Elon Musk'ın Tesla Roadster'ı 2020'de Dünya'ya mı düşecek?

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX firması tarafından Mars yörüngesine oturtulmak için Falcon Heavy ile uzaya gönderilen elektrikli otomobil Tesla Roadster, Dünya'ya mı düşecek?
Elon Musk'ın Tesla Roadster'ı 2020'de Dünya'ya mı düşecek?

Şu günlerde uzayın derinliklerinde süzülen ve sürücü koltuğunda Starman'ın bulunduğu kırmızı renkli elektrikli otomobil Tesla Roadster 2 yıl sonra Dünya'ya düşebilme ihtimali olduğu ortaya çıktı.

6 Şubat 2018'de uzaya gönderilen Tesla Roadster hala Dünya'ya yakın bir konumda bulunuyor. 

Fakat Tesla Roadster önümüzdeki Nisan ayında Mars yolculuğu için hareket etmeye başlayacak ve bu hareketle beraber otomobil, Kızıl Gezegen Mars'ın biraz ötesindeki asteroid kuşağına yakın bir yere gidecek.

Daha sonra Tesla Roadster'ın kaptanı Starman, 2 senelik zaman zarfında Dünya ve Mars arasındaki uçuşunu gerçekleştirmeden önce Güneş Sistemi etrafında bir tam tur atacak. 

 

 

Tesla Roadster kalkış gününden sonra ilk kez görüntülendi!

Tüm bu maceralara atılan Tesla Roadster'ın Dünya'ya düşme ihtimali de bulunuyor. Fakat bu ihtimal şu an için yalnızca yüzde 6.

Otomobil, herhangi bir uzay cismine düşmeden önce 1 milyon yıl kadar Güneş Sistemi yörüngesinde hareket edecek.

Yörünge dinamiği uzmanları Hanno Rein, Daniel Tamayo ve David Vokrouhlicky, otomobilin konumu hakkında yaptıkları çalışmadan bu detayları belirtti.

Üç uzmanın kaleme aldığı 'Otomobillerin rastgele yürüyüşü ve gezegenlere çarpma ihtimali' başlıklı araştırma metninde, Starman'in gerçek bir tehdit oluşturmadığına vurgu yapıldı.

Uzay boşluğunda hareket eden Tesla Roadster'ın konumunun ne olacağını kestirmenin neredeyse imkansız olduğu belirtilen araştırmada eğer otomobil bir gezegene çarpacaksa bu gezegenin büyük ihtimalle Dünya olacağı vurgulandı. Otomobilin çarpma olasılığı bulunduğu diğer gök cisimleri ise sırayla Venüs ve Güneş.

3 uzmana göre Tesla Roadster, her yılda bir Dünya'ya en yakın konumuna erişecek ve izlediği yön az da olsa değişecek.

Tesla Roadster, Dünya'ya en yakın temasını 2091 yılında gerçekleştirecek. 

Tesla Roadster en uzak konumundayken Güneş'e 1,67 Dünya konumu uzaklığında yer alacak.

Elon Musk en güçlü roket Falcon Heavy'i Tesla Roadster ile uzaya fırlattı!

Toronto Üniversitesi'nde görev yapan üç araştırmacıya göre Dünya2ya çarpma olasılığı yüzde 6 olan Tesla Roadster, yüzde 2,5 oranla da Venüs'e düşebilir.

Yapılan 240 simülasyonda otomobilin Mars'a çarpma ihtimalinin sıfır olduğu tespit edildi.

Araştırmanın sonucuna göre otomobil muhtelemen Dünya, Venüs ya da Güneş'e 10 milyonlarca yıl sonra düşecek.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak