Yanlış telaffuz edilen kelimeler

Birçoklarının bildiği gibi Türkçe yazıldığı okunan bir dil DEĞİL. Tamam genel olarak öyle ancak her kelime yazıldığı gibi okunmuyor. Bunun dışında bir de yanlış telaffuz edilen kelimeler var. Daha güzel ve akıcı bir Türkçe kullanmak için yanlış telaffuz kelimelere Molatik olduk. İşte yanlış telaffuz edilen kelimeler…

Yanlış telaffuz edilen kelimeler

Hayır
 

Hayır<br />
&nbsp;
Birçoğumuz ‘Hayır’ kelimesini okurken ‘Haayır’ şeklinde, a’yı uzatarak söylüyor. Ancak kelime okunurken kısa ‘Hayır’ şeklinde telaffuz edilmelidir. Tabii ki vurgulanacak çeşitli ses oyunları yapılabilir.
 

Altmış
 

Altmış<br />
&nbsp;
Altmış kelimesi zor olduğundan mütevellit genellikle ‘Atmış’ diyoruz. Bunu doğru söylemek için biraz çalışmak gerekiyor, dil ve dudak tembelliğini yenersek kolaylıkla ‘Altmış’ diyebiliriz.
 

Soğan
 

Soğan<br />
&nbsp;
‘Sovan’ diyen çok fazla insan var ancak söylerken ‘Soan’ şeklinde söylersek doğru telaffuz etmiş oluruz. Ğ Türkçe’nin önemli ancak değeri verilmeyen bir harfi.

Kâğıt
 

K&acirc;ğıt<br />
&nbsp;
‘Kağıt’, ‘Kığıt’ şeklinde söyleyen çok fazla. Ancak ‘Kağıt’ kelimesini okurken ‘Ka:t’ (iki nokta üst üste : işareti öndeki harfi yarım harf fazla şekilde okumanızı belirtir) şeklinde söylemeniz doğru olacaktır. Hem daha kolay hem de doğru telaffuzu bu.
 

Muhatap
 

Muhatap<br />
&nbsp;
Çok fazla yapılan yanlışlardan birisi de ‘Muhatap’ kelimesi. Hem yazılırken hem de konuşulurken hata yapılıyor. İnsanlar ‘Muhattap’ şeklinde söylüyor ancak kelime tek ‘T’ ile yani ‘Muhatap’.
 

Palyaço
 

Palya&ccedil;o<br />
&nbsp;
Bazı insanları güldürmek yerine korkutan palyaçoların isimleri de çokça yanlış yapılan kelimelerden. ‘Palyanço’ şeklinde söyleyenler çok fazla. Arada ‘N’ harfi yok, ‘Palyaço’ şeklinde söylemeliyiz.
 

Sütyen
 

S&uuml;tyen<br />
&nbsp;
Çoğunlukla yumuşatarak söylenen bir kelime ‘Sütyen’. İnsanlar ‘Südyen’ şeklinde telaffuz ediyor ama ‘Sütyen’ şeklinde olması gerekiyor.
 

Gazete
 

Gazete<br />
&nbsp;
En sık hata yapılan kelimelerden birisi de ‘Gazete’dir. Bütün hecelerin hakkını vermemiz gerekiyor ‘Gazete’ kelimesinde. ‘Gazte’, ‘Gaste’ gibi kalıpları söylemek hatalı bir davranıştır.
 

Kolonya
 

Kolonya<br />
&nbsp;
Son aylarda hayatımıza daha fazla giren ‘Kolonya’yı insanlar ‘Kolanya’, ‘Konolya’, ‘Kolonyağı’ şeklinde telaffuz ediyorlar. Halbuki kelime ‘Kolonya’
 

Hoparlör
 

Hoparl&ouml;r<br />
&nbsp;
Bunu doğru söyleyen zaten çok az kişi kaldık şu coğrafyada. ‘Apörlö’, ‘Oparlör’ şeklinde söyleyen çok fazla kişi var. Kelimemiz ‘Hoparlör’ şeklinde okunuyor.
 
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak