Geri Dön
UzmanparaYerli yatırımcıların pay senedi varlıkları arttı

Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları arttı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından açıklanan mart ayı verileri yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 24 artarak 650 milyar liraya çıktığını ortaya koydu.

Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları arttı

TSPB mart ayı özet finansal piyasa verilerini açıkladı. TSPB’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı finansal piyasa özet verilerine göre yılın ilk üç ayında yurt içi yerleşiklerin (yerli yatırımcılar) finansal varlıkları yüzde 18,6 oranında artarak 9.2 trilyon liraya çıktı. Aynı dönemde yurt dışı yerleşiklerin (yabancı yatırımcı) finansal varlıkları ise yüzde 8,5 yükselerek 741 milyar lira oldu.

YERLİ YATIRIMCININ SERMAYE PİYASALARINA OLAN İLGİSİ DEVAM EDİYOR

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin derlediği veriler yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 24 büyüdüğünü ortaya koydu.

Verilere göre 2021 yıl sonu itibarıyla 524 milyar 698 milyon lira olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları, bu yılın mart ayı sonunda 649 milyar 924 milyon liraya çıktı. Yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının yaklaşık 344.3 milyar lirası bireysel yatırımcılara, 305.6 milyar lirası ise kurumsal yatırımcılar ve tüzel kişilere ait. Yatırımcıların sermaye piyasalarına olan ilgisi bu yılın ilk üç ayında da devam etti. 2021 yılı sonunda 2 milyon 355 bin olan pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı üç ayda yüzde 35 artarak mart sonu itibarıyla 2 milyon 390 bin oldu.

YERLİ YATIRIMCILARIN TL MEVDUATLARI YÜZDE 33 ARTTI

Bu yılın ilk çeyreğinde yerli yatırımcıların finansal varlıkları 1 trilyon 439 milyar lira (yüzde 18,6) arttı. 2021 yılı sonunda 7 trilyon 757 milyar lira olan yerli yatırımcıların finansal varlıkları bu yılın mart sonu itibarıyla 9 trilyon 196 milyar liraya çıktı.

TSPB verilerine göre bu yılın ilk üç ayında yerli yatırımcıların finansal varlıkları içerisinde en yüksek artış devlet iç borçlanma ve TL mevduatlarda yaşandı. Geçen yıl sonu itibarıyla yaklaşık 1 milyar 495 milyon lira olan yerli yatırımcıların devlet iç borçlanma senetlerindeki varlıkları yüzde 34 artarak bu yılın mart sonu itibrarıyla 2 milyar liraya çıktı.

Kur korumalı mevduat uygulamasının etkisiyle yerli yatırımcıların TL mevduatlardaki varlıklarında da hızlı büyüme yaşandı. Geçen yılın sonunda 1.8 trilyon lira olan yerli yatırımcıların TL mevduatlardaki varlıkları üç ayda yüzde 33 artarak mart ayı sonu itibarıyla 2.4 trilyon lirayı aştı. TSPB verilerine göre aynı dönemde yerli yatırımcıların kamu eurobond varlıkları Türk lirası cinsinden yüzde 19 artarak 606.8 milyar liraya, özel sektör eurobond varlıkları ise yüzde 15 yükselerek 196.8 milyar liraya yaklaştı.

Kurda sağlanan istikrarla 2021 yılı sonu itibarıyla 3.1 trilyon lira olan yerli yatırımcıların döviz tevdiat hesaplarındaki varlıklar ise yüzde 3 gibi düşük bir oranda artarak 3.2 trilyon lira oldu. Yerli yatırımcılara ait pay senedi, varlığa dayalı menkul kıymet, varlık teminatlı menkul kıymet, özel ve kamu eurobond, devlet iç borçlanma senetleri, varant ve sertifikadan oluşan sermaye piyasası varlıklarının, toplam finansal varlıklar içerisindeki payı mart ayı sonu itibarıyla yüzde 39,2 oldu.

YABANCI YATIRIMCILARIN FİNANSAL VARLIKLARINDA SINIRLI ARTIŞ

TSPB tarafından açıklanan mart ayı özet finansal piyasa verileri yabancı yatırımcıların (yurt dışı yerleşikler) finansal varlıklarının bu yılın ilk çeyreğinde 58.2 milyar lira (yüzde 8,5 oranında) arttığını gösteriyor. 2021 yılı sonunda 682.8 milyar lira olan yabancı yatırımcıların finansal varlıkları bu yılın mart sonu itibarıyla 741 milyar liraya çıktı.

Veriler bu yılın ilk çeyreğinde yabancı yatırımcıların varlıklarındaki artışın yerli yatırımcıların varlıklarına kıyasla sınırlı kaldığını ortaya koyuyor. Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları içerisinde yılın ilk çeyreğinde en hızlı artış yüzde 21.8 ile TL mevduatlarda yaşandı. Geçen yıl sonu itibarıyla 347.7 milyar lira olan yabancı yatırımcıların pay senedi varlıkları üç ayda yüzde 9,6 artarak mart sonu itibarıyla 381.2 milyar liraya yükseldi.

Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları içerisinde yılın ilk çeyreğinde yüzde 24,7 ile en fazla düşüş ise devlet iç borçlanma senedi varlıklarında yaşandı. Yabancı yatırımcıların 2021 yılı sonu itibarıyla 45.2 milyar lira olan devlet iç borçlanma senedi varlıkları bu yılın mart sonu itibarıyla 34 milyar liraya geriledi.