Vaka sayıları artmışken yapmamamız gereken 10 şey

Pandeminin birinci yılını geride bıraktık ama Korona'yı geride bırakamıyor gibiyiz. Vaka sayılarımız da rekor sayıya doğru koşarken yapmamamız gereken şeyler olduğunu düşündük. Peki pandemi bu durumdayken ne yapmamamız gerekiyor? İşte vaka sayıları artmışken yapmamamız gereken 10 şey...

Vaka sayıları artmışken yapmamamız gereken 10 şey

1- Misafirliğe gitmemek

1- Misafirliğe gitmemek

Yani vaka sayısı olmuş 60 bin bilmem kaç küsür. Rica ediyoruz ki kimse misafirliğe gitmesin. Herkes uslu uslu evinde otursun ki hep birlikte sağlıklı bir şekilde çıkalım. Koronalılar olarak da misafirliğe gitmeyin. Evlerde Korona buluşmaları yapmayalım. Aman dikkat edelim. "Yeter" diyelim. Misafirliği de gitmeyiverelim.  

2-  Birlikte iftar yapmamak

2-  Birlikte iftar yapmamak

Mübarek Ramazan ayındayız. Lütfen kimse birbirine iftara ya da sahurlu iftarlı kalmalı etmeli hareketler yapmasın. Hazır oruçlar tutuluyor herkes evinde iftarını açıyorken şu durumdan kurtulmak için dua edelim. Online olarak Nihat Hatipoğlu'na da sorular sorabiliriz. Sonra tutulan oruçlar, karantinalarda tutulan oruçlara dönüşmesin. En azından seneye birlikte iftar yapılabilecek hale gelelim. Kimse kimsenin ağzına değdirdiği hurmaya dadanmasın. Dualarda buluşalım.

3- Evlenmemek

3- Evlenmemek

Yani hazır söz konusu pandemiden açılmışken n'olursunuz evlenmeyin. Lütfen. Bu mutlu gününüz birilerinin sağlığına sebep olmasın. He ille de "Evleneceğim" diyorsanız kimseyi davet etmeden şipşak bir nikah yapın. Sonra nikah törenleri "Cenazene beni çağır sevgilim" olmasın.

4- Kına, nişan, travel

4- Kına, nişan, travel

Hazır evlilikten söz konusu açılmışken mümkünse kınalara, düğünlere, nişanlara ara verelim. Olur da çok önemsiz gördüğünüz pandemiden ötürü insanlar nişana, düğüne, kınaya gelmek istemiyorsa hak verelim düşman bellemeyelim fikirlerine önem gösterelim. Hatta ders alalım nişanı, düğünü neyse iptal edelim. Pandemi ekonomisinde insanları altın takmaya zorlamayalım. İki dakka evlenmeyiverelim n'olur arkadaşlar n'olur. 

5- Öpüp koklaşmayalım

5- Öpüp koklaşmayalım

İki dakka samimiyete, sevgiye, öpüşüp koklaşmaya ara verelim. Hazır bayram da geliyor demeyelim öpmeyelim öpülmeyelim. Uzaktan gözlerimizle fışkırtalım sevgimizi. Aynı evi paylaştığımız insanları öpelim. Biri sizinle tokalaşmak, öpüşmek istemiyorsa dudaklarımızı uzatmayalım, tacizci gibi yapışmayalım, sevgi saygı gösterelim teşekkürler iyi günler.

6- Pozitifken gezmeyelim

6- Pozitifken gezmeyelim

Yani aklınız almayabilir biliyorum ama malum Türkiye. Mümkünse pozitifken evden dışarı adım atmayalım. Şehirlerarası yolculukta jandarmaya pozitif pozitif yakalanmayalım. Pozitif haldeyken insanların cenaze namazlarına gitmeyelim. Lütfen.

7- Kimseyi darlamayalım

7- Kimseyi darlamayalım

Yani insanları "Bize gel", "Buluşalım", "Görüşelim", "Düğünüme gel" diyerek darlamakla birlikte biri yalnız kalmak istiyorsa saygı gösterelim. Kimse iyi değil herkes çok gergin herkesin birinin topuğuna sıkabileceğini unutmayalım not edelim.

8- Pis olmayalım

8- Pis olmayalım

Pandemide bile temizliğine dikkat etmeyen insanları görüyorum. Bir duş almak, el yıkamak, kıyafet yıkamak zor gelmesin lütfen herkes temiz olsun. Gına geldi arkadaşlar yıkanın da valla artık kuraklığın sınırında da değiliz.

9- Evleri kafeye çevirmeyelim

9- Evleri kafeye çevirmeyelim

Bunu kim buldu bilmiyorum. Kayserili olduğuna yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Pandemide kafelerin kapalı olmasını fırsat bilen birkaç vatandaş evini kafeye çevirmiş. Böylelikle evde misafircilik oynayabiliyorlar. Siz siz olun zaten normalde de güvenli olmayan bu şeyi hele ki pandemide hiç yapmayın. Gözünüzü seveyim herkes çayını kahvesini evinde içsin olmuşuz 60 bin lütfen.

10- Delirmemek

10- Delirmemek

Özellikle akıl sağlığımızı koruyalım. Ben de kayışları koparacağım az kaldı ama herkes ruh ve akıl sağlığını korumaya çalışsın. Negatif haberlerden uzak dursun. Sosyal mesafesini korusun, derin nefes alsın, istediği zaman çığlık atsın, Korona'ya sövsün ama kimse delirmesin. Güzel günler göreceğiz, ümitli günler herkes kendine dikkat etsin.  

 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak