Zeynep Doruk: Güzel ve emin adımlarla geliyor

Kimileri onu 'Hayat Bilgisi', 'Sessiz Gemiler’ ve 'Seksenler' dizilerindeki rolüyle, TRT Müzik’te sunduğu Müzik Köşem programıyla ekrandan; kimileri de albümü 'Unutmasınlar' ve duru sesinden tanıyor. Gelin, Türk pop müziğinin en güçlü isimlerinden biri olma yolunda güzel ve emin adımlarla ilerleyen Zeynep Doruk’a Molatik olalım…

Zeynep Doruk: Güzel ve emin adımlarla geliyor

Hem yetenekli hem eğlenceli

Hem yetenekli hem eğlenceli

İstanbul’da dünyaya gelen ve şarkı söylemeyi çok sevdiği için genç yaşta ABD'de eğitim görmeye başlayan Zeynep Doruk, bugünlerde dillere dolanan şarkılarının yanı sıra hem 'Unutmasınlar' albümüne çektiği kliplerle hem de YouTube kanalından yayınladığı vlog’larla adından bahsettiriyor.

Özgeçmişle başlayalım

Özgeçmişle başlayalım

Kendisi, La Sapianza Üniversitesi’nde Müzik, Gösteri Sanatları ve Edebiyat eğitimi aldıktan sonra İstanbul Gelişim Orkestrası'nın dört yıl boyunca solistliğini üstlendi. Burada Garo Mafyan, Atilla Özdemiroğlu, Uğur Başar gibi duayenlerle çalıştı. Üstelik İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü'nden de ikincilikle mezun oldu.

Yıldızlar geçidi…

Yıldızlar geçidi…

Birçok markanın reklam jingle’larını seslendirdikten sonra ilk vokalistlik deneyimini, ülkemizin starlarıyla yapan Doruk, “Çok şanslıyım, bir şekilde kariyerim rol modellerimle kesiştiği için” diyor. Serüvende kimler yok ki!

Bir yıl boyunca Ajda Pekkan’la çalışan Doruk, ardından beş yıl Yalın'ın vokalistliğini yaptı. Tarihler 2010’u gösterdiğindeyse yolları Sertab Erener ile kesişti. Son dönemde ise gerek Erener’in birçok konserinde seyirciyi coşturmasıyla izleyenlerden tam not aldı.

Buraya minik bir dev parantez!

Buraya minik bir dev parantez!

Sertab Erener ile 10 yıldır sahnede harikalar yaratan Doruk, daha önce verdiği bir röportajda bakın neler diyor: “Kendimi Sertab'la sahnede ve sahne dışında çok güvende hissediyorum. Onun kanatları altındayım. Sertab benim için ev gibi artık. Hikâyelerimiz de benzeşiyor. Orkestra ruhunu da çok iyi bilen biri. Ekibiyle hep bir aile gibi... İkimiz de anlıyoruz kendi kanatlarımla uçmam gerektiğini ama bir yanda da olabildiğince devam etmek yanlısıyız.

İki şahane kadının birbirlerini desteklemeleri sizce de mükemmel değil mi?

Veee beklenen albüm...

Veee beklenen albüm...

Tarihler 2019’un 23 Ağustos’unu gösterdiğinde Zeynep Doruk kendi kanatlarıyla ilk albümü ‘Unutmasınlar’ı yayınladı. Albümdeki sürpriz, Ajda Pekkan’ın stüdyoda seslendirdiği ancak hiçbir albümünde yer almayan, Fikret Şeneş’in sözlerini yazdığı ‘Kim Derse Ki’ ve Doruk’un tarzının dışında yorumladığı ‘Deli Düş’ şarkıları oldu.

İlk klip, albüme de ismini veren şarkı olan ‘Unutmasınlar Aşkım’a çekildi. Doruk’a ait beş şarkının yer aldığı albümde naçizane favorimse ‘Her Şey Aşktan’ oldu.

"İyileştirici bir süreç oldu"

"İyileştirici bir süreç oldu"

Elbette bir şeyler üretebilmek çok kolay değil. Hele böyle bir dönemde! Zeynep Doruk da başarıya giden zorlu yoldan geçti, geçiyor... Ve inandıkları için her şeyi göze alan insanlar gibi şunları söylüyor: “Şarkıların hepsi benim hikâyem. Bir şekilde ya sözünde ya bestesinde parmağım var. İnsanın kendi hikâyelerini kendi melodileriyle sunabilmesi çok başka bir şey. Benim için iyileştirici bir süreç oldu. Üzüldüğüm anlar çok oldu, vazgeçmeye çok yakındım, düştüm kalktım... Şu an benim için terapi gibi.”

 

Vlog’larla yola devam

Vlog’larla yola devam

Pandemi döneminde evde oturduğumuz dönemlere ilaç gibi gelen Zeynep Doruk vloglarında neler yok ki? Sahnelendiği dönem boyunca gişe rekorları kıran ‘Sertab’ın Müzikali’nin perde arkası, bir yıldızın hayatı sorgulaması, yeni normalde ünlü olmak, arabalı konser ve yaz turnesinden eğlenceli anlar… Bitti mi? Asla!

 
Erener’in evinde orkestrayla sergiledikleri akustik performanslar da var kulaklarının pasını silmek isteyenler için…

İkinci klip yayında!

İkinci klip yayında!

Pandemi yasaklarının bir tık gevşetildiği dönemde çalışmalar hızlandı ve ‘Unutmasınlar’ albümünün ikinci klibi ‘Her Şey Aşktan’ şarkısına çekildi.

Video üzerinde uzun süredir çalıştıklarını belirten sanatçı, “Her şeyiyle deli gibi uğraştım. Bu benim minik mucizem. Ataletten, bekleyişlerden, umutsuzluktan, gözyaşlarından çok bunaldım. Bir şeyler yapmak zorundaydım... İlki buydu. Ortaya çıkan şeyle gurur duyuyorum” dedi.

Son sürprizi mest etti

Son sürprizi mest etti

Zeynep Doruk, Koronavirüs sürecinde kısıtlamaların geldiği bu dönemde ise yine ruhlara şifa verdi. Söz ve müziği Kenan Doğulu’ya ait olan, akustik gitarda Evrim Aslan’ın kendisine eşlik ettiği ‘Kirli Beyaz Kedi’yi YouTube kanalına yükledi. Daha da sürprizler gelecek…Tıpkı rol modelleri gibi çizgisini bozmadan ilerlediği için ve inandığı şeyler uğruna savaşıp sabrettiği için Molatik ailesi olarak Zeynep Doruk’u tebrik ediyoruz.

 

instagram.com/unsun_eda/
eda.unsun@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak