Youtube'daki sakıncalı videolarla nasıl başa çıkmalıyız?

Youtube'daki bir kanal 'çocuk istismarı' yaptığı gerekçesiyle sosyal medyada epey büyük tepki topladı. Hatta bu gelişme üzerine Bakanlık harekete geçti. Peki Youtube'daki sakıncalı videolara kalıcı bir çözüm, bir formül getirilebilir mi?

Youtube'daki sakıncalı videolarla nasıl başa çıkmalıyız?

Dışardan sevimli duruyor ama...

Dışardan sevimli duruyor ama...

Adını vermek istemediğim bir Youtube kanalı sosyal medyada infial yarattı adeta. Bir anda TT oldu. Sebebi ise söz konusu kanaldaki içerikler. Animasyon videolarının yer aldığı kanal dışardan oldukça sevimli duruyor aslında.

Detaya inince...

Detaya inince...

Fakat biraz detaya inince durum epey 'ofsayt'... Çünkü videoların önemli bir bölüm çocuk kahramanların, kendilerin yaşça büyük kişiler tarafından istismara uğraması ya da çocuk yaşta hamileliğin sıradan bir durum gibi gösterilmesini ele alıyor.

Şaka gibi içerikler!

Şaka gibi içerikler!

E ortalık yıkıldı tabii... Birçok sosyal medya kullanıcısı doğal olarak büyük bir tepki gösterdi bu videolara. Üstelik tıklanma rakamları da bir hayli fazla bu videoların. Youtube'a adını yazdığınızda bir sürü 'çok izlenmiş' animasyon videosuna denk geliyorsunuz. Şaka gibi içerikler çıkıyor karşınıza.

Bakanlık'tan açıklama gelmiş

Bakanlık'tan açıklama gelmiş

Haliyle bu kanalın ve kanala benzer yan kanalların '#ÇocukİstismarıYoutubeda' gibi bir etiketle ifşa olmalarını gayet pozitif karşılıyorum. Ancak sakin olmamız gerekiyor şu anda. Çünkü skandal videolarla ilgili Aile, Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlığı'ndan bir açıklama gelmiş.

"Savcılığa başvuruda bulunulmuştur"

"Savcılığa başvuruda bulunulmuştur"

Açıklamada şu ifadeler yer almış: "Gündem olan Youtube kanalındaki içeriklerde çocuk cinsel istismarı içeren ifadelerin yer aldığı tespit edilmiştir. Söz konusu içeriklerin çocuklarımız tarafından izlenmesi psikososyal yönden gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceğinden 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında bakanlık olarak erişimin engellenmesi için Youtube ve ilgili kurumlar ile iletişime geçilmiş ve savcılığa başvuruda bulunulmuştur."

Fark edilmesi önemliydi

Fark edilmesi önemliydi

Yani derin bir nefes çekebiliriz içimize. Söz konusu videoların fark edilmesi önemliydi. Bilmem kaç kez izlenmiş olmalarına da kanmamak gerekiyor. Çünkü o izlenme rakamları gayet iyi bildiğiniz gibi o kadar da doğruyu yansıtmıyor.

'Sahte tık'lar devrede!

'Sahte tık'lar devrede!

Tık'ların bu kadar önem teşkil ettiği bir çağda 'sahte tık' gibi bir şeyin çıkması da kaçınılmazdı. Bot hesaplarla sahte tık kazanabilir, 100 izlenen bir videonun 1 milyon kez izlendiğini 'gösterebilirsiniz'.

Youtube ne kadar suçlu?

Youtube ne kadar suçlu?

Ben daha çok bu sakıncalı videoların önüne nasıl geçilebileceği konusuna Molatik'im. Çünkü Youtube özgür bir platform. Nasıl haberler için Google'ı kullanıyorsak, videolar için de Youtube'u kullanmaya başladık. Youtube, videoların Google'ı olmuş durumda. Özgür bir platform. Gücünü buradan alıyor. Ve herkes video yükleyebilir. Peki bu sakıncalı videoların çözümü ne? Nasıl önüne geçeceğiz? Bu videoların yayınlanmasına olanak sağlayan Youtube gerçekten çok mu suçlu? Hangi videonun ne kadar sakıncalı olduğunun tespitini yapmak sizce çok kolay bir iş mi? Elbette değil.

Problem çıkana kadar sorun yok

Problem çıkana kadar sorun yok

Nasıl Google'da karşımıza bir sürü sakıncalı link çıkabiliyorsa ve ancak şikâyet edildiğinde yayından kaldırılıyorsa Youtube da o hesap. Bu olay yüzünden Youtube'a yüklenenler de oldu ama bence ne mantıklı ne de doğru. Bu tarz provokatif videolar, içerikler zaten "Çok tıklanma" tuzağına düşüyor ve kendilerini belli ediyorlar. Youtube, Google gibi özgür bir mecra. Problem çıkana kadar 'problem yok' mottosundalar.

Doğru bir yol izledik

Doğru bir yol izledik

Bence bu meselelerde suçluyu Youtube ilan etmek yerine Twitter'da hashtag'lerle sesimizi duyurmalıyız. Son olayda tam olarak bunu yaptık ve bakın ne oldu, Bakanlık harekete geçti. Şu anda kanala Türkiye'den erişim yasak. Çözüm gayet başarılı. Olası bir başka örnekte daha benzer bir yol izlemeliyiz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak