Google şansını zorladı, Hindistan'dan 21 milyon dolarlık ceza geldi

Hindistan, Google'la tekrar sorun yaşadı ve bu kez yaptırım geldi. 2015 yılında ülkenin başbakanı Narendra Modi'yi 'Hindistan'daki 10 suçlu' arasında gösteren Google, 2017'de de arama sonuçlarında Modi'yi 'dünyanın en ahmak lideri' olarak tanımlamıştı.
Google şansını zorladı, Hindistan'dan 21 milyon dolarlık ceza geldi

Son vukuatlerinde ise Google'ın arama sonuçlarını kendisinin ve ortaklarının hizmetlerini öne çıkarmak için kullanarak haksız rekabete neden olduğu sebebiyle Google'a yaklaşık 21 milyon dolar ceza kesti.

Hindistan Rekabet Kurumundan (CCI), "Matrimony.com" adlı internet sitesi ve tüketici haklarını savunan CUTS adlı birliğin, 2012'de yaptığı şikayetin ardından Google'ı incelemeye aldığı ve kararın bu şekilde verildiği açıklandı.

Hindistan Başbakanı Modi için ağır ifadeler kullanılan sonuçlara yer verdiği gerekçesiyle Hint yetkililerin tepkisini çeken Google'ın, şimdi de 'haksız rekabet' nedeniyle Hindistan'la sorun yaşaması dikkat çekiyor.

Google'ın, arama sonuçlarında Modi'ye karşı hakarete varan sonuçlara yer vermesi bir 'sonuç ayıklama' sorunu mu yoksa Google'ın deyim yerindeyse Modi'ye kafayı takması mı bilemiyoruz.

Google'dan konuyla ilgili açıklama gelirse bu duruma karşı olan tutumlarını göreceğiz.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak