Yağmurlu havanın tadını çıkartmanız için 8 öneri

Yağmur hakkında herkesin düşüncesi ortak. Islanmadığınız sürece, işiniz aksamadığı sürece aslında gayet tatlı bir şey. Peki yağmurlu havanın tadını çıkartmak için neler yapılabilir?

Yağmurlu havanın tadını çıkartmanız için 8 öneri

Tadını çıkartmak lazım

Tadını çıkartmak lazım

Diyelim bugün sizin izin gününüz. Ya da çalışmıyorsunuz. Pencereden dışarıya baktığınız görüntü karşısında muhtemelen ıslanmadığınız için kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Ancak bir süre sonra o mutluluk yerini can sıkıntısına bırakabilir. İşte sizlere yağmurlu havada yapılabilecek, bu havanın tadını çıkartabilecek 8 öneri...

1- Tabii ki kahve, çikolata, battaniye...

1- Tabii ki kahve, çikolata, battaniye...

Normalde kahve içmeyen, çikolata yemeyen bir insan olsanız bile racon bu. Yağmurlu hava demek sıcacık battaniyenize sarılmak demek. Sıcak bir kahve -tercihen köpüklü sade bir Türk kahvesi- yudumlamak demek. Çikolataları tek tek kırıp kaseye koymak, tane tane yiyip çikolatanın keyfini çıkarmak demek.

2- Şahane bir uyku çekmek

2- Şahane bir uyku çekmek

Kendinizi yatağa bırakın. Pencereye vuran yağmur tanelerini dinleyin. Huzurun başka bir tanımının olmadığını düşünüyorum. İyi uçuşlar dilerim...

3- Pencereden dışarıyı izlemek

3- Pencereden dışarıyı izlemek

Ciple giderken otobüstekileri görünce ağlıyorum" cümlesiyle ölümsüzleşen Esra Erol'culuk oynayabilirsiniz. Camdan dışarıya bakıp ıslananları görüp halinize şükredebilirsiniz. Eğer kahveden sıkıldıysanız Esra Erol'culuk oynarken adaçayı şahane bir tercih olabilir.

4- Polisiye diziler...

4- Polisiye diziler...

İskandinav dizilerinin puslu atmosferiyle bir anda kendinizi diziye kaptırabilirsiniz. 'The Killing'i izlemişseniz İsveç-Danimarka ortak yapım olan 'Bron/Broen'i size hunharca öneririm.

5- Orhan Pamuk kitapları

5- Orhan Pamuk kitapları

Orhan Pamuk'un her okuduğumda aklıma 'yağmurlu bir İstanbul'u getiren 'Kara Kitap'ı gününüzü şenlendirebilir. Pamuk'un başyapıtı olan 'Kara Kitap'ı okurken bir yandan yazarın üslubu, diğer yandan yağmur sesleri sizi büyüleyebilir.

6- Radiohead dinlemek

6- Radiohead dinlemek

Çok acıklı ya da çok hareketli şarkılar yerine 'yükünü bırakmaya hazır bulut' kıvamındaki Radiohead şarkıları size bu havalarda çok uygun. "En çok hangi Radiohead şarkısı?" derseniz cevabım 'Knives Out', 'Lucky' ya da 'Talk Show Host'...

7- Kalben dinlemek

7- Kalben dinlemek

Türkçe müzik dinlemek istiyor da olabilirsiniz. O zaman ilk tercih Kalben'in kendi adını taşıyan ilk albümü olmalı. Yağmurda en iyi giden Kalben şarkısı ise tabii ki 'Sadece'. Melankolik, kırılgan, isyankar...

8- Sosyal medyada takipçi kasmak

8- Sosyal medyada takipçi kasmak

Şaka yapmıyorum. Yeryüzündeki en şahane zaman öldüren etkinliği olabilir. Denemenin sonu yok. 1000 takipçi size 10 dakika sonra yetersiz gelebilir. Hedefiniz, çıtanız daima yükseklerde. Yağmur dinenene kadar sizi şahane oyalayabilir.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak