You'll Never Walk Alone'un ilginç hikayesi

Futbol tarihinde birçok ikonik olay mevcuttur. O yüzden belki de “Futbol sadece futbol değildir”. O olaylardan birisi de Liverpool ile özdeşleşen You’ll Never Walk Alone şarkısıdır. Biz de Gerry Mardsen ve You’ll Never Walk Alone parçasına Molatik olduk ve You’ll Never Walk Alone’un ilginç hikayesini anlatmaya karar verdik.

You'll Never Walk Alone'un ilginç hikayesi

18 yıllık bir macera

18 yıllık bir macera
Tarihler 1945’i gösterirken Oscar Hammerstein, Broadway Müzikali için bir şarkı yazıyor. Bu şarkıyı Richard Rodgers besteledi. Nereden bilebilirlerdi ki futbol tarihini derinden etkileyecek bir parçaya imza attıklarını. Aradan 18 yıl geçmiş şarkı Anfield Road hoparlöründe çalınmaya başlamıştı.

Haftanın top 10’u çalınırdı

Haftanın top 10’u çalınırdı
O dönem DJ Stuart Bateman, Anfield’da taraftar için her hafta top 10’daki parçaları çalıyordu. Taraftarları maça hazırlıyordu. 10 Kasım 1963’te 18. sıradan listelere giren şarkı bir sonraki hafta kendine 7. sırada yer bulmuştu. Haliyle Anfield tribünlerinde yankılanmaya başlamıştı.

Başarılarını sürdürmek istediler

Başarılarını sürdürmek istediler
Şarkının hikayesi ise şöyleydi. İlk iki parçalarıyla isimlerinden söz ettiren bir grup vardı. Gerry and the Pacemakers ismindeki bu grup ilk iki parçalarıyla İngiltere’de başarı yakalamışlardı. Üçüncü eserlerinin de iyi olmasını istiyorlardı ve çalışmalara başladılar. Carousel filminde çalan You’ll Never Walk Alone isimli parça kendisine önerildi ancak Gerry Marsden bu öneriyi reddetti. Mamafih uzun ısrarlar sonucu kendisi de şarkıya olur verdi ve stüdyoya girildi. Kısa sürede de çok beğenildi.

Evlendiği gün Anfield’da

Evlendiği gün Anfield’da
Gerry Marsden, kendisi bir Liverpool taraftarıydı. Şarkısının statta yankılanması onu çok mutlu ediyordu. 1965 yılında dünyaevine girdiğinde soluğu, karısıyla birlikte Anfield Road’da almıştı. Taraflar da onu You’ll Never Walk Alone ile selamlamıştı. Hatta Liverpool’un efsane ismi Bill Shankly “Gerry, oğlum, sen Liverpool için bir ilham kaynağısın. Ben bu insanlara bir takım verdim, sen de bir şarkı” demişti.

Tarihi değiştiren şarkı

Tarihi değiştiren şarkı
Ben şarkıyla 2005 yılında tanıştım. İstanbul’daki efsanevi Şampiyonlar Ligi Finali devre arası 3-0 geride olan Liverpool takımını motive etmek için taraftarlar You’ll Never Walk Alone’u söylemeye başlamıştı. Maçın sonunda kupa Liverpoollu futbolcuların ellerinde yükselmişti. Bir şarkının kupayı nasıl kaldırdığına şahit olmuştum.

3 Ocak 2021 günü Gerry Mardsen’i kaybettik ancak Bill Shankly’nin dediği gibi Liverpoollulara ilham kaynağı olmuş, onlara bir şarkı ve felsefe vermişti. Böylece unutulmaz oldu…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr


 
Bu makaleye ifade bırak