Yoksa Corona virüs doğaya iyi mi geldi?

Bugün hepimizin gündemi tabii ki Corona virüs ve virüsün neden olduğu tehlikeler. Aslında şöyle bir derine baktığımızda Corona virüs, biz insanlara zarar vermişte doğaya faydası dokunmuş sanki. Gelin Corona virüsün doğayla ilişkisine Molatik olalım.

Yoksa Corona virüs doğaya iyi mi geldi?

Zehri kendi elimizle yarattık

Zehri kendi elimizle yarattık

Yıllardır süregelen bir iklim krizi ile boğuşuyoruz. Kutupların ve kutupta yaşayan canlıların hali, Amazon Ormanları, okyanuslar ve daha dünyanın birçok doğa harikası yok olmakla karşı karşıya. Ama hepimizin atladığı bir şey var. İklim krizini biz kendi elimizle yarattık.

Verilen mücadele yetersiz

Verilen mücadele yetersiz

İklim krizini engellemek için yapılan çalışmalar maalesef yetersiz kalıyor. Asıl mesele doğayı kendi haline bırakmadığımızda oluşuyor. Yani ‘Piknik yaparken yaktığınız mangalı söndürün!’, ‘Doğayı kirletmeyin!’ gibi uyarıları çoktan anlamış ve uygulamış olmalıydık.

Toprak değerlidir

Toprak değerlidir

Yaşam bir döngüdür ve doğa ile iç içe olmayı gerektirir.  Ünlü ozan Âşık Veysel’in türküsünde geçtiği gibi ‘Benim sadık yârim kara topraktır.’ Toprak hepimiz için kutsaldır çünkü, verendir ve geri alandır. Bunu hiç unutmamak lazım.

Yaşamın her alanında dikkat şart

Yaşamın her alanında dikkat şart

Artık hepimizin ortak bir sorunu var. Bu sorun giderek büyüyor ve günümüzde yaşadığımız doğal afetlerin zeminini oluşturuyor. Kutup ayılarının cansız bedenleri, Avustralya’daki yangınlar, Amerika’nın hortumları, hiçbiri nedensiz değil. Yaşamın her alanında bununla yaşamaya dikkat etmek şart.

Bütün suç Corona virüsün mü?

Bütün suç Corona virüsün mü?

Hepimiz Corona virüs ile mücadele ediyoruz. Ancak Corona virüs kendiliğinden oluşmadı, bunun da farkında olmalıyız. Yaşam döngüsü içinde besin zinciri, tüm canlıların ortak noktası. Ancak bu besin zincirini sürekli bozan bir canlı var. Maalesef ki bu canlı ‘insan’. Çin’in canlı hayvan pazarları, besin zincirinin darmadağın olduğunun bir göstergesi.

Doğa kendini toparlıyor...

Doğa kendini toparlıyor...

Corona virüs nedeniyle hepimiz evlerimizde kalmaya devam ediyoruz. Fırsat bu fırsat doğa kendini toparlamaya başladı. Dünyanın dört bir yanından canlıların daha özgür olduğu fotoğraflar geliyor. Hava kirliliğinin azalmasının ardından dağlar gözüküyor, balıklar kıyılarda oynuyor, kuşlar baharın tadını çıkarıyor...

Venedik kanalları coşkulu...

Venedik kanalları coşkulu...

Dünyanın sadece bizim olmadığını, onların da yaşam haklarının olduğunu Corona virüs bize hatırlattı. Venedik’te sokağa çıkma yasağının ardından kanallar boş kalmadı. Suyun diplerinde oynaşan minik balıklar, yavaş yavaş süzülen kuğular Venedik kanalları coşku kattı.

Çin’in havası temizlenmeye başladı

Çin’in havası temizlenmeye başladı

Corona virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’de sokağa çıkma yasağının ve fabrikaların kapanmasının ardından hava kirliliğinde ciddi bir azalma oldu. Bilim insanlarının yayınladığı kirlilik haritasında Çin’in havasının temizlenmeye başladığını gördük. Herhalde bundan sonra bir beş yıl daha temiz hava solumaya hak kazanmıştır insanlar.

Yedi tepeli şehir kendine geliyor...

Yedi tepeli şehir kendine geliyor...

Ülkemizde de virüs vakalarının artmasından dolayı sokağa çıkma yasağı uygulandı. İstanbul’un o meşhur trafiğinde azalmalar görüldü. Trafiğin azalması ve insanların sokağa çıkmamasının ardından İstanbul’da hava kirliliği %30 civarında azaldı. Bu haberler bizi sevindirse de biliyoruz ki ‘Yedi Tepeli Şehir’ daha da iyilerine layık...

Doğaya dört elle sarılalım...

Doğaya dört elle sarılalım...

Yazımızın başında ‘Corona virüs doğaya iyi mi geldi?’ diye sormuştuk. Gelen haberlere bakılırsa evet, iyi gelmiş görünüyor. Ancak sorunumuz tam olarak bu. Doğaya dört elle sarılmak için bir felaketi beklemeyelim.

twitter.com/deniz_tasdelen
instagram.com/deniz.i.tasdelen
deniz.tasdelen@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak