Yapay zeka medya sektörüne de el atıyor

Yapay zeka ve otomasyon teknolojileri yavaş yavaş basına ve medyaya da el atıyor fakat mesleği gazetecilik olan bireylerin en azından şu an için korkmasını gerektirecek bir gelişme yok.
Yapay zeka medya sektörüne de el atıyor

Bu haberi bir robot yazmadı fakat gelecekte bir robot tarafından yazılacak haberleri okumanız pek mümkün. Yapay zeka ve robot teknolojisi alanındaki gelişmeler robo-gazetecilik kavramının doğmasına ön ayak olmaya başlıyor fakat bu teknoloji henüz o kadar da uzun boylu değil.

Geçtiğimiz günü The Economist, bilgisayarla öğrenme teknolojisini kullanan bir yazılım programı tarafından yazılan bir makale yayınladı. Makaleyi yazabilmek için yazılım programı, derginin bilim ve teknolojideki geçmiş yazılarını inceledi. Sonuç oldukça çarpıcı. Yapay zekanın yazdığı makalede birçok bilimsel terim yer aldı.

Yapay zeka nedir?

İnsan merkezli gazeteciliği kısa vadede ortadan kaldırması pek mümkün görünmeyen bu teknoloji aksine gazetecilerin işini artırabilir. Fakat uzun vadede gazetecilik mesleği de yerini robotlara bırakabilir. 

Baş döndürücü hızla gelişen teknoloji doğru seçimler yapmazsak bizleri işsiz bırakabilir. Bu sebeple gelecekteki mesleğinizin ne olacağına karar verirken teknolojik gelişmeleri de yakından takip edin.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak