Spotify'ın Türkiye ofisini kapatması neden önemli?

İnternetten korsan şarkı indirme devri yavaş yavaş tarih oluyor. Artık korsanla mücadelede ciddi adımlar atılmış durumda ve dinleyicilerde de bu konuda bir hassasiyet söz konusu. Bu elbette sevindirici bir gelişme. Ancak Spotify'ın Türkiye ofisini kapatacağını duyurmasıyla beraber tekrardan en başa dönmüşüz gibi bir his doğmadı mı sizde de?

Spotify'ın Türkiye ofisini kapatması neden önemli?

Spotify, Türkiye ofisiyle birlikte ülke çapında ciddi anlamda bir beğeni topladı.

Çevremizde Spotify üzerinden müzik dinleyen ve ayda 10 küsür lirayı fazla görmeyen, legal bir dijital müzik platformunu hayatına dahil ettiği ve örnek bir dünya vatandaşı olduğu için mutlu ve gururlu çok sayıda kişi var.

Tam da son dönemde internete dair çeşitli tartışmalar başlamışken bir de üstüne Spotify'ın Türkiye ofisini kapatma kararı alması fena halde manidar bulundu.

Evet, önemli bir karar.

Çünkü son dönemde legal yollardan müzik dinlemeyi Spotify kadar sevdiren başka bir dijital müzik platformu olmadı.

Henüz arkasından ne geleceğini pek kestiremiyoruz.

Ancak yine de Spotify sayesinde müzik dinlemenin, daha doğrusu internet üzerinden legal yöntemlerle müzik dinlemenin keyfine varmış durumdayız.

Bu saatten sonra müzik üretenlerin mağdur olacağına inanmasam da yine de içimde bir korku da yok değil.

Spotify dünya çapında giderek yaygınlaşırken Türkiye ofisini kapatma kararı almasına dair önümüzdeki günlerde muhtemelen daha net bir açıklama yapılacak diye düşünüyoruz.

Fakat, yine de benzer platformların sayısının daha da çoğalacağına inanıyoruz.

Spotify, bizi terk etmiş olabilirsin ama müzik üretenlerin de para kazanması gerekliliğini kanımıza aşıladığın için sana kocaman kokulu kokulu öpücükler.

Seni unutmayacağız.

 

twitter.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak