Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

Türkiye’de yaşanan son depremler haber merkezimize ulaştığında son dakika deprem haberi olarak bu sayfaya eklenmektedir. Az önce deprem mi oldu, nerede deprem oldu gibi soruların yanıtlarını Kandilli Rasathanesi ve AFAD açıklamaları ile birlikte bu sayfada bulabilirsiniz.

Deprem Nedir?
Deprem, yer sarsıntısı, seizma veya halk arasında zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin büyüklüğü Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı büyüklükteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da deprem gerçekleşebilir.Deprem Türleri Nelerdir?
Üç çeşit kırık tipi bulunmaktadır. Bunlar; Eğim atımlı ters kırık, eğim atımlı normal kırık ve doğrultu atımlı kırıklardır.
Yeryüzünde pek çok deprem eğim atımlı ve doğrultu atımlı faylardaki kırıklar sonucunda meydana gelmektedir.

Artçı Deprem Nedir?
Ana depremden sonra meydana gelen sarsıntılara artçı sarsıntı denmektedir. Artçı sarsıntılar ana depremin hissedildiği merkezde gerçekleşir ancak büyüklük olarak ondan daha küçüktür. Eğer artçı sarsıntı ana depremden daha şiddetli gerçekleşirse bilinmelidir ki artçıdan önce meydana gelen deprem ana deprem değil öncü sarsıntıdır ve artçı sarsıntı adı verilen sarsıntı aslında ana depremdir.

Çöküntü Deprem Nedir?
Yerin belirli derinliklerinde kaya tuzu, gips gibi kolay eriyen katmanların zamanla erimesiyle oluşan boşlukların çökmesiyle meydana gelen Deprem türüdür.

Deprem Fırtınası Nedir?
Belirli bir bölgede meydana gelen depremler dizisidir. Artçı sarsıntılardan farkı tek bir depreme bağlı olmayışlarıdır. Esas depremden sonra ondan daha yüksek şiddette artçılar meydana gelmezken deprem fırtınalarında bu mümkündür. Deprem fırtınasına örnek olarak 2004 yılında Yellowstone Millî Parkında meydana gelen sismik aktiviteleri verebiliriz.

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli)

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 45.080 son dakika: deprem mi oldu? son depremler haberleri (türkiye geneli) haberi bulunmuştur.
Filipinler'de 7.6 büyüklüğünde deprem
Filipinler'de 7.6 büyüklüğünde depremFilipinler’in güneyindeki Mindanao Adası açıklarında 7.6 büyüklüğünde deprem meydana gelirken, Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs) tarafından tsunami uyarısı yapıldı. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Herhangi bir uluslararası yardım çağrısı olmadığı bilgisi alınmıştır" denildi.
2.12.2023Haberler
Son dakika! Filipinler'de 7.6 büyüklüğünde deprem
Son dakika! Filipinler'de 7.6 büyüklüğünde depremFilipinler’in güneyindeki Mindanao Adası açıklarında 7.6 büyüklüğünde deprem meydana gelirken, Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs) tarafından tsunami uyarısı yapıldı. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Herhangi bir uluslararası yardım çağrısı olmadığı bilgisi alınmıştır" denildi.
2.12.2023Dünya
Hatay'da ay sonuna kadar evler teslim ediliyor
Hatay'da ay sonuna kadar evler teslim ediliyorÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay'da depremin ardından yapımına başlanan 45 bin 186 bağımsız bölümün inşasının devam ettiğini belirterek, "Bu ay sonuna kadar, toplam 6 bin 979 evimizi hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz" dedi.
2.12.2023Ekonomi
Bakan Uraloğlu: Ne taşkın, ne de depremler artık havalimanımızı etkileyemeyecek
Bakan Uraloğlu: Ne taşkın, ne de depremler artık havalimanımızı etkileyemeyecekUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Afet ne tür olursa olsun, biz hiçbir afette insanımızı yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Farklı dinden, farklı dilden insanların bir arada huzur içinde yaşadığı eşsiz Hatay'ımızı yeniden medeniyetler beşiğine çevireceğiz. Eskiyi yerine getirmenin ötesine geçecek, her zerresinde ecdadımızın izi olan bu kutlu şehri çok daha güçlü ve gelişmiş bir şekilde ayağa kaldıracağız" dedi.
2.12.2023Ekonomi
En son depremler listesi (2 Aralık) Az önce deprem mi oldu, nerede, kaç şidddetinde? Kandilli/AFAD
En son depremler listesi (2 Aralık) Az önce deprem mi oldu, nerede, kaç şidddetinde? Kandilli/AFADÜlkemizde meydana gelen depremlere ilişkin veriler Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından listelenmeye devam ediyor. Depremlerin saati, enlem ve boylam bilgileri, derinlik, depremin şiddeti ve merkez üssü gibi bilgiler vatandaşlar ile paylaşılıyor. Peki En son nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?
2.12.2023Bilgi Rehberi
Bugünkü Anlık Son Depremler Listesi Kandilli Rasathanesi/AFAD 2 Aralık 2023: Az önce deprem mi oldu, nerede deprem oldu? Deprem haberleri
Bugünkü Anlık Son Depremler Listesi Kandilli Rasathanesi/AFAD 2 Aralık 2023: Az önce deprem mi oldu, nerede deprem oldu? Deprem haberleriSon dakika depremler listesi. Vatandaşlar bulundukları bölgede ve çevresinde deprem olup olmadığını kontrol ediyor. Kandilli Rasathanesi ve AFAD Türkiye ve yakın çevresinde meydana gelen son depremleri listelemeye devam ediyor. Deprem kuşağında yer alan Türkiye'de meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede depremler meydana gelmeye devam ediyor. İşte 2 Aralık 2023 son depremler listesi.
2.12.2023Bilgi Rehberi
Çankırı'da 3.8 büyüklüğünde deprem
Çankırı'da 3.8 büyüklüğünde depremÇankırı'nın Ilgaz ilçesinde 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
1.12.2023Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış için sorumluluğa hazırız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış için sorumluluğa hazırızDünya İklim Eylemi Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ilişkin yeni mesajlar verdi.
1.12.2023Gündem
İstanbul için fırtına uyarısı! Valilik'ten son dakika açıklaması
İstanbul için fırtına uyarısı! Valilik'ten son dakika açıklamasıMeteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için yarına dikkat çekti, sarı kodlu uyarı yayınladı. İstanbul Valiliği de vatandaşları uyardı.
1.12.2023Gündem
İstanbul'da 7.9'luk deprem ihtimali! Japon uzman Moriwaki açıkladı
İstanbul'da 7.9'luk deprem ihtimali! Japon uzman Moriwaki açıkladıJapon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, olası İstanbul depremiyle ilgili en kötü senayoyu açıkladı. Türkiye'de 4 bölgeye dikkat çeken Moriwaki önemli uyarılarda bulundu.
1.12.2023Haberler
Son dakika.... Futbolda fon vurgununda yeni ifade ortaya çıktı! 'Elimde ses kayıtları var'
Son dakika.... Futbolda fon vurgununda yeni ifade ortaya çıktı! 'Elimde ses kayıtları var'Banka müdürü Seçil Erzan’ın mağdurlarından olan Galatasaray’ın tercümanı Musa Mert Çetin’in savcılıkta verdiği ifade dikkat çekti.
1.12.2023Gündem
İstanbul'da 7.9'luk deprem ihtimali! Japon uzman Moriwaki açıkladı
İstanbul'da 7.9'luk deprem ihtimali! Japon uzman Moriwaki açıkladıJapon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, olası İstanbul depremiyle ilgili en kötü senayoyu açıkladı. Türkiye'de 4 bölgeye dikkat çeken Moriwaki önemli uyarılarda bulundu.
1.12.2023Gündem
1 ARALIK CUMA DEPREM SON DAKİKA KANDİLLİ RASATHANESİ/AFAD: Az önce deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu? (Deprem Haritası)
1 ARALIK CUMA DEPREM SON DAKİKA KANDİLLİ RASATHANESİ/AFAD: Az önce deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu? (Deprem Haritası)Son dakika depremler listesi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD Türkiye ve yakın çevresinde meydana gelen son depremleri listelemeye devam ediyor. Gece 03.18'de Malatya'da meydana gelen 4.8 şiddetinde deprem bölge halkını tedirgin etti. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre depremin derinliği 5 km olarak ölçüldü. Peki, bugün başka deprem oldu mu? 1 Aralık 2023 Cuma son depremler.
1.12.2023Bilgi Rehberi
Malatya’da deprem konutları teslime hazırlanıyor
Malatya’da deprem konutları teslime hazırlanıyorMalatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yapımı tamamlanan 4 bin kalıcı konut bu ay içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek.
1.12.2023Ekonomi
Hastaneye cebinde ceset torbasıyla geldi: Hepsinin mucizesi oldum
Hastaneye cebinde ceset torbasıyla geldi: Hepsinin mucizesi oldum6 Şubat'taki depreme Adıyaman’daki evlerinde yakalandı; enkaz altında 108 saat yaşam savaşı verdi. Eline geçirdiği bir fayans parçasını betona vurarak son anda sesini duyurabildi ve 5 gün sonra enkazdan yaralı çıkarıldı. Lisedeyken milli folklorcu olarak dünya şampiyonluğu alan 60 yaşındaki Ayşe Keskin, depremden sonra her iki bacağını da kaybetti. Berat Keskin ise "İstanbul’a geldiğimde ceplerimi boşaltırken sol cebimden annem için aldığım ceset torbası çıktı. Ben İstanbul’a bununla geldim, şimdi karşılıklı zeybek oynayabilmenin mutluluğunu tarif edemem" dedi.
1.12.2023Gündem
Malatya'da 4.8 büyüklüğünde deprem
Malatya'da 4.8 büyüklüğünde depremMalatya'nın Akçadağ ilçesinde Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
1.12.2023Haberler
‘Risk primi düştü sermaye girişi başladı’
‘Risk primi düştü sermaye girişi başladı’Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yatırımcı güveni arttı, ülkemiz risk primi düştü, uluslararası sermaye girişi başladı, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı” dedi.
1.12.2023Ekonomi
Depremzede çocuklar için
Depremzede çocuklar içinmaNga, geçtiğimiz günlerde ABD’nin başkenti Washington’daydı. Grup, Türk Amerikan Derneği ATA-DC’nin Capitol One Hall’de düzenlediği organizasyonda sahneye çıktı.
1.12.2023Cadde
Karar Resmi Gazete'de: 4 üniversiteye rektör atandı
Karar Resmi Gazete'de: 4 üniversiteye rektör atandıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararları göre; 4 üniversiteye yeni rektör ve bakanlıklarda açık bulunan müfettişlik kadrolarına atama yapıldı.
1.12.2023Gündem
Son dakika... Malatya'da 4.8 büyüklüğünde deprem
Son dakika... Malatya'da 4.8 büyüklüğünde depremMalatya'nın Akçadağ ilçesinde Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
1.12.2023Gündem
Erdoğan, 'başka bir seçeneğimiz yok' diyerek yerel seçim hedefini açıkladı
Erdoğan, 'başka bir seçeneğimiz yok' diyerek yerel seçim hedefini açıkladıYerel seçim çalışmalarıyla ilgili partililere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime kadar gece gündüz demeden çalışacaklarını söyledi. Hedefin tüm belediyeleri kazanmak olduğunu ifade eden Erdoğan, İstanbul ve Ankara'nın önemine de dikkat çekti.
30.11.2023Gündem
Bakan Işıkhan açıkladı! Deprem bölgesinde mücbir sebep hali uzatıldı
Bakan Işıkhan açıkladı! Deprem bölgesinde mücbir sebep hali uzatıldıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret görüşmelerine ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Öte yandan Bakan Işıkhan depremden etkilenen bazı bölgelerde mücbir sebep halinin uzatıldığını duyurdu.
30.11.2023Ekonomi
Bakan Bolat: 'Azalış trendinin devam etmesini bekliyoruz'
Bakan Bolat: 'Azalış trendinin devam etmesini bekliyoruz'Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Türkiye, üçüncü çeyrekte verisi açıklanan G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur" dedi.
30.11.2023Ekonomi
Muslera 'hayatının golünü' böyle yedi! Banka ulaşamadı, Seçil Erzan ulaştı
Muslera 'hayatının golünü' böyle yedi! Banka ulaşamadı, Seçil Erzan ulaştıAralarında Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve iş insanlarının da olduğu 18 kişiyi yaklaşık 25 milyon dolar ile 7 milyon 384 bin lira dolandırdığı iddia edilen banka müdürü Seçil Erzan davasında her gün yeni bir detay ortaya çıkmaya devam ediyor. Galatasaray’ın tecrübeli kalecisi Fernando Muslera’nın Seçil Erzan’dan önce banka tarafından sık sık ‘Yatırım’ amaçlı arandığı kabul etmeyince Seçil Erzan tarafından, ‘Yüksek getirili fon’ vaadiyle kandırıldığı ortaya çıktı.
30.11.2023Gündem
52 depremzedeye protezleri teslim edildi
52 depremzedeye protezleri teslim edildiUluslararası Doktorlar Derneği tarafından, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde yapılan araştırmada, bazılarının birden fazla olmak üzere 850 kişide yaklaşık bin 300 uzuv kaybı tespit edildi. Dernek, sponsorlarının da desteğiyle, ücretsiz protez ve ortez çalışması başlattı. Bugüne kadar 101 depremzedenin 52’sinin işlemlerinin tamamlandığını, 49’unun da devam ettiği açıklandı.
30.11.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Son Dakika: Deprem Mi Oldu? Son Depremler Haberleri (Türkiye Geneli) ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.