Yalnızca Türklerin yaptığı garip davranışlar

Sahip olduğumuz coğrafya çok eşsiz özelliklere sahip. Haliyle coğrafyanın getirdiği özelliklerle birlikte bizim de biraz eşsiz davranışlarımız var. Hatta kutuplarda bile karşılaşsak bunu kesin Türk yapar diyeceğimiz türden davranışlarımız var. Karşınızda yalnızca Türklerin yaptığı garip davranışlar...

Yalnızca Türklerin yaptığı garip davranışlar

Terlikten parmak fışkırması

Terlikten parmak fışkırması

Genelde çocukluğumuzda tanık olduğumuzu düşündüğümüz bir görüntü olsa da ne yazık ki ülkede büyük bir sandalet ve terlik giyme sorunu var. Terlik giyildiği zaman özellikle ayak parmakları terlik ya da sandaletten dışarı doğru fışkırtılır. Bir de sandaletin içine çorap giydik mi? Miss.

Bayrak emojisi atmak

Bayrak emojisi atmak

Herhangi bir yabancı kanal, ünlü isim kim olduğu farketmeksizin eğer sosyal medya hesabında ya da bir videoda Türkiye'ye ait bir yerde fotoğraf çektiriyor ya da Türkiye sözünü kullanıyor olsa bile o kişinin gönderilerinin altına Türk bayrağı emojisi atmak da Türklüktendir. Bunu başka bir millet yapıyor mu bilmiyorum ama bir Azeri kardeşlerimiz gönderilerin altına "AZ, AZ, AZ" diye yorum atıyor. Onların da Türklüğüne veriyorum.

'Beni Yıka'

 'Beni Yıka'

Bu alışkanlığımızı bırakabileceğimizi hiç düşünmüyorum. Sadece araba değil tozlu ne görsek oraya mutlaka parmak atıyoruz. Sanki oradaki tozu protesto ediyormuş gibi 'beni yıka' yazıyoruz. Kimisi de sanatını konuşturuyor. Ya da tozlu olan cismin gözünden yaklaşıp bir şeyler karalıyor. Sonrasında o eller yıkanıyor mu? Orasını da bilemiyorum.

Asla lisanslı ürün almamak

Asla lisanslı ürün almamak

Bir şey paralıysa genelde o ürünü kullanmayayı tercih ediyoruz. Herhangi bir dijital platformun belli bir müddet olan ücretsiz sürümünü kullanmak, o platforma hiç para vermemek için yaklaşık yüz farklı mail oluşturup beleşçilik yapmak da Türklükten. Ekonomiden mi dersiniz çok mu uyanık olmaktan bilemem ama sırf bu yüzden bazı platformlar ücretsiz sürümlerini kaldırdılar.

Herhangi bir şeyin bittiğine inanmamak

Herhangi bir şeyin bittiğine inanmamak

Bu gerek şampuan olur gerek ketçap mayonez olur gerekse cips olur hiç farketmez. Her hangi bir şeyin bittiğine asla inanmıyoruz. Şampuansa içine su dolduruyoruz, mayonezse tepesine şiddet uygulayıp gelmesini bekliyoruz, cips ise parmağımızı daldırmadığımız yer kalmıyor. Bir şeyin bittiğine gerçekten inanamıyoruz. Acaba biz "Bitti" demen bitmediği için mi? 
 

Şekersiz çay içmekle övünmek

Şekersiz çay içmekle övünmek

Tercih meselesi olan bir durum olan şekersiz çay için olimpiyat meşalesini kaldırmış ülkeye olimpiyat madalyası kazandırmış gibi gururlanıp övünmesek ne kadar Türk oluruz orasından şüphe duyulur. Tabii bu övünmenin peşine de garsonda ziyan olmasın diye şekerleri geri vermek var. "Yok abi ben şekerli kullanmıyorum" de ve şekerleri garsonun kafasına fırlat.

Gazı çakmakla kontrol etmek

 Gazı çakmakla kontrol etmek

Eğer odada gaz kokusu alıyorsanız ve gazı çakmak kontrol ediyorsanız Türksünüz. Bu alışkanlık bence bize Adana şehrimizden hediye edilmiş gibi duruyor ama bunun neden yapıyoruz hâlâ anlayabilmiş değilim.

Altınlarımızı rahat ettirmek

Altınlarımızı rahat ettirmek

Kuyumcu ya da gümüşçü kutularımız da bence bize özgü bir durum. Kim altınları rahat etsin istemez ki. Çeyrek altınlarımız yeter ki rahat etsin diye kutularına sünger koymak da Türklüktendir.
 

Bozuk bir şeyi kapatıp açmak

Bozuk bir şeyi kapatıp açmak

Bence çözümü en doğru Türk özelliklerinden biri. Bozulan bir şeyi kapatıp açmak ya da vurmak bence kesin çözüm. Ne zaman elektronik bir aletim bozulur gibi olduğunda kapatıp açsam ya da iki "Şşş kendine gel deyip" şamarlasam düzeliyor. Bence bu aletlerimize verdiğimiz kendimizce bir uyarı.
 

"Yedim de geldim" demek

"Yedim de geldim" demek

Neden bilinmez ama misafirlikte bir şey yememek de Türklükten sanırım. Özellikle çocuklara "Evde yedi de geldi" cümlesinin kullanılması, bir eve gidildiğinde "Yok yedik sağolasın" gibi cümleler zahmet vermek istememekten mi kaynaklıyor, ya da "Açım" demek çok mu zor bilmiyoruz ama bu da Türk toplumunda gördüğümüz özelliklerden biri.
 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak