Simge 'Ben Bazen' şarkısıyla 2018'in yaz hit'i olur mu?

Simge Sağın geçtiğimiz günlerde 'Ben Bazen' albümünü yayınlayarak hayranlarının karşısına çıktı. Simge'nin albümünün çıkış parçası ise albüme adını veren 'Ben Bazen' oldu. Peki bu şarkı 2018 yazının hiti olabilir mi?

Simge 'Ben Bazen' şarkısıyla 2018'in yaz hit'i olur mu?

Sözü ve müziği Ersay Üner'e ait

Simge Sağın'ın merakla beklenen albümüne adını veren 'Ben Bazen'in sözü ve müziği Ersay Üner'e ait. Tipik bir Ersay Üner şarkısı olabilecekken bir anda sıkı bir dans şarkısına dönüşmesini ise aranjör Ozan Bayraşa sağlamış. Şarkı ilk dinlemede yakalamayı başarıyor. Bir anda ritim tutmak istiyorsunuz ve nakaratı merakla bekliyorsunuz.

Melodi harekete geçiriyor

Asıl gol ise nakaratta geliyor. Zannediyorsunuz ki 'Miş Miş' şeklinde bir eşlik etme duygusu saracak etrafımızı. Ama hayır, öyle bir şey olmuyor. Nakaratta afallıyorsunuz. Yabancı şarkılarda rastladığımız melodi odaklılık durumu 'Ben Bazen'de de karşımıza çıkıyor. Şarkının tepe noktası olan melodi ve coşma haline birçok yabancı şarkıda rastlıyoruz. Böyle bir prodüksiyona ve akışa Türkçe pop'ta da rastlamak her şeyden önce sevindirici.

 

 

Dünya standartlarında

Peki 'Ben Bazen'den 2018 hit şarkısı olur mu? Öncelikle dinamikliği ve dünya standartlarında trend bir iş olması yüzünden şansı yüksek. Öte yandan Türkçe pop standartlarından aşırı uçuk olmaması ama yine de yeni bir sound anlayışı da barındırması şansına şans katıyor. Sonuçta Türkçe pop dinleyicisi artık standart 'kop-kop' şarkılardan fazlasını duymak istiyor. Ama bir yandan da aşırı uçuk bir şarkıya kulaklar -ne yazık ki- hala kapalı.

 

 

Uzun vadede anlaşılacak

'Ben Bazen' ne aşırı alternatif ne de aşırı pop olması bakımından farklı bir soluk olabilir. Uzun vadede gerek radyolardan, gerekse müzik kanallarından ve dijitalden yürüyeceğini söylemek yanlış olmaz. Başarılı videosuna da değinmek gerekiyor elbette...

Şarkının ruhuna uygun

Yıllardır düşük maliyetli stüdyo klipleri izlemeye alıştık. Simge'nin Murat Joker yönetmenliğinde çekilen 'Ben Bazen' klibindeki dış çekimler ve yaz havasını buram buram yansıtması şarkıyı 'kişiselleştiriyor'... Simge'nin güzel görünmekten ziyade şıklığı bırakmadan salaş olabilmesi de ayrıca trend ve şarkının ruhuna uygun.

 

 

Takdiri hak ediyor

Özellikle son albümünde yer alan 'Aşkın Olayım' ve 'Öpücem' gibi şarkılarla daha şimdiden ilgi uyandırmayı başaran Simge'nin 'Ben Bazen' şarkısı 2018'in yaz hit'i olur mu olmaz mı bunu zaman gösterecek. Ama kısır döngü içerisindeki Türkçe pop sound'una soluk getirmesi bakımından takdiri hak ediyor. Simge ve Ozan Bayraşa ortaklığının daha uzun yıllar devam etmesini diliyoruz.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak