Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

Türkiye’de yaşanan son depremler haber merkezimize ulaştığında son dakika deprem haberi olarak bu sayfaya eklenmektedir. Az önce deprem mi oldu, nerede deprem oldu gibi soruların yanıtlarını Kandilli Rasathanesi ve AFAD açıklamaları ile birlikte bu sayfada bulabilirsiniz.

Deprem Nedir?
Deprem, yer sarsıntısı, seizma veya halk arasında zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin büyüklüğü Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı büyüklükteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da deprem gerçekleşebilir.Deprem Türleri Nelerdir?
Üç çeşit kırık tipi bulunmaktadır. Bunlar; Eğim atımlı ters kırık, eğim atımlı normal kırık ve doğrultu atımlı kırıklardır.
Yeryüzünde pek çok deprem eğim atımlı ve doğrultu atımlı faylardaki kırıklar sonucunda meydana gelmektedir.

Artçı Deprem Nedir?
Ana depremden sonra meydana gelen sarsıntılara artçı sarsıntı denmektedir. Artçı sarsıntılar ana depremin hissedildiği merkezde gerçekleşir ancak büyüklük olarak ondan daha küçüktür. Eğer artçı sarsıntı ana depremden daha şiddetli gerçekleşirse bilinmelidir ki artçıdan önce meydana gelen deprem ana deprem değil öncü sarsıntıdır ve artçı sarsıntı adı verilen sarsıntı aslında ana depremdir.

Çöküntü Deprem Nedir?
Yerin belirli derinliklerinde kaya tuzu, gips gibi kolay eriyen katmanların zamanla erimesiyle oluşan boşlukların çökmesiyle meydana gelen Deprem türüdür.

Deprem Fırtınası Nedir?
Belirli bir bölgede meydana gelen depremler dizisidir. Artçı sarsıntılardan farkı tek bir depreme bağlı olmayışlarıdır. Esas depremden sonra ondan daha yüksek şiddette artçılar meydana gelmezken deprem fırtınalarında bu mümkündür. Deprem fırtınasına örnek olarak 2004 yılında Yellowstone Millî Parkında meydana gelen sismik aktiviteleri verebiliriz.

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 29.729 son dakika: deprem mi oldu? son depremler haberleri (türkiye geneli) haberi bulunmuştur.
Deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu son yolculuğuna uğurlandı
Deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu son yolculuğuna uğurlandıJeofizik ve deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, son yolculuğuna uğurlandı.
28.05.2022Haberler
Mehmet Özhaseki'den muhalefete: Sadece Erdoğan düşmanlığında bir araya geliyorlar
Mehmet Özhaseki'den muhalefete: Sadece Erdoğan düşmanlığında bir araya geliyorlarAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığında bir araya geliyorlar. AK Parti karşıtlığında bir araya geliyorlar. Bunca muhaliflikten karşıtlıktan bir medeniyet doğar mı, asla doğmaz arkadaşlar. Muhalif grupların bir araya geldiği ortamda sadece kaos doğar” dedi.
28.05.2022Siyaset
SON DEPREMLER AFAD/KANDİLLİ: Deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?
SON DEPREMLER AFAD/KANDİLLİ: Deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?Son dakika deprem listesi. Vatandaşlar bulundukları bölgede deprem olup olmadığını sorguluyorlar. Kandilli Rasathanesi ve AFAD Türkiye ve yakın çevresinde meydana gelen depremleri listeliyor. Peki, bugün deprem oldu mu? İşte 28 Mayıs son depremler listesi.
28.05.2022Gündem
Deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu son yolculuğuna uğurlandı
Deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu son yolculuğuna uğurlandıJeofizik ve deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, son yolculuğuna uğurlandı.
28.05.2022Gündem
SON DEPREMLER KANDİLLİ: Az önce deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?
SON DEPREMLER KANDİLLİ: Az önce deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?Kandilli son depremler listesi yakından takip ediliyor. Vatandaşlar bulundukları bölgede deprem olup olmadığını listeye bakarak görüntüleyebiliyor. Peki, bugün deprem oldu mu? En son nerede, kaç şiddetinde deprem oldu? İşte son dakika depremler.
28.05.2022Gündem
‘Hayali depremi önceden bilmekti’
‘Hayali depremi önceden bilmekti’Deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, 75 yaşında yaşamını yitirdi. Meslektaşları, hocanın en büyük hayalinin depremi önceden tahmin edecek bir sistem geliştirmek olduğunu söyledi...
28.05.2022Gündem
Son dakika! Bingöl'de 4.0 büyüklüğünde deprem
Son dakika! Bingöl'de 4.0 büyüklüğünde depremAFAD'dan yapılan açıklamada, Bingöl'de 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.
27.05.2022Gündem
Binali Yıldırım: Erdoğan'ı indiremezsiniz, gücünüz de yetmez
Binali Yıldırım: Erdoğan'ı indiremezsiniz, gücünüz de yetmezAK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, "Varsa yoksa 'Recep Tayyip Erdoğan'ı indirelim' diyorlar. İndiremezsiniz, gücünüz de yetmez. Bu millet, Recep Tayyip Erdoğan'a ve ekibine bugüne kadar sahip çıktı bundan sonra da sahip çıkacak" dedi.
27.05.2022Siyaset
Satın almak istediği ev depremde hasar gördü, vazgeçince mahkemelik oldu
Satın almak istediği ev depremde hasar gördü, vazgeçince mahkemelik olduİzmir'de yaşayan Enver Akgöz hakkında, satın almak istediği evde deprem sonrasında hasar oluşunca, sözleşmeden caydığı gerekçesiyle emlakçı tarafından dava açıldı. Hem kendi komisyon payını hem de mal sahibi tarafından gereken miktarı ödemesi istenen Akgöz, "Benden 30 bin TL istiyorlar. Yıllarca biriktirdiğim parayla neden hasarlı bir ev alayım" dedi.
27.05.2022Ekonomi
Oğuz Gündoğdu neden öldü kimdir? Oğuz Gündoğdu hayatı ve kariyeri...
Oğuz Gündoğdu neden öldü kimdir? Oğuz Gündoğdu hayatı ve kariyeri...Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi olan deprem uzmanı olarak bilinen Oğuz Gündoğdu'nun ölüm haberinin ardından arama motoru üzerinden Oğuz Gündoğdu kimdir kaç yaşında sorusu gündeme geldi. Peki Oğuz Gündoğdu kimdir neden öldü?
27.05.2022Gündem
Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti
Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybettiİstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu bu sabah saatlerinde fenalaşarak hayatını kaybetti.
27.05.2022Haberler
Son dakika! Şişli'de eski sevgili dehşeti: 3 ölü
Son dakika! Şişli'de eski sevgili dehşeti: 3 ölüİstanbul Şişli'de bir apartman dairesinde biri kadın 3 kişi ölü bulundu. Polis ilk incelemesi sonucu Yavuz Selim Bektaş adlı saldırganın, eski kız arkadaşı Beril Varol ile birlikte yaşadığı Ömer Akın'ı öldürdükten sonra intihar ettiğini belirledi. Yavuz Selim Bektaş'ın cebinde intihar notu olduğu belirlendi. Hayatını kaybeden Ömer Akın'ın ağabeyi de olayla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.
27.05.2022Gündem
Evliliğine 2 hafta kalan Andy Carroll'ın başka kadınla yatakta fotoğrafı ortaya çıktı!
Evliliğine 2 hafta kalan Andy Carroll'ın başka kadınla yatakta fotoğrafı ortaya çıktı!Ünlü İngiliz futbolcu Andy Carroll şok eden bir olayla gündeme geldi. Carroll, evliliğine iki hafta kala, nişanlısının bekarlığa veda partisine katılmak için gittiği Dubai'de başka bir kadınla yatakta fotoğrafı ortaya çıktı. İşte detaylar...
Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti
Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybettiİstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu bu sabah saatlerinde fenalaşarak hayatını kaybetti.
27.05.2022Gündem
Binanın tasarımı eğitimi de etkiliyor
Binanın tasarımı eğitimi de etkiliyorDoğru mimariyle tasarlanan okul binaları, güvenli eğitim ortamı sunmanın yanı sıra çocukların okula bağlılıklarını da artırıyor. Yapının depreme dayanıklılığı, doğal havalandırma ve aydınlatmaya sahip olması ise çok önemli.
27.05.2022Eğitim
Tektonik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tektonik Olaylar Nelerdir?
Tektonik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tektonik Olaylar Nelerdir?Türk Dil Kurumu'na göre tektonik kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Tektonik ne demek? Türk Dil Kurumu'na göre anlamı nedir? Kaç anlamı vardır? İşte, tektonik hakkında tüm merak edilenler.
26.05.2022Eğitim
Bakan Karaismailoğlu: Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var
Bakan Karaismailoğlu: Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye varUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selden sonra yapılan yeni köprüleri eskilerine nazaran daha dayanıklı ve güvenli inşa edildiğini söyleyerek, “Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var” dedi.
26.05.2022Haberler
SON DEPREMLER LİSTESİ (26 MAYIS): DEPREM Mİ OLDU? En son nerede kaç şiddetinde deprem oldu?
SON DEPREMLER LİSTESİ (26 MAYIS): DEPREM Mİ OLDU? En son nerede kaç şiddetinde deprem oldu?Ülkemizde zaman zaman depremler meydana geliyor. Yaşanan depremlerin şiddeti, yerin kaç km derinliğinde meydana geldiği ve merkez üssü gibi veriler Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından listeleniyor. Peki en son nerede kaç şiddetinde deprem oldu? İşte son depremler listesi...
26.05.2022Gündem
Bakan Karaismailoğlu: Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var
Bakan Karaismailoğlu: Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye varUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selden sonra yapılan yeni köprüleri eskilerine nazaran daha dayanıklı ve güvenli inşa edildiğini söyleyerek, “Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var” dedi.
26.05.2022Ekonomi
Son dakika... Peru'da 7.2 büyüklüğünde deprem
Son dakika... Peru'da 7.2 büyüklüğünde depremPasifik Ateş Çemberi fay hattının kıyısında yer alan Güney Amerika ülkesi, şiddetli bir şekilde sallandı. Deprem Peru'nun yanı sıra Bolivya, Şili ve Brezilya'da da hissedildi.
26.05.2022Dünya
4.3 büyüklüğündeki deprem Los Angeles'ı salladı!
4.3 büyüklüğündeki deprem Los Angeles'ı salladı!Son dakika haberine göre, Los Angeles'ta bugün 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
26.05.2022Dünya
Bakan Kurum, Güngören Genç Osman Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’ne katıldı
Bakan Kurum, Güngören Genç Osman Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’ne katıldıÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Güngören Genç Osman Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’ne katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kaçacaklar” iddiasına yanıt veren Bakan Kurum, söz konusu kaçmaksa Kılıçdaroğlu’nun “kaçmanın kitabını” yazdığını belirterek, “15 Temmuz’da kimlerin kaçtığını bu aziz millet çok iyi biliyor.” dedi. Kurum, muhalefetin “yeşil ceket” söylemine ise, “ ‘İstanbul’un ihtiyacı yeşil alan. Havalimanına yeşil alan yapacağım’ diyen de sensin, ertesi gün ‘millet bahçesi projesi vatana ihanettir, yıkacağız!’ diyen de sensin. Hakikaten söyleyin bize, sizin kaç ceketiniz var?” karşılığını verdi.
26.05.2022Ekonomi
İstanbul'a levhaların ardından tsunami bilgilendirme panoları
İstanbul'a levhaların ardından tsunami bilgilendirme panolarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerde sahillere levhaların ardından 'Tsunami Eylem Planı' kapsamında bilgilendirme panoları yerleştiriyor. Panolarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.
25.05.2022Haberler
İstanbul'a levhaların ardından tsunami bilgilendirme panoları
İstanbul'a levhaların ardından tsunami bilgilendirme panolarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerde sahillere levhaların ardından 'Tsunami Eylem Planı' kapsamında bilgilendirme panoları yerleştiriyor. Panolarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.
25.05.2022Gündem
Ürdün hakkında bilmeniz gerekenler
Ürdün hakkında bilmeniz gerekenlerÜrdün, muhteşem doğal manzaraları, antik tarihi, leziz yemekleri, heyecan verici deneyimleriyle mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Peki Ürdün'de neler oluyor? Ürdün'e Molatik oluyoruz...
25.05.2022 Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli) ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.