Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

Türkiye’de yaşanan son depremler haber merkezimize ulaştığında son dakika deprem haberi olarak bu sayfaya eklenmektedir. Az önce deprem mi oldu, nerede deprem oldu gibi soruların yanıtlarını Kandilli Rasathanesi ve AFAD açıklamaları ile birlikte bu sayfada bulabilirsiniz.

Deprem Nedir?
Deprem, yer sarsıntısı, seizma veya halk arasında zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin büyüklüğü Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı büyüklükteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da deprem gerçekleşebilir.Deprem Türleri Nelerdir?
Üç çeşit kırık tipi bulunmaktadır. Bunlar; Eğim atımlı ters kırık, eğim atımlı normal kırık ve doğrultu atımlı kırıklardır.
Yeryüzünde pek çok deprem eğim atımlı ve doğrultu atımlı faylardaki kırıklar sonucunda meydana gelmektedir.

Artçı Deprem Nedir?
Ana depremden sonra meydana gelen sarsıntılara artçı sarsıntı denmektedir. Artçı sarsıntılar ana depremin hissedildiği merkezde gerçekleşir ancak büyüklük olarak ondan daha küçüktür. Eğer artçı sarsıntı ana depremden daha şiddetli gerçekleşirse bilinmelidir ki artçıdan önce meydana gelen deprem ana deprem değil öncü sarsıntıdır ve artçı sarsıntı adı verilen sarsıntı aslında ana depremdir.

Çöküntü Deprem Nedir?
Yerin belirli derinliklerinde kaya tuzu, gips gibi kolay eriyen katmanların zamanla erimesiyle oluşan boşlukların çökmesiyle meydana gelen Deprem türüdür.

Deprem Fırtınası Nedir?
Belirli bir bölgede meydana gelen depremler dizisidir. Artçı sarsıntılardan farkı tek bir depreme bağlı olmayışlarıdır. Esas depremden sonra ondan daha yüksek şiddette artçılar meydana gelmezken deprem fırtınalarında bu mümkündür. Deprem fırtınasına örnek olarak 2004 yılında Yellowstone Millî Parkında meydana gelen sismik aktiviteleri verebiliriz.

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 30.003 son dakika: deprem mi oldu? son depremler haberleri (türkiye geneli) haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Oruç'tan korkutan açıklama! 2 bin 300 yapı bir an önce yıkılmalı
Prof. Dr. Oruç'tan korkutan açıklama! 2 bin 300 yapı bir an önce yıkılmalıKocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Bülent Oruç, kentte orta hasarlı tanımlanmış ve daha kötü durumda 2 bin 300 civarında yapı olduğunu belirterek, "Bunların bir an önce yıkılması lazım. Beklenen İstanbul depremini biliyoruz. Bu kadar bina fazla ve bunların bir an önce yıkılması lazım” dedi.
16.08.2022Gündem
'İstanbul depremi beklediğimiz büyüklükte olursa hiçbir zaman hazır olamayız'
'İstanbul depremi beklediğimiz büyüklükte olursa hiçbir zaman hazır olamayız'AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, yapı stokunun yenilenmesi gerektiğini söyleyerek, "Depremden önce yapılması gerekenler planlanıyor. Bireylerin de yapması gerekenleri de konuşmamız gerekiyor. Bizim bir depreme hazır olmamız için yapmamız gereken ilk şey; yapı stoklarını yenilemek. Bu da kentsel dönüşümden geçiyor. Kentsel dönüşümü çok iyi planlayıp bir an önce başlamak gerekiyor. Beklenen İstanbul depremi eğer beklediğimiz büyüklükte olursa hiçbir zaman hazır olamayız" dedi.
16.08.2022Gündem
Aşk Sözleri 2022: En Güzel, Duygusal, Romantik, Anlamlı Kısa ve Uzun Aşk Mesajları
Aşk Sözleri 2022: En Güzel, Duygusal, Romantik, Anlamlı Kısa ve Uzun Aşk MesajlarıAşk herkesin hayatında en az yaşadığı bir duygu durumudur. Karşıdaki kişiye yakınlık, bağlanma, güven gibi hisleri de beraberinde getirir. Aşkı tarif etmek zordur. Duyguları dile getirmeye en çok yardımcı olan şeyler belki de sözlerdir. Kalıba sığmayan aşkın tarifini en güzel sözler anlatır. Sevgiliye gönderilebilecek romantik, duygusal veya etkileyici aşk mesajları ilişkiyi ve aradaki bağın daha da güçlenmesine yardımcı olabilir. Sevgiliye duygusal, romantik, anlamlı, etkileyici kısa, uzun en güzel aşk mesajları için ‘Aşk Sözleri 2022’ içeriğimize göz atabilirsiniz.
15.08.2022Güzel Sözler
Depremin izleri, deniz altında ilk günkü gibi duruyor
Depremin izleri, deniz altında ilk günkü gibi duruyorKocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999 depreminde meydana gelen hasarın izleri, yıllar önce silinirken, Değirmendere'de denize çöken alanın kalıntıları ise su altında tüm gerçekliğiyle duruyor.
15.08.2022Haberler
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
15.08.2022Oyun
İstanbul'daki riskli binalarda korkulu yaşam: Mecburiyetten kalıyoruz
İstanbul'daki riskli binalarda korkulu yaşam: Mecburiyetten kalıyoruzBeklenen İstanbul Depremi'ne rağmen kentte çok sayıda riskli binada yaşam devam ediyor. Kiracıların uygun olduğu için kaldığı dairelerde, ev sahipleri de yüksek kiralar nedeniyle binalarında oturmaya devam ediyor. Kiracı Mezgin Güneş, "En büyük korkum deprem. Çocuklarımı her an deprem olur diye yanımdan ayıramıyorum. Büyük bir deprem bekleniliyor ama mecburiyetten kalıyoruz" dedi.
15.08.2022Gündem
Unuttuğumuz gerçekler tüm çıplaklığıyla ortada! "Dünyada böyle bir nokta yok"
Unuttuğumuz gerçekler tüm çıplaklığıyla ortada! "Dünyada böyle bir nokta yok"Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999 depreminde meydana gelen hasarın izleri, yıllar önce silinirken, Değirmendere'de denize çöken alanın kalıntıları ise su altında tüm gerçekliğiyle duruyor.
15.08.2022Gündem
Unuttuğumuz gerçekler tüm çıplaklığıyla ortada! "Dünyada böyle bir nokta yok"
Unuttuğumuz gerçekler tüm çıplaklığıyla ortada! "Dünyada böyle bir nokta yok"Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999 depreminde meydana gelen hasarın izleri, yıllar önce silinirken, Değirmendere'de denize çöken alanın kalıntıları ise su altında tüm gerçekliğiyle duruyor.
15.08.2022Gündem
Başkan Sezer: Gölcük’te yıkılması gereken ağır hasarlı bina yok
Başkan Sezer: Gölcük’te yıkılması gereken ağır hasarlı bina yok  Kocaeli'nin Gölcük ilçesi Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, 17 Ağustos 1999 tarihinin Gölcük açısından bir milat olduğunu ve 23 yılda Gölcük'te çok şey değiştiğini belirterek, "Gölcük, depremin izini tamamen sildi. Geleceğe umutla bakan modern bir donanma, sanayi ve turizm kentiyiz. Gölcük’te yıkılması gereken ağır hasarlı bina yok. Orta hasarlı olup metruk durumda olan binaları tespit ettik" dedi.
15.08.2022Gündem
Prof. Sözbilir: İzmir şansını kaybediyor
Prof. Sözbilir: İzmir şansını kaybediyorKuşadası Körfezi, İzmir Menderes açıklarında dün sabah 06.18’de 3.8, 06.24’te de 5.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem, İzmir, Aydın ve birçok ilden de hissedildi. Sarsıntı paniğe neden olurken, vatandaşlar evlerini terk edip, parklarda ve deniz kenarlarında sabahladı.
15.08.2022Gündem
Neyi bekliyoruz?
Neyi bekliyoruz?Kuşadası Körfezi’ndeki depreme, 30 Ekim 2020’deki felakette tetiklenen fayların yol açtığını belirten Prof. Dr. Sözbilir, “Tehlike yanıbaşımızda ancak biz hazır değiliz” dedi
15.08.2022Ege
Son Depremler Kandilli Rasathanesi: Deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?
Son Depremler Kandilli Rasathanesi: Deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu? Kandilli son depremler listesi. Vatandaşlar bulundukları bölgede deprem olup olmadığını Kandilli Rasathanesi son depremler listesine bakarak kontrol edebiliyor. Peki, bugün deprem oldu mu? En son nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?
14.08.2022Bilgi Rehberi
Büyük Okyanus’taki Kermadec Adaları açıklarında şiddetli deprem!
Büyük Okyanus’taki Kermadec Adaları açıklarında şiddetli deprem!Büyük Okyanus’ta yer alan ve Yeni Zelenda’ya bağlı Kermadec Adaları açıklarında 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
14.08.2022Dünya
Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü: A'dan Z'ye Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler Listesi
Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü: A'dan Z'ye Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler ListesiTürkçe dil bilgisi derslerinden özelikle ilköğretim öğrencilerinin karşısına en çok çıkan konulardan birisi de eş anlamlı kelimelerdir. Eş anlamlı kelimeler yazılışları ve okunuşları ayrı ancak anlamları aynı olan sözcüklerdir. Söz konusu kelimler Türkçe’de birbirinin yerine kullanılabilir. Günlük konuşma dilinde herkesin sıklıkla karşılaştığı eş anlamlı kelimelerin dilimizde önemi büyüktür. Bu tür kelimelerin listesi oldukça uzundur. Cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanıldıklarında anlam değiştirmezler. Türkçe eş anlamlı kelimeler listesi için “Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü” içeriğimize göz atabilirsiniz.
Avcılar’da 2 bina tahliye edildi! Çatlama sesini duyan dışarı fırladı
Avcılar’da 2 bina tahliye edildi! Çatlama sesini duyan dışarı fırladıİstanbul Avcılar’da saat 04.00 sıralarında çatlama sesi duyan bina sakinleri panikle dışarıya çıkarak yardım istedi. Çatlaklar oluşan 4'er katlı bitişik iki bina tahliye edilerek mühürlendi.
14.08.2022Gündem
Endonezya’da 5,7 büyüklüğünde deprem
Endonezya’da 5,7 büyüklüğünde depremEndonezya'nın doğusunda 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
14.08.2022Dünya
Kuşadası'nda deprem! AFAD'dan açıklama
Kuşadası'nda deprem! AFAD'dan açıklamaAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Kuşadası Körfezi'nde 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
14.08.2022Haberler
Ülkede olay yarattı! 'Kraliçeden bile zengin ama bilerek yapıyor'
Ülkede olay yarattı! 'Kraliçeden bile zengin ama bilerek yapıyor''Milyoner' ve 'mega zengin' olarak anılan İngiliz siyasetçi Rishi Sunak pahalı kıyafet tercihleri yüzünden tepki toplaması ve başbakanlık yarışı için gerçekleştirilen kamuoyu araştırmalarında Liz Truss'un gerisinde kalmasından sonra şaşırtıcı bir ayakkabı hamlesi yaptı.
14.08.2022Dünya
Kuşadası'nda deprem! AFAD'dan açıklama
Kuşadası'nda deprem! AFAD'dan açıklamaAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Kuşadası Körfezi'nde 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
14.08.2022Gündem
Milyoner tabanı delik ayakkabı giyince olanlar oldu! Ülkede yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi
Milyoner tabanı delik ayakkabı giyince olanlar oldu! Ülkede yeni bir tartışmanın fitilini ateşlediMilyoner ve mega zengin gibi unvanlarla anılan İngiliz siyasetçi Rishi Sunak'ın pahalı kıyafet tercihleri yüzünden tepki toplaması ve Başbakanlık yarışı için gerçekleştirilen kamuoyu araştırmalarında Liz Truss'un gerisinde kalmasından sonra politikacı cephesinden şaşırtıcı bir hamle geldi. Rishi Sunak son olarak tabanı delik bir ayakkabıyla görüntülendi. Görüntüler İngiliz medyasında yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.
13.08.2022Haberler
YASİN SURESİ OKU: Yasin'i Şerif Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı, Diyanet Meali - Yasin Duası Okunuşu
YASİN SURESİ OKU: Yasin'i Şerif Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı, Diyanet Meali - Yasin Duası OkunuşuMüslüman alemi için en önemli surelerden birisi de Yasin Suresi'dir. Mekke döneminden inen Yasin Suresini okumak faydaları ve fazileti oldukça çoktur. Toplamda 83 ayetten oluşan bu sure genellikler mevlitlerde okunmaktadır. Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak nitelendirilen Yasin Suresi adını ilk ayette geçen “Ya-Sin” harflerinden almaktadır. Kur-'an-ı Kerim'in 36. suresi olan Yasin, başlıca insanın sorumlulukları, vahiy, Hz. Muhammed, Allah’ın birliğini ve kudretini gösteren deliller, öldükten sonra dirilme, kıyamet, hesap ve ceza konusu edilmektedir. İslam aleminde vefat eden kişinin arkasından okunur. Yasini Şerif Türkçe tefsiri, Arapça yazılışı, fazileti, diyanet meali için "Yasin Suresi Okunuşu Ve Anlamı" içeriğimize göz atabilirsiniz.
13.08.2022Sureler
A’raf Suresi Oku: A’raf Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Diyanet Meali
A’raf Suresi Oku: A’raf Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Diyanet MealiA’raf Suresi Mekke döneminde indirildiği düşünülen ve okunduğunda da farklı faziletleri içerisinde barındıran bir suredir. Surenin ismi, içerisinde yer alan 46. ve 48. Ayetler ile bağlantılıdır. Bu bağlamda A’raf, “Cennet ve Cehennem arasında kalan dağ” anlamına gelmektedir. Bu kelime, sure içerisinde el-A’raf şeklinde geçirilmiştir. A’raf Suresi, içerisinde bazı peygamberler hakkındaki kıssalara yer verilmektedir. Bunun yanı sıra çok sayıda dini hüküm ve emir de kullara aktarılmaktadır. A’raf Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 7. sırada bulunmakta ve toplamda 206 ayetten oluşmaktadır. A’raf Suresi Türkçe okunuşu, anlamı, konusu, Arapça yazılışı, fazileti, diyanet meali ile ilgili bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
13.08.2022Sureler
Nemrut Yanardağı'nda hareketlilik: Bölge tektonik bir etkileşim içerisinde
Nemrut Yanardağı'nda hareketlilik: Bölge tektonik bir etkileşim içerisindeÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Bitlis’in Tatvan ilçesinin 2 bin 948 rakımdaki volkanik Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan kalderadaki ‘Buhar Bacaları’nın kuruması ile ilgili açıklamada bulundu. Büyüksaraç, "Nemrut yanardağındaki buhar bacalarının kuruması ya da zaman zaman ortaya çıkan sıcak su girişlerinin farklı noktalara kayması olayı, bölgenin tektonik bir etkileşim içerisinde olduğunun bir göstergesi" dedi.
13.08.2022Haberler
Nemrut Yanardağı'nda hareketlilik: Bölge tektonik bir etkileşim içerisinde
Nemrut Yanardağı'nda hareketlilik: Bölge tektonik bir etkileşim içerisindeÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Bitlis’in Tatvan ilçesinin 2 bin 948 rakımdaki volkanik Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan kalderadaki ‘Buhar Bacaları’nın kuruması ile ilgili açıklamada bulundu. Büyüksaraç, "Nemrut yanardağındaki buhar bacalarının kuruması ya da zaman zaman ortaya çıkan sıcak su girişlerinin farklı noktalara kayması olayı, bölgenin tektonik bir etkileşim içerisinde olduğunun bir göstergesi" dedi.
13.08.2022Gündem
En son nerede kaç şiddetinde deprem oldu? 13 Ağustos Kandilli Rasathanesi son depremler listesi...
En son nerede kaç şiddetinde deprem oldu? 13 Ağustos Kandilli Rasathanesi son depremler listesi...Ülkemizde yaşanan depremlere ilişkin veriler Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından listeleniyor. Depremlerin şiddeti, yerin kaç kilometre derinliğinde meydana geldiği, Merkez Üssü gibi bilgiler vatandaşlar ile paylaşılıyor. İşte son depremler listesi...
13.08.2022Bilgi Rehberi

Benzer Haber Etiketleri

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli) ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.