Honduras'ta 7.6 büyüklüğünde deprem

Karayipler'de yer alan Orta Amerika ülkesi Honduras'ta meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki deprem bölgede tsunami alarmının verilmesine yol açtı. 
Honduras'ta 7.6 büyüklüğünde deprem

17 Ağustos depremini tecrübe eden herkes depremin yol açtığı büyük felaketleri ve kaosu en yakından bilir. Fay hatlarında sıkışan enerjinin boşalması ile meydana gelen depremler doğa için son derece normal olsa da bizler için yıkıcı etkilere sahiptir.

Bize son derece yabancı coğrafyalarda yaşansa bile depremin yarattığı korku ve acı hali hepimiz için son derece tanıdık.

İşte insanlık için felaket anlamı taşıyan o büyük depremlerden birisi de dün gece Orta Amerika ülkesi Honduras'ta yaşandı. Yerel saat ile 22:52'de meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremim merkez üssü Honduras'a bağlı Great Swan Adası'nın 44 kilometre doğusu.

Honduras'ın özellikle güney bölgesinde yaşayan birçok kişinin evlerini terk ettiği belirtilse de şu an için can ve mal kaybı yaşanmamış gibi görünüyor.

Yerin 10 kilometre altında meydana gelen deprem deprem Meksika'nın Karayip kıyısındaki Quintana Roo kentinde bile hissedildi.

Orta Amerika ülkesi Belize'de de hafif şekilde hissedilen deprem için ülke yetkilileri depremin herhangi bir hasara yol açmadığını açıkladı.

ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi depremin ardından Porto Riko, Virgin Adaları, Cayman Adaları, Küba ve Nikaragua için tsunami uyarısında bulundu.

Karayipler bölgesinde son 1 yıldır sayısı ve şiddeti artan kasırgaların ardından yaşanan deprem doğanın şakasının olmadığının açık bir kanıtı gibi. 

Karayipler 2017 yılında Irma, Nate ve Maria Kasırgaları'ndan nasibini almıştı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak