırma' mesajı

Powell'dan 'sıkılaştırma' mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya hazır olduğunu, salgın döneminde ekonominin desteklenmesi için atılan adımları geride bırakmanın ve daha normal bir para politikasına dönmenin zamanının geldiğini söyledi.

Powell'dan 'sıkılaştırma' mesajı

İkinci kez Fed Başkanı olarak atanmak üzere ABD Başkanı Joe Biden tarafından aday gösterilmesinin değerlendirildiği Senato Bankacılık Komitesi toplantısında konuşan Powell, "Enflasyon hedefimizin çok üzerinde seyrediyor. Ekonominin uygulamakta olduğumuz destekleyici politikalara artık ihtiyacı yok" dedi.

Fed'in şimdi tam istihdamdan biraz daha fazla yüksek enflasyona odaklanması gerektiğini aktaran Powell, "Enflasyon şu anda politika yapıcıların daha fazla dikkat göstermelerini gerektiriyor. Enflasyon Amerikalı aileler üzerinde yük yaratıyor. Fiyat istikrarını başarmamız gerekiyor. Bunu başaracağımızdan eminim. Bunu yapmak için faizleri daha fazla artırmamız gerekiyorsa artırırız" diye konuştu.

ABD'de istihdamın koronavirüs salgınından aldığı darbeden hızlı şekilde toparlanmakta olduğunu da anlatan Powell, Fed'in kriz sırasında ortaya koyduğu para politikası desteğinin bir kısmını geri çekmeye başlamasının istihdam piyasasında zayıflık yaratmayacağını savundu.

"Şimdi bizim için bu acil pandemi tedbirlerinden daha normal bir seviyeye doğru uzaklaşmaya başlamanın zamanı" ifadelerini kullanan Powell, "Bu gerçekten istihdam piyasası üzerinde negatif etki yapmayacak" dedi.

Powell, Komisyon'daki konuşmasında Fed'in 9 trilyon dolara yaklaşan bilançosunu önceki sıkılaştırmadan daha yakın zamanda ve daha hızlı şekilde azaltmaya başlayacağını da belirtirken, bu konuda nihai kararın henüz verilmediğini de vurguladı.

"Ekonomi, varlık alımlarını bitirdiğimiz son seferden tamamen farklı bir yerde" ifadelerini kullanan Powell, "Varlık alımlarını durdurma ve azaltmaya başlama arasındaki dönem daha kısa olacak ve aynı zamanda bilanço çok daha büyük, bu nedenle azaltım daha hızlı olacak" diye konuştu.

Powell, politika yapıcıların bu konuda izlenecek yaklaşımı hala tartıştıklarını ve bu tür kararları almanın iki, üç veya dört toplantı sürebileceğini de belirtti.

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Fenerbahçe'den forvete sürpriz hamle! Sinan Gümüş takasla gidiyor
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil