Yılın ilk festivali online başladı

Yılın ilk festivali, dijital de olsa  başladı. Dijital uygulama olan Sosyo’daki Milyonfest Online'a Molatik olduk. Online festival nasıl olur? Gelin birlikte bakalım. 

Yılın ilk festivali online başladı

27 bin kişi buluştu!

27 bin kişi buluştu!

Pandemi dört bir yanımızı sarmış, yasaklar çevremizi kuşatmış, bir araya gelmekten çekinir olmuş, düğün dernek, gün, cemiyet, cenaze işleri bile neredeyse çok az kişinin katılımıyla yapılmaya başlanmışken 27 bin kişi bir araya geldi. Nasıl mı? Sosyo üzerinden gerçekleşen Milyonfest Online sayesinde…

Önce bilgiler…

Önce bilgiler…

İlk gününde Can Bonomo, Ceza ve Sertab Erener’in sahne aldığı Milyonfest Online online etkinlik ve gösteri platformu Sosyo’dan canlı yayınlandı. Bugün ikinci günü olan ve beş gün sürecek festivalin çekimleriyse canlı şekilde Fişekhane’de gerçekleştiriliyor.

Ver coşkuyu!

Ver coşkuyu!

Ben de Bursa’dan evden takip ettim. Daha önce Sosyo üzerinden Sertab Erener’in yeni yıl konserine katılmış ve 2021’e bir yandan Erener’in iyileştirici sesiyle diğer yandan ailece tombala oynayarak girmiştik. Yeni yıla nasıl girersen öyle gidermiş. Tam da böyle oldu ve bu defa da festival coşkusunu evlerimizde yaşadık.

Arkadaşlar internetttttt!!!!!

Arkadaşlar internetttttt!!!!!

İlk sahne alan isim Can Bonomo oldu. Heyecanını gece boyunca gizleyemeyen ve “Arkadaşlar internett!” diye çığlıklar atan Bonomo, “Çok özledik konser yapmayı. Online konser yapıyoruz çünkü öyle gerekiyor” diyerek içimizi ferahlattı.

Deliler gibi…

Deliler gibi…

Yaklaşık bir saat süren konseri boyunca sevilen şarkılarını seslendiren Bonomo, Fişekhane’nin sakinliğinden olsa gerek “Konserde çok güzel muhabbet oluyor, buradaysa deli gibi oluyor” deyip güldürdü. ‘Güneş’ isimli parçasını ise 2020 yılında umut veren şarkı ilan etti. Bir şarkıcı olaraksa evde oturmayı şöyle tarif etti: “Sizlere bakıyoruz izledi mi insanlar yaptığımız eserleri diye… Bu da bir şeydir yani…”

Atlatacağız, atlatacağız…

Atlatacağız, atlatacağız…

Festivalin ilk gününde ikinci sahne alan isim Ceza oldu. Rap müziğin sevilen ismi, “Pandemiyle tarihe geçtik ama atlatacağız, hepimizi etkiledi. Bir senedir konser veremiyorduk, bu imkanı verenlere teşekkürler, bizler de sizi çok özledik, atlatacağız” diyerek, sevenlerini teselli etti.

Her kafadan bir ses

Her kafadan bir ses


Sevenlerinden pandemi kurallarına uymalarını talep eden Ceza’nın sahnede olduğu anlarda Sosyo üzerinden yorumlar da coştu. İstek şarkı talep edenler mi dersiniz, şehirlerinin plakalarını yazanlar mı ararsınız, Sagopa ile barışmasını arzu edenler mi istersiniz…

Müziğin etkisi…

Müziğin etkisi…

Ceza sahneyi Sertab Erener’e bırakmadan önce bir sonraki nesillerden de dünyayı bu halde bıraktığımız için özür diledi ve şöyle ekledi: “Müzik bizi buluşturuyor. Gönüller bir, hiçbirimiz yalnız değiliz…”

'Görmüyoruz ama hissediyoruz’

'Görmüyoruz ama hissediyoruz’

Milyonfest Online’ın ilk gününde son sahne alan isimse Sertab Erener oldu. Yeni albümü ‘Ben Yaşarım’dan ‘Aç Sesini’ parçasıyla sevenlerine merhaba diyen sanatçı, Sosyo üzerinden izleyen sayısının yazıldığı panoya işaret ederek “Çok ilginç bir şey yaşıyoruz hep birlikte. Burada bir sayı var durmadan artan, 20 binden fazla seyirci var önümüzde. Sizi görmüyoruz ama hissediyoruz. Umarım pek yakında yine göz göze olacağız” sözleriyle heyecanını belirtti.

‘Bu bir mucize’

‘Bu bir mucize’

Şarkı aralarında motivasyonunu artan sayıya bakarak sağladığını söyleyen Erener, tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Bugün burada olabildiğimiz için çok mutluyum. Bu süreçte bu festivalin yapılıyor olması bir mucize. Gerçekten çok özlemiştik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Erener ayrıca Sosyo’dan iki seveniyle görüntülü görüştü. Son şarkısı ‘Farzet’ söylediği o anlarda canlı izleyen sayısı 27 bine dayandı. Yorumlardaysa kırmızı kalpler havalarda uçuştu!

İşini iyi yapanlar!

İşini iyi yapanlar!

Can Bonomo söylerken davulda Alpar Lü vardı, Sertab Erener ile görmeye alıştığımız… Sahnesinde Emre Kula’yı gördüğüm Ceza gitmeden önce bir sonraki sanatçıyı takdim etti, Bonomo ise hepsini… ‘Ben Yaşarım’da ve öncesinde mükemmel şarkılara imza attılar Erener ile Kula… Zeynep Doruk ‘Unutmasınlar’ albümüyle çıkışı yakaladı, dün gece Erener’in vokal mikrofonundaydı. Ortam böyle şahaneydi yani… İşte işini iyi yapan insanlar bir araya gelince böyle mucizeler yaratıyor. Burada yalnızca sanatçılar değil; Milyon Yapım’ın tüm emekçileri, Sosyo çalışanları ve Fişekhane görevlileri de koca bir övgüyü hak ediyor.

Mükemmel bir gece için teşekkürler!

instagram.com/unsun_eda/
eda.unsun@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak