Yeşilçam karıştı! Jeyan Mahfi Tözüm suç duyurusunda bulundu

Yeşilçam’ın birçok emekçisi vardır. Yıllarca emek veren isimler o dönem alamadıkları emeklerinin karşılığını, haklı olarak şimdi almaya çalışıyorlar. O emekçilerden biri de Jeyan Mahfi Tözüm. 91 yaşındaki Tözüm ne oldu da gündeme geldi? Jeyan Mahfi Tözüm, Belkıs Özener hakkında suç duyurusunda bulunması ne kadar doğru?

Yeşilçam karıştı! Jeyan Mahfi Tözüm suç duyurusunda bulundu

Dublajsız olmuyor
 

Dublajsız olmuyor<br />
&nbsp;
Yeşilçam’da 90’lara kadar sessiz filmler çekiyordu. Çünkü sinema ekipmanlarımız sessiz çekmek zorunda kalıyordu. Film çekildikten sonra stüdyoya girilir seslendirme yapılırdı. Hala seslendirmeler yapılıyor ama o dönemki durumdan farklı şimdi yapılan işler.
 

Oldukça zordu
 

Olduk&ccedil;a zordu<br />
&nbsp;
Dublaj işi eskiden oldukça zordu. Şimdilerde dijital olan sistemler o dönem anologtu ve bir sahneyi seslendirmek için günlerce provalar, çalışmalar yapılırdı. Koca koca film makaraları sarılır, sahneler tam olarak seslendirilmesi için yoğun uğraşlar verilirdi.
 

En ünlü isimlerden
 

En &uuml;nl&uuml; isimlerden<br />
&nbsp;
Jeyan Mahfi Tözüm de Türkiye’de dublajın en ünlü isimlerinden biri. Seslendirmediği kadın oyuncu yok gibi Yeşilçam’da. Çok güzel bir Türkçesi ve oyunculuğu olan Tözüm ülkemizdeki ustalardan.
 

Suç duyurusunda bulundu
 

Su&ccedil; duyurusunda bulundu<br />
&nbsp;
Ancak Jeyan Mahfi Tözüm gündeme bu defa dublajla veya oyunculukla değil açtığı dava ile gündeme geldi. Yeşilçam filmlerindeki seslendirmeleri kendisine mâl ettiği iddiasıyla ses sanatçısı Belkıs Özener hakkında suç duyurusunda bulundu.
 

"Bu ses benim değil"
 

&quot;Bu ses benim değil&quot;<br />
&nbsp;
Bir programda, filmlerde ünlü isimleri Belkıs Özener’in kendisinin seslendirdiği yönündeki bilgiyi reddetmeyip, Jeyan Mahfi Tözüm’ün emeklerini göz ardı etmiş.  Tözüm, Özener’den “Bu ses benim değil” demesini beklediğini ve özür metni yayınlamasını istedi.
 

Bu kadar abartmaya değer mi?
 

Bu kadar abartmaya değer mi?<br />
&nbsp;
91 yaşındaki Jeyan Mahfi Tözüm’ün böyle bir çıkışı yapmakta haklı mı? Evet, haklı. Çünkü orada saatlerini, günlerini vermiş. Hakkını sonuna kadar aramalı. Ancak bu kadar abartmalı mıydı? Bu biraz düşündürücü.
 

Dava veya suç duyurusuna gidecek kadar olayı büyütmemesi gerekiyordu. Sonuçta birbirlerini tanımasalar bile isim olarak tanınıyorlar, her türlü iletişim imkânları var. Oturup konuşulup, tatlı tatlı halledilebilirdi. Suç duyurusuna kadar gitmek bana göre kötü oldu.
 

Yeşilçam’a saygı duyalım
 

Yeşil&ccedil;am&rsquo;a saygı duyalım<br />
&nbsp;
Sonuç olarak her ikisi de değerli sanatçılar, elbette haklarını aramalılar ancak bu kadar fındık kabuğunu doldurmayacak kadar küçük meseleleri sorun etmemeliler.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak