Yonca Evcimik'in 'Ayıp Şeyler' şarkısı neden tepki topladı?

Geçtiğimiz günlerde Yonca Evcimik yükselen rap müzik furyasına katılmak, hem de kadına karşı olan şiddete tepki çekmek için ‘Ayıp Şeyler’i yayınladı. Yayınlamasıyla birlikte tepkiler dağ gibi büyüdü. Birçoğumuzun ağzı açık bir şekilde dinlediği ‘Ayıp Şeyler’le Yonca Evcimik ne yapmaya çalışıyor? Yonca Evcimik ‘Ayıp Şeyler’le neyin peşinde? Şarkı neden tepki topladı?

Yonca Evcimik'in 'Ayıp Şeyler' şarkısı neden tepki topladı?

“Nasıl bir şarkıyla çıkış yapacak?”

“Nasıl bir şarkıyla çıkış yapacak?”

90’ların sembol isimlerinden olan Yonca Evcimik, anlaşılan o ki ara verdiği müzik kariyerine toplumsal bir mesaj vererek devam etmek, hepimizin kanayan yarası kadına şiddete karşı dikkat toplamak için ‘Ayıp Şeyler’le tekrardan gündeme geldi.

Acaba Yonca Evcimik bunca yıldan sonra nasıl bir şarkıyla çıkış yapacak?” diye beklerken, ‘Ayıp Şeyler’i dinledikten sonra adeta kafamızdan vurulmuşa döndük.

“Neyin peşinde?”

“Neyin peşinde?”

Başarısız bir rap müzik olmaktan ziyade şarkının içerisindeki sözlerin barındırdığı cinsiyetçilik “Yonca Evcimik neyin peşinde?” diye sormadan geçemiyoruz. Çünkü 25 Kasım, ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde, kadına karşı yapmış olduğu şiddet "Ne alaka” dedirtmiyor değil.

Vasatlıkla ve cinsiyetçilikle mi?

Vasatlıkla ve cinsiyetçilikle mi?

Bir benzerini Khontkar da ‘S*** Bak’ isimli şarkısında yapmıştı. 7 Mart’ta, tam ‘Dünya Kadınlar Günü’nden bir gün önce, böylesine seksist bir şarkıyla gündeme gelerek neyin peşinde olduğuna dair kafaları karıştırmıştı. Yonca Evcimik de aynı şeyin peşinde mi acaba? Hem vasat olanla hem de cinsiyetçiliğe karşı durayım derken cinsiyetçilik yaparak mı gündem olmak istedi? Bilemiyoruz.

Cinsiyetçiliğin her türlüsü mevcut

Cinsiyetçiliğin her türlüsü mevcut

Şarkının sözlerine bir bakacak olursak, başından sonuna her türlü vasatlık ve cinsiyetçilik koktuğunu göreceksiniz. “Erkeklerin her zaman hedefi belli”, “Amcaların kolunda cillop çıtırlar”, “Ezilen ve ezdiren kadınlar”, “Adına çoluk çocuğa hayvana şiddet tecavüz dayak kesmedi mi sizi uyan artık hemcinsim”, “Sen kadınsın zekisin ama bazen de gerçekten aşırı cinssin”, “Bakma sevgilime be kadın çıkacak adın, mesaj atma kocama, gözünü dikme ocağıma”, “Nasıl bozuldunuz böyle haydi söyle”, “Açarsan mahremini içeri girer işte öyle”, “Dik dur ahlaklı ol ki seni hak ettiğin gibi sevsinler”, “İşte bak bu kadın kadın gibi kadın desinler” gibi cinsiyetçiliğin kadına karşı olanından tutun erkeğe karşı olanına kadar hepsi mevcut. 

Ne yaptığını anlamamış

Ne yaptığını anlamamış

Öyle bir şarkı yapmış ki Yonca Evcimik, bence ne yapmak istediğini kendi bile anlamamış. Demiş ki “Ya ben aslında herkese tavsiye vermek isteyen bir cinsiyetçiyim, ama bunu kadına şiddet karşıtı biri olarak yapmak istiyorum” demiş.  

Bence, Yonca Evcimik kadına karşı olan şiddetin, psikolojik boyutunun farkında değil. Ben ‘Ayıp Şeyler’den bunu anladım.

Kadına şiddet sadece...

Kadına şiddet sadece...

Yonca Evcimik sanıyor ki; kadına şiddet sadece tacizle, darpla ve tecavüzle oluyor. Aksini düşünse bence kadına karşı şiddet için ne bu şarkıyı yapardı ne bu sözleri sarf ederdi. Kadınları bile ikiye ayırıyor şarkıda. “Ezilen ve ezdiren” olarak... Gerçekten şaka gibi geliyor. Sanki şiddete keyfinden müsaade eden kadınlar varmış gibi. Ya da bir bölümde kadınları metres kılığına sokuyor. “Çıkacak adın mesaj atma kocama” derken bile sanki aldatmanın tek sebebi erkeği baştan çıkaran kadın imajı veriyor. 

Sevilme şartı koyuyor

Sevilme şartı koyuyor

Ayrıca kadına, sevilme şartı koyuyor Yonca Evcimik 'Ayıp Şeyler’de. “Evet, kadın arkadaşlarım eğer akıllı, uslu, namuslu ve edepli birer şirine olursanız sevilmeye hak kazanır, işte o zaman ‘kadın gibi kadın’ olursunuz” diyor. Kadın olmaya bile şart koyuyor hem de kimsenin belirleyemeyeceği edep ve ahlak kuralları çerçevesinden. 

Bu bakış açısıyla ortaya çıkarmış olduğu ‘Ayıp Şeyler’den ötürü de çok tepki gördü Yonca Evcimik. Hatta daha sonra bazı açıklamalarda da bulundu.

Açıklaması gecikmedi

Açıklaması gecikmedi

Yonca Evcimik, şarkıyı anlamakta zorluk çekenlere başlıklı açıklamasında, “Şarkının tüm sözlerini alt alta yazıp, paragraflara ayırarak okuyunuz. ‘Mahrem’ kelimesinin tam anlamını öğrenmek için Google, TDK, Wikipedia vs gibi yerlere başvurabilirsiniz. Çünkü belli ki size göre sadece tek anlamı var. (Fikir-Zikir meselesi)” demiş.

Neye karşı çıkması gerekiyorsa...

Neye karşı çıkması gerekiyorsa...

Vallahi ben Yonca Evcimik ne dediyse aynı şekilde yaptım ve yaklaşık beş kez de dinledim bütün şarkıyı. Hatta ‘mahrem’ kelimesinin anlamının sadece vücutla alakalı olan mahremiyetin olmadığını bilen biri olarak... Ama bütün bunlara rağmen; cinsiyetçi olmayan, kadını aşağılamayan, hatta yeri geldiğinde “Erkeğin niyeti belli” deyip erkeği de aşağılayan, arada erkeklerin de gönlünü yapmak için “Hemcimsim bazen de çok cinssin” diyerek nabza göre şerbet vermeye çalışan neye karşı olması gerekiyorsa tam aksini iddia eden bir şarkıyla karşı karşıya olduğumu gördüm. 

Umarız ki...

Umarız ki...

Yonca Evcimik’in niyeti iyidir ya da kötüdür onu bilemeyiz. Belki de kendini yanlış ifade etmiştir ama nereye kadar... Anlayacağımız o ki, Yonca Evcimik’in kadına şiddetten ve rap'ten pek bir şey anlamadığı.Destek olayım” derken köstek olmaktan başka bir şey yapamamış. Umarız ki Yonca Evcimik bundan sonra vermek istediği toplumsal mesajları iyice anlar, kavrar. A

llah muhafaza yarın “Hayvanlar öldürülmesin” deyip üzerinde kürkle klip çekebilir. Çünkü anlaşılan o ki meseleleri kavramakta biraz güçlük çekiyor. Uzun lafın kısası, umarız ki Yonca Evcimik ara verdiği müzik kariyerine böylesine başarısız çıkışlarla devam etmez ve kadına yönelik şiddetle alakalı gerekli araştırmaları ve okumaları yapar.  

 

senolfazilet@hotmail.com 

twitter.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak